BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

AFAD o ilde deprem raporu hazırladı! O veriler hiçbir yerde yok basvurusonucu

Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrasında Türkiye’deki bütün şehirlerde binaların ne kadar sağlam olduğu ile alakalı çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle de AFAD Bir şehirde yapmış olduğu çalışma oldukça dikkat çekti.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı farklı senaryolar kurarak buluşabilecek depremler hakkında hasar kaybı ve binaların ne kadar dayanıklı olduğunu test ediyor. AFAD deprem Daire Başkanlığı ve akademik işbirliği ile geliştirilen AFAD-RED yazılımı gerekli senaryolu uygulayarak fay hattı üzerinde muhtemel senaryoları da değerlendiriyor.

Hasar Görecek Binalar Belli

Bursa ile alakalı ortaya çıkan karara göre 872.367 kişinin geçici bayramına ihtiyaç duyduğu açıklandı. Olası bir depremde Bursa’da hangi bölgelerin hasar göreceği ve kaç binanın yıkılacağı ile alakalı da detaylı veriler ortaya çıktı. Yıldırım’da 31 bin 359, Osmangazi’de 20 bin 256, İnegöl’de 9. bin 125, Gürsu’da 3 bin 071, Nilüfer’de 2 bin 196, Kestel’de ise 2 bin 180, Yenişehir’de 151, Mudanya’da 87, Gemlik’te 67, Keles’te 55 binanın yıkılacağı öngörüldü. Yıldırım’da 36 bin 206, Osmangazi’de 45 bin 440, İnegöl’de 15 bin 92, Nilüfer’de 11 bin 332 bina hasar görebilir.

kahramanmaraş merkezli̇ depremleri̇n ardindan gözler büyük marmara depremi̇ne çevri̇ldi̇. afad-red raporunda bursa i̇le i̇lgi̇li̇ öne çikan veri̇ler di̇kkat çekti̇. bursa afad şube müdürlüğü bursa’da yaşanabi̇lecek olasi afetler i̇çi̇n çok kapsamli bi̇r rapor hazirladi. farkli senaryolarin uygulanip sonuçlandirildiği raporda tatbi̇katlardan tutun da deprem sonrasi toplanma yerleri̇, oluşturulacak konteyner kentler, yaşanacak kayiplar ve yikimlara kadar her şey var. (süleyman aydin/bursa-i̇ha)
kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler büyük marmara depremine çevrildi. afad-red raporunda bursa ile ilgili öne çıkan veriler dikkat çekti. 2021 yılında hazırlanan senaryoya göre 6,9 büyüklüğündeki depremde 18 binden fazla kişinin hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor. 650 bin konutun olduğu bursa’da 2004 yılı öncesine ait riskli 200 bin bina bulunuyor.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu