BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Altında Yükseliş Başladı; İslam Memiş, Elinde Altın Tutanı Hemen Uyardı! “Acele Etmeyin…” Altında Son Durum Ne? basvurusonucu

Altın ve para piyasalarını etkisi altına alan birtakım küresel politikalar ve yaşanan banka iflasları, bugün itibariyle piyasaları biraz karıştırdı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşanan üç banka iflasının ardından, altına yönelimin artacağı tahmin ediliyorken; dün hem ons hem de gram altın yukarı yönlü ivme kazandı. Rekor seviyelerine ulaşmaya başlamış olan altın için bugün, düşüş başladı.

Kafa karışıklığı yaratmayı sürdüren altın ve altın ürünleri piyasalarına ilişkin sıkça analistleri takip eden yatırımcılara ise, ilk açıklama Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş geldi. Kısa ve uzun vadeli BIST 100, ons ve gram altın beklentilerini açıklayan İslam Memiş, aynı zamanda bu haftanın önemli olaylarını da açıkladı. Peki altında son durum ne? Altın yükselecek mi düşecek mi? İşte detaylar…

ONS ALTINDA BEKLENTİ 2.250 DOLAR ÜSTÜ

Altında rekor beklentisi taşıyan analistlerden biri olan İslam Memiş, ons fiyatı için 2.250 dolarlık üst beklenti ortaya koydu. Haziran sonrasına işaret eden Memiş, “Orta ve uzun vadede altının ons fiyatı 2.000-2.250 dolar seviyesinin üzerine çıkabilir. Altının ons fiyatı, değerinin altında kalmaya devam ediyor ve toparlanma hızlı olabilir Haziran sonrası altın fiyatlarında rekorlar gelmeye devam eder” şeklinde bir açıklama yaptı.

GRAM ALTINDA BEKLENTİ 1.500 TL CİVARI

Gram altın için de haziran sonrasına işaret eden İslam Memiş, altında çıtayı 1.500 TL bandına koydu. Elinde gram altın olanın acele etmemesi gerektiğine dikkat çeken Memiş, “Gram altın, Haziran sonrasında 1.450-1.500 liraya kadar yükselebilir. Her sıkışma, her baskılanma daha büyük atakların habercisi. Gram altın, ons gibi değerinin altında. Elinde olan beklemeli, almak isteyen de acele etmeli. Bu seviyeler satış değil, alış seviyeleri” şeklinde konuştu.

BANKA HİSSELERİ BUGÜNLERDE RİSKLİ OLABİLİR

Bir süredir dalgalanmaların olduğu BIST 100 endeksi de İslam Memiş’in gündemindeydi. Endeksin haftayı 5 bin 384 puandan tamamladığını hatırlatan Memiş, banka hisselerinde oynamanın olabileceğini, “ABD’de batan bankaların psikolojik etkileşimi, banka hisselerinde hissedilebilir. Bu hafta banka hisselerini yakından takip etmek gerek” ifadeleriyle açıkladı. Endeks beklentisini de duyuran Memiş, “Endeks tarafında 5 bin 150-5 bin 450 puan aralığını takip edeceğim” dedi.

ORTA VE UZUN VADELİ BEKLENTİ DEĞİŞMEDİ

Öte yandan İslam Memiş, dün kaleme aldığı yazısında ise, orta ve uzun vadeli beklentilerinde bir değişiklik olmadığını bildirmişti. Haftanın önemli olaylarına dikkat çeken Memiş, piyasaların etkileneceği konulara ilişkin; “ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), faiz kararı küresel piyasalar için oldukça önemli. Orta ve uzun vade için beklentilerimde bir değişiklik yok. Altın, gümüş, EUR/USD paritesi yukarı; dolar endeksi (dxy) aşağı. Geçen hafta ABD Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisinin beklentiden yüksek gelmesi, ABD’de iki bankanın batması emtia fiyatlarını destekledi” ifadelerini kullanmıştı.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu