BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Almayan Pişman, Alan İhya Olacak! Ekonomist Selçuk Geçer Rekor Altın Tahminini Duyurdu! basvurusonucu

Amerika’da Silicon Valley Bank’in iflası ile başlayan bankacılık krizi, sonrasında 2 bankanın daha iflasının açıklanması ile piyasaları tedirgin eden boyutlara ulaştı. Bazı kaynaklar, 180 tane bankanın daha zor günler geçirdiğini ve bu durumun Amerika’nın bankacılık sektöründe domino etkisi yaratabileceği ifade etti. Bu gelişmelerin ardından Avrupa’da da bankacılık krizinin patlak vermesi, gözlerin ekonomi piyasalarına çevrilmesine sebep oldu.

Bu hafta açıklanacak olan faiz kararlarının gerilimi birkaç hafta öncesinden hissedilmeye başlanmışken bir de bankacılık krizlerinin patlak vermiş olması hem döviz tarafında hem de altın tarafında yukarı yönlü hareketlerin gözlenmesine sebep oldu. Bir anda sıçrama yaşayan altın fiyatları ve döviz kurları, ülkemiz ekonomisinde de hareketliliğe yol açtı. Bu durumun daha ne kadar süreceği, yeni atakların beklenip beklenmediği merak edilirken Ekonomist Selçuk Geçer bombayı patlattı.

Geçtiğimiz haftalarda düşüşe geçmiş olan gram altını değerlendiren yatırımcıların ilerleyen günlerde kazançlarını artıracağını ifade eden Ekonomist Selçuk Geçer, gram altına ve dolar kuruna ilişkin güncel tahminlerini açıkladı.

ABD FAİZ KARARI NE OLACAK?

2 hafta önce senatoda yapmış olduğu konuşmada sert tonunu elden bırakmayan FED Başkanı Jerome Powell, o konuşmalarında bankanın 50 baz puanlık artışa karar vereceğini düşündürmüştü. Ancak konuşmanın hemen ardından patlak veren bankacılık krizi, ibrenin yönünü terse çevirdi. Bazı ekonomistler FED’in bu ay faiz kararında cimri davranacağını düşünürken Ekonomist Selçuk Geçer de faiz tahminini 25 baz puan artırım yönünde açıkladı.

2 BİN TL’LİK TAHMİN GELDİ!

Bankacılık krizi neticesinde ons altının son 1 yılın en üst seviyesine yükselmiş olduğunu ve 2 bin doları aştığını belirten Ekonomist Selçuk Geçer, bu durumun gram altına da doğrudan etki ettiğini ifade etti. Geçer, gram altında yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini beklediğini ve yaz aylarının sonlarına gelindiğinde gram altının 2 bin TL’nin üzerine çıkmasını beklediğini bildirdi.

“40 TL’Yİ BULABİLİR!”

Dolar kuru ile ilgili de birtakım değerlendirmelerde bulunan Geçer, dolarda seçime kadar ani bir atak beklemediğini belirtti. Öte yandan İngiliz finansal kuruluşlarının bir rapor hazırladığına değinen Geçer, rapora göre yaz aylarının sonlarında bir doların 26 TL, senenin sonunda ise bir doların 35- 40 TL seviyelerinde olmasının beklendiğine işaret etti.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu