Resmi Başvuru

Aihm Başvuru Nasıl Yapılır ? Örnek Sonuçlar ve Çıkmış Kararlar?

AİHM Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

AİHM başvuru sorgulama işlemleri: ‘’www.echr.coe.int’’ adresi üzerinden, arama butonuna başvuru numarası yazılarak kolayca sorgulanabilir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının sonuçlarının öğrenilmesine ilişkin, Mart 2012 tarihinden itibaren ayrıca, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığınca tercüme edilmeye başlamıştır. AİHM kararları ve tercümelerine ise ‘’inhak.adelet.gov’’ adresi üzerinden tüm vatandaşların erişim sağlamaları mümkündür.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan ülkelerdeki vatandaşların, sözleşmede ve ek protokollerinde yer alan haklardan herhangi birinin ihlal edildiğini düşünmesi halinde bireysel olarak başvuru yapması sağlanmıştır. AİHM başvuru sonucu sorgulama işlemleri ise ilgili resmi sorgulama ekranı üzerinden kolayca yapılabilmektedir.   

AİHM Başvurusu Nasıl Yapılır?

AİHM başvuru şartları Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 35’inci maddesinde belirlenmiştir. AİHM’e başvurma yolunun açılması için en temel şart, sözleşmede ve ek protokollerde yer alan haklardan biri veya birkaçının ihlal edildiğini düşünen başvuru sahibinin tüm iç hukuk yollarını tüketmiş olmasıdır. İç hukuk kapsamında verilen son kararın ardından, kesin tarihten itibaren 4 ay içinde AİHM yoluna gitmek mümkündür.

Bunlar ve benzeri diğer şartları karşılayan başvuru sahiplerinin ayrıca, mahkeme içtüzüğünün 47’inci maddesinde sayılan temel şartları da karşılaması gerekmektedir. Türkiye’deki iç hukuk yollarını tüketen vatandaşların AİHM’e yapacakları başvuru sonrasında gelecek sonuçları ise sorgulama ekranı üzerinden kolayca yapmaları mümkündür.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvuru Formu Örneği

AİHM başvuru formu örneği Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı resmi web sayfası üzerinden görüntülenebilir. Başvuru formunda yer alan tüm unsurların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak, ilgili dava dosyaları da eklenerek gönderilmesi gerekir. Örnek form üzerinden tüm alanlar kolay bir şekilde doldurulabilecektir.

Konuya ilişkin mevzuatlar kapsamında belirlenmiş ve AİHM başvuru sonucu sorgulama işlemlerinin de ilerleyen süreçte yapılabilmesi için başvurunun taşıma gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Davacının adı, doğum tarihi, uyruğu, cinsiyeti, adresi.
  • Varsa temsilcisinin kişisel bilgileri.
  • Olayın özet biçimde açıklanması.
  • Davacının kendisine karşı açtığı sözleşmeci taraf ya taraflar.
  • Sözleşme’nin 35/1 maddesinde yer alan kabul şartlarına davacı tarafından uyulduğuna ilişkin açıklama vb.

AİHM Başvuru Ücreti Ne Kadar?

AİHM başvuru ücreti söz konusu değildir. Tüm vatandaşların ücretsiz olarak yararlanabildiği bu hak kapsamında sadece kargo/posta gibi masraflar belirlenebilir. Öte yandan gelişen teknoloji ve internet altyapıları sayesinde bu tip ek ücretlerin de ortadan kaldırılması sağlanmıştır. Türkiye’de ise Anayasa Mahkemesi için bireysel başvuru harcı 2020 yılında 446,90 TL olarak belirlenmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) için bu tip herhangi bir ücretten söz etmek mümkün değildir.

Başvuru şartlarını yerine getiren ve başvuru şekli şartlarını karşılayan tüm vatandaşların, iç hukuk yollarını tüketmeleri halinde başvurularını yapabileceklerdir. AİHM’e başvurular tamamen ücretsizdir.

AİHM Başvuru Numarası Nasıl Öğrenilir?

AİHM başvuru numarası başvurunuzu yaptığınızda belirlenecektir. Başvuru numarasının öğrenilmesinin ardından dava süreci sorgulama ve dava takip adresleri üzerinden yapılabilmektedir. AİHM başvurularını uzman bir temsilci eşliğinde yapmanız sürecin çok daha profesyonel bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır. Özellikle başvuru şekil ve şartlarının sağlanması açısından uzman görüşünün alınması ve hem uluslararası hem de iç hukukta yer alan ilgili mevzuatlara göre işlem yapılması gerekmektedir.

Türkiye’de de vatandaşların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında yer alan haklarının ihlal edildiğini düşünmesi halinde, iç hukuk yollarından bir sonuç alamadığı takdirde konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından görülmesini sağlayabilir. AİHM başvuru sonucu sorgulama işlemleri ise belirtilen resmi web adreslerinden, başvuru numarasını kullanarak sorgulama işlemlerinin tamamlanması mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu