BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

50 Yıllık Altın Yatırımcısından Şoke Eden Gram Altın Tahmini! Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? basvurusonucu

Son dönemlerde enflasyonun yükselmesi ile birlikte dara düşen ülke ekonomileri, enflasyon ile mücadele kapsamında çeşitli adımlar atmaya başladı. Bir süredir mücadelesini faiz indirimi yolu ile veren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bazı uzmanlar tarafından eleştirilirken Amerika Merkez Bankası da enflasyonu faiz artırarak düşürebileceğine kanaat getirdi. Nitekim Amerika’nın bu ay ki enflasyon açıklaması da yüzde 0,4 oranında oldu.

Merkez bankalarının enflasyon ile mücadele kapsamında atmış oldukları adımları, para piyasaları ve altın piyasasında doğrudan etkili olurken özellikle FED tarafından gelen şahin tonlu açıklamalar tüm dengeleri alt üst etti. Son olarak geçtiğimiz hafta içi açıklamalarda bulunan Başkan Jerome Powell’ın ardından dolar endeksinin güçlendiği, altının da yukarı yönlü hareketlerine geri döndüğü görüldü.

Tüm bu gelişmelerin ardından kafaları karışan vatandaşlar, birikimlerini hangi varlıkta değerlendirmeleri gerektiği konusunda bilgi alabilmek için uzmanları takip etmeye başladı. Bu noktada tanıdık ekonomistlerin yorumları öne çıkarken bugün ise 50 yıllık altın yatırımcısından dikkat çeken açıklamalar geldi. Birikimini bilezik ve gram altında değerlendirmeyi tercih eden Çiçek, gram altın için orta ve uzun vadeli fiyat tahminini açıkladı.

ALTIN YATIRIMCISINDAN GRAM ALTIN TAHMİNİ!

Tam tamına 50 yıldır birikimlerini gram altın ve bilezikte değerlendirmeyi tercih eden ve bu yüzden de altın piyasasını an be an takip eden Cihat Çiçek, son günlerde yükseliş hızı artan ve bin 200 TL seviyesini aşan gram altına ilişkin tahminlerini açıkladı. Altın yatırımının fiziki olarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Çiçek, orta ve uzun vadede gram altının 2 bin 500 TL seviyesinde olmasını beklediğini belirtti.

ALTIN UZMANLARININ TAHMİNLERİ

Genel olarak bakıldığında seçimden sonrasına işaret eden ekonomistler, 14 Mayıs tarihinin ardından hem dolar kurunda hem de gram altında ciddi yükselişlerin kayda geçebileceğini ileri sürdüler.

ALTIN YATIRIMI NASIL YAPILIR?

Altın yatırımı yapmak için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemlerin başında geleneksel yöntem olarak da bilinen fiziki altın alımı gelir. Gram altın, çeyrek altın, bilezik, takı ve diğer altın çeşitleri fiziki olarak satın alınarak değerlendirilebilir. Ancak fiziki altının güvenliğinin sağlanması bir hayli zordur.

Altın yatırımcılarının tercih ettikleri bir diğer yöntem de altın borsalarıdır. Dünya genelinde faaliyette olan çeşitli borsalar ile altın ticareti yapmak mümkündür. Ancak bu yöntem deneyimsiz yatırımcılar için oldukça risklidir.

Altın fonları aracılığı ile de yapmak mümkündür. Bu yöntemde altın fonlarına yatırılan birikim, altının değişiklik gösteren fiyat seviyelerine bağlı olarak artabilir.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu