BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

2023 Seçimi Öncesi Merak Edilen Soru Yanıt Buldu: Sandık Görevlileri Ne Kadar Ücret Alacak? İşte Güncel Ücretler basvurusonucu

Türkiye resmi olarak seçim startını geçtiğimiz günlerde verdi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin aynı anda gerçekleştirileceği Türkiye’de, seçim takvimi de Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayımlandı. 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan seçim öncesi, sandıklarda görevli olmak isteyen kişiler ise, alacağı ücreti şimdiden merak etmeye başladı.

Seçmenlerin aynı zamanda sandık görevlisi ve gözlemcisi olmasına izin veren Anayasa’ya göre, sandıklarda hem parti temsilerinin hem de parti üyeliği olmayan YSK görevlilerinin yer alması şart. Bu nedenle belirli kriterlere uyan kişilerden ya da kamu görevlilerinden sandık kurulu üyesi atayacak olan YSK, önümüzdeki günlerde başvuruları açacak. Peki sandık görevlileri ve başkanı ne kadar ücret alacak? İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANI, SEÇİM KARARNAMESİNİ İMZALADI

Anayasa’nın 116’ncı maddesinde yer alan; “Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır” hükmüne dayanarak, seçim yenileme kararı alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilgili kararnameyi imzaladı. Kararnamenin yayınlanmasıyla birlikte yetki YSK’ya geçerken; seçim takvimi ve sandık üyelerine ilişkin süreç de netleşmeye başladı.

İLK SEÇİM 14 MAYIS 2023 TARİHİNDE YAPILACAK

YSK, imzalanan kararnamenin ardından seçim takvimini yayınladı. Bu takvime göre, 19 Mart 2023 tarihine kadar cumhurbaşkanlığı başvuruları; 9 Nisan 2023 tarihine kadar milletvekili aday listeleri YSK’ya teslim edilecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, milletvekili kesin aday listeleri ise 19 Nisan’da ilan edilecekken; yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 27 Nisan itibariyle start alacak. Türkiye’de cumhurbaşkanlığının ilk turu ve milletvekilliği için oylar 14 Mayıs 2023 tarihinde kullanılacak.

SANDIK KURULU İÇİN BAŞVURULAR YSK’YA YAPILACAK

Sandık kurulunda görev almak isteyen kişiler, ikametgahı bulunan YSK birimine giderek başvuruda bulunabilecekken; aynı zamanda siyasi partiler aracılığıyla da sandık görevlisi yazılabilecek. Genellikle kamu kurumlarında çalışan memurları sandık görevlisi atayan YSK, düzenlemenin değişmesinden bu yana kamu görevlisi olmayan kişileri de sandık görevlisi olarak atayabiliyor. Ancak; idare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu’nun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dahil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar sandık kurullarında yer alamıyor.

2023 SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETİNİ YSK BELİRLEYECEK

2019 yılında yerel yönetim seçimleri için sandık görevli ücretleri, başkan ve üyeler için 261 TL iken; siyasi parti temsilcileri için 130 TL olmuştu. Seçimden sonra PTT aracılığıyla ödenecek olan sandık görevlisi ücreti, henüz 2023 yılı için YSK tarafından ilan edilmedi. Öte yandan seçim takvimi, 18 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu