BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

2023-2025 TYP Kadrosu için Geçici 700 bin Taşeron İşçisi Listelendi! Sözleşmeli KADRO! basvurusonucu

Toplu iş sözleşmeleri ile ilgili görüşmeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilginin verdiği bilgiye göre başladı. Zam görüşmelerinin devam ettiği ve 700 bin işçi ile ilgili açıklanan 50 bin geçici işçi alımı ile ilgili bilgilerin netleştiği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrasında yaşanan kesintiler nedeni ile görüşmelere ara verilmişti.

2023-2025 TYP Kadrosu için Geçici 700 bin Taşeron İşçisi Listelendi

Tekrar görüşmelerin yaşanması üzerine taşeronlar, il özel idareleri, şeker fabrikası, karayolları ve demiryolları ile ilgili detaylar yeniden 2023 yılı ile ilgili Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve protokolü görüşmelerinde sürecin devam ettiği bildirildi. Sözleşmelerin yürürlülük süreleri olduğundan süreci hızlandırma çalışmaları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçiler 20 Ocakta taleplerini Tühis’ten talep ederek teklifin sonuçlarını bekleme sürecine girdi.

2023-2025 typ kadrosu için geçici 700 bin taşeron i̇şçisi listelendi! sözleşmeli kadro!
2023-2025 typ kadrosu için geçici 700 bin taşeron i̇şçisi listelendi! sözleşmeli kadro!

Zam Görüşmeleri ile İlgili Açıklama Bakan Bilginden Geldi!

Deprem nedeni ile kamu işçileri ile toplu sözleşme görüşmelerinin ertelendiğini belirten Bakan işçilerin hiçbir haktan mahrum olmadan gerçekleştireceklerini ve resmi görüşmelere başlandığını sözlerine ekledi. Türk İş heyetini kabul eden Çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 700 bin işçi ile ilgili 2023-2025 yıllarını kapsayacak protokolle ilgili çalışmaların resmen başladığını duyurdu.

Yaptığı açıklamada görüşmelere 20 Ocaktan itibaren başlandığını belirten Bakan Bilgin 700 bin işçiden %70 civarı ile resmi toplantı yaptığını belirtti. Tabanda iyileştirme yapılacağını açıklayan bakan 15 yıllık çalışanın bile asgari ücret sıkıntısının olduğunu dile getirdi.

İşçilerin refahı için zamla ilgili görüşmenin Türk -İş adına Komisyon Başkanının görüşmelerinin bugün olduğu ve Hak İşten ise iki genel başkanla ortak bir toplantı yapılacağını söyledi. Taşeronla ilgili sıkıntıların çözüme kavuşması için toplantı yapıldığını belirten Atalay ise Kamu Koordinasyon Kurulu’nu bir ay önce kurduklarını anımsatan Atalay, şöyle devam etti:

  1. toplantının yapıldığını ülke gündeminden taşeronun kaldırılması gerektiğini söyledi. Türkiş ve sendikaların talebinin bu yönde olduğunu belirten Atalay Bey KHK ile ilgili emeklilerin talepleri için ise olumlu yönde geliştiğini ve tayinlerle ilgili taleplerinin Bakan Beye iletildiğini belirtti.
2023-2025 typ kadrosu için geçici 700 bin taşeron i̇şçisi listelendi! sözleşmeli kadro!
2023-2025 typ kadrosu için geçici 700 bin taşeron i̇şçisi listelendi! sözleşmeli kadro!

Ailelerin huzuru için bu konunun çözüme ulaşması gerektiğini söyleyen Atalay her gün bu konularda taleplerin geldiğini sözlerinde belirtti. 2023 yılı için zam taleplerinin olduğunu da ifade eden Atalay zamla ilgili beklentilerin yeterli olarak arttırılması yönünde gelişmelerin olabileceğini söyledi.

 

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu