Resmi Başvuru

65 Yaş Aylığı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

65 Yaş Aylığı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

65 yaş aylığı başvurusunun sonuçlarını öğrenmek farklı yollardan yapılabilmektedir. 65 yaş aylığı başvuru sonucu öğrenmek için başvurulabilecek kanallar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir:

 • Herhangi bir PTT şubesi
 • PTT’nin internet adresi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet adresi
 • E-devlet kapısı
 • 144 sosyal yardım hattı

Belirtilen yerlerden birine başvurularak yaşlılık aylığının başvurusunun kabul olup olmadığı hızlı bir şekilde öğrenilebilmektedir. Başvurusu olumlu sonuç alan kişiler, doğum yıllarının son hanelerine bakılarak farklı tarihlerde maaş alabilmektedir. Maaşlar PTT bankasının banka kartı hesaplarına aktarılmaktadır. Bireyler bu hesaplardan her ayın belli bir döneminde yatan yaşlılık aylığını bir banka ya da PTT ATM’si üzerinden çekebilmektedir. Yaşlılık maaşını bankadan çekmek isteyen kişilerin eğer banka kartları yanlarında değil ise kimlik kartlarını göstererek de nakit para alabileceği bilinmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvuru Sonucu PTT’den Nasıl Öğrenilir?

65 yaş aylığı sonuçlarını PTT’den öğrenmek isteyen kişilerin kendilerine yakın bir PTT şubesine bizzat müracaat etmeleri gerekmektedir. İşlemlerin düzgün bir şekilde tamamlanabilmesi ve PTT yaşlılık aylığının olumlu sonuç alıp almadığının öğrenilebilmesi için kişilerin yanlarında kendi kimlik kartlarını da bulundurması gereklidir. Kişiler kendilerine en yakın şubeyi enyakinptt.ptt.gov.tr linki üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilmektedir. Açılan sitede kişilerin ilgili alanları şu an bulundukları il ve ilçe şeklinde doldurmaları yeterli olacaktır.

65 Yaş Aylığı Başvuru Sonucu E-devletten Nasıl Öğrenilir?

E-devlet üzerinden yaşlılık maaşına bakmak isteyen kişilerin ilk olarak bir e-devlet hesabı açması gerekmektedir. E-devlet hesap açma işlemleri internet üzerinden yapılamamakta, PTT’ye bizzat müracaat gerekmektedir. 65 yaş aylığı başvuru sonucu bilgisine e-devlet üzerinden ulaşmak için kimlik numarası ve PTT’den alınan kişisel şifrenin girilmesi ilk aşamadır. Sonraki aşama açılan sitedeki arama motorunu kullanarak “SGK yaşlılık aylığı sorgu” kelime öbeğinin aratılmasıdır. Aratma işleminin ardından “5510 Kanunu’na göre Yaşlılık Aylığının Bağlanması” sayfası açılmaktadır. Sorgulama yapmak için kişilerden kimlik doğrulanması istenmektedir. Kişiler kendilerine ait belli başlı bilgileri e-devlet kimlik doğrulama alanına girdikten sonra 65 yaş aylığı için başvurularının pozitif olup olmadıklarını değerlendirebilmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

65 yaş aylığının belli olacağı tarih her birey için farklıdır. 65 yaş aylığı kişilere ayın beşi ile ayın dokuzu arasında yatırılmaktadır. Kişilere göre maaşın ödenme zamanları ise doğum tarihlerine bağlı yapılmaktadır. Kişilerin doğum tarihlerinin son rakamı ne ise ona göre maaş tarihi belirlenmektedir:

 • Eğer kişilerin doğum yılının son hanesi 0 ya da 5 ise aynı 5’inde maaşı yatmaktadır.
 • Eğer kişilerin doğum yılının son hanesi 1 ya da 6 ise ayın 6’sında 65 yaş aylığı alınmaktadır.
 • Eğer kişilerin doğum yılının son hanesi 2 ya da 7 ise her ayın 7’si maaş tarihidir.
 • Kişilerin doğum yılının son hanesinin 3 ya da 8 olması durumunda ayın 8’inde ödeme gerçekleşmektedir.
 • Doğum tarihi 4 ya da 9 rakamlarından biri ile biten kişinin ayın 9’unda yaşlılık maaşı aldığı bilinmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı için başvurmak SGK il müdürlüklerine müracaat ederek yapılabilmektedir. Başvuru için gereken şartları sağlayan kişiler 65 yaş aylığını almaya hak kazanabilmektedir. Yaşlılık aylığına başvurma şartları ise aşağıda yer almaktadır:

 • Türk vatandaşı olmak
 • 65 yaşından gün alıyor olmak
 • Şu anda kişi üzerinde herhangi bir sosyal güvencenin olmaması
 • Kişinin herhangi bir işte çalışmıyor olması

Yukardaki şartları tamamlayan kişiler yaşlılık aylığı için başvurabilmekte ve 65 yaş aylığı başvuru sonucu bilgilerine internet üzerinden erişebilmektedir. Daha fazla resmi basvuru ve sonucları için buraya tıklayın ve diğer bilgilere göz atınız.

Basvuru sonucu ana sayfamız

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu