BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Faiz Kararlarını Değerlendirdi! “Dolar Yükselir, Euro ve Altın Geriler!” basvurusonucu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Amerika Merkez Bankası tarafından verilen faiz kararları, gözlerin para piyasalarına ve altın piyasasına çevrilmesine sebep oldu. Özellikle Amerika’da yaşanan bankacılık krizinin karşısında Amerika Merkez Bankası’ndan nasıl bir faiz kararı geleceği, o kararın dolar endeksi ile altın fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Uzun süredir Amerika’da devam eden faiz artırımı kararları neticesinde hızla değer kaybeden Türk Lirası, ülkemizde gündelik hayat şartlarının giderek pahalılaşmasına yol açtı. Son dönemlerde ülkede yaşanan bankacılık krizinin Avrupa’ya da sıçramasının ardından FED’in nasıl bir karar alacağı, o kararın Türk Lirası’nın değerini nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da mart ayında faizi artıracağı mı yoksa pas mı geçeceği merak edilen bir diğer konu oldu.

İki merkez bankası tarafından verilecek olan faiz kararlarına göre farklı senaryoların ortaya çıkacağını belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kararların açıklanmasının ardından yakın takip altına alındı. Uzman Memiş’in sözleri dikkat çekti.

FED KARARINA DİKKAT ÇEKTİ!

Yapmış olduğu son değerlendirmelerde Amerika Merkez Bankası’nın mart ayında 25 baz puan faiz artırımı kararı vermesini beklediğini ifade eden Uzman Memiş, bu durumda piyasada yaşanacakları şu şekilde açıkladı: “25 baz puan artırımı, parite, altın ve gümş fiyatlarında gerilemeye, dolar endeksinde ise güçlenmeye sebep olabilir. Dolan endeksi tekrar 105 seviyesine geri dönebilir. Ons altın bin 50 dolara, ons gümüş 21,80 dolara kadar gerileyebilir.”

MERKEZ BANKASI’NIN KARARINI DEĞERLENDİRDİ!

Bu ay politika faizini yüzde 8,5’te sabit bıraktığını açıklayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklamasından hemen önce tahminlerini bildiren Uzman Memiş, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizi 50 baz puanında artırabilir veya bu ayı pas geçebilir. Peki, bu ayı pas geçer ise ne olur? Piyasa Amerika Merkez Bankası’nın etkisi altında kalmaya devam eder ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın etkisi azalır. Özellikle de dışarı odaklı etkileşim süreci görebiliriz.”

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu