BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Asgari Ücret Ara Zammında Son Durum! Detaylar Netleşti! basvurusonucu

Son dönemlerin en çok konuşulan gündem başlıkları arasında yer alan EYT düzenlemeleri, 3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. Kısa vadede 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak olan yasa düzenlemesinin ardından gözler emekli maaşlarına çevrildi. Sene başında refah payı düzenlemesi ile birlikte toplamda yüzde 30 oranında zam almış olan emekliler, EYT yasası ile birlikte yeni bir zammın daha duyurulup duyurulmayacağını merak etmeye başladı.

EYT yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte maaş başlığı arama motorlarında sıklık ile sorgulanırken geçtiğimiz günlerde hem mevcut emeklilerin hem de EYT yasasından faydalanarak emekli olacak olan diğer vatandaşların yüzlerini güldüren yeni bir gelişme yaşandı. 5 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşının 2 bin TL zamlandığını ve 7 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olduğunu duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesi dikkatleri üzerine çekti.

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye yükseltilmesinin ardından diğer emekli maaşlarına ve asgari ücrete de ek zam yansıtılıp yansıtılmayacağı merak konusu oldu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, zam değerlendirmesinde bulundu.

“YÜZDE 200’E YAKIN ZAM YAPILDI!”

En düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olmasını değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Mart ayında EYT dahilinde yapılan tüm başvurular, taban aylık düzeyindeydi. Son zam ile birlikte 1 yılda yüzde 200’e yakın zam yapılmış oldu. 7 bin 500 TL’nin altında kalan maaşların tamamı da bu seviyeye yükseltildi.”

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRER?

Sözlü olarak duyurulmuş olan 2 bin TL’lik maaş artışının nisan ayına yetişip yetişmeyeceği konusunda da değerlendirmelerde bulunan Uzman Yılmaz, bunun için bir yasa teklifinin sunulması gerektiğini belirtti. “Plan ve Bütçe Komisyonu’na salı güne gelecek. Eğer ki bu hafta içerisinde yasalaşırsa mart ayında başvuru yapan tüm EYT’liler ve diğer emekli vatandaşlar, 7 bin 500 TL’lik düzenlemeden yararlanabilir” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM GELİR Mİ?

Asgari ücrete ara zam ile ilgili tartışmaların yapıldığı şu günlerde en düşük emekli maaşının yükseltilmiş olması, asgari ücret çalışanlarını umutlandırdı. Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan ihtiyaç dahilinde artış yapılabileceğini söylemişti. Bakan Bilgin ise geçtiğimiz günlerde yüzde 20’nin altında ilerlendiğini ve bu sebep ile de şu an için zam düzenlemesine gerek olmadığını ancak gerekli olursa iyileştirme yapılabileceğini ifade etmişti. Mevzuat, senede 3 kere asgari ücret zammı yapılmasına uygun.”

BAKAN BİLGİN NOKTAYI KOYDU!

Saatler önce açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu sene asgari ücret ara zam yapılmayacağını bildirdi.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu