Market İş Başvurusu

Avrupa’da Başörtülü Kadınlara İşe Alımda Ayrımcılık Yapıyorlar! Market İş Başvurusu 2022

Avrupa’da Başörtülü Kadınlara İşe Alımda Ayrımcılık Yapıyorlar! #MarketİşBaşvurusu 2022

#kariyer #iş #ilan #şokmarket

315 Kişi Okudu – 5 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

#ÜlkeTV #ÜlkeTVhaber #gündem #haber

Almanya ve Hollanda’da başörtülü kadınların iş bulması zorlaştı. Yayınlanan bir araştırmada kadın adaylar, iş başvurularını hem başörtülü ve hem açık fotoğraflı CV’ler ile ayrı ayrı yaptı. Başörtülü başvurulara dönüş yüzde 65 daha az oldu.

Almanya ve Hollanda’da yapılan bir araştırma, başörtülü Müslüman kadınların iş başvurusu sonrası olumlu geri dönüş alma oranının, diğer kadınlara göre yüzde 65 daha az olduğunu ortaya koydu.

European Sociological Review dergisinde yayımlanan araştırma, Avrupa ülkelerinde başörtüsü takan Müslüman kadınlara yönelik iş gücü piyasasındaki derin ayrımcılığı gözler önüne serdi. Oxford Üniversitesi, Avrupa Göç ve Etnik İlişkiler Araştırma Merkezi ile Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezi’nin yürüttüğü çalışmada kadınlar, 7 farklı meslek grubuna yönlendirildi. En az dört yıllık tecrübeye sahip kadınların öz geçmişlerine (CV) başörtülü ve başörtüsüz fotoğrafları iliştirilerek iş sahiplerine gönderildi. Seçilen kadın adayların başörtülü ve açık fotoğraflı CV’leri, iki ayrı iş ilanı olan yerlere yönlendirildi. Araştırmaya göre, ağırlıklı olarak yüz yüze temas gerektiren işlerde başörtülü kadınlara geri dönüş, diğerlerine nazaran 3 kat daha az gerçekleşti.

Ülke TV’yi sosyal medyada takip etmek için;
Twitter : https://twitter.com/ulketv
Instagram: https://www.instagram.com/ulketv
Facebook: https://www.facebook.com/ulketv

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Zaten örtünmeleri insanları kışkırtma üzerinedir.Azı haricinde neredeyse hepsi islama uygun örtünmemektedir.İslam kadının islama uygun olmayan çalışma ortamlarında çalışmasını istemez.İslam kadının kendisini geliştirmesi için şartların uygun olmasını ister.Müslüman kadınların o ortamlarda bulunmak istememesi gerekirken,zorla kendilerini islama uygun olmayan ortamlara girmek istemeleri onların iman derecesini sorgulamaya sebep vermektedir.Bu zihniyetler ülkemizde cumhuriyeti ve türkiye cumhuriyetinin yasalarını ret ederek ülkemizde iç karışıklık çıkaran inatcı zihniyetlerle aynı zihniyetlerdir.

  2. En iyisini yapıyor Avrupa Bizimkiler başı kapalı ama Daracık kıyafet Kurbanlık koyun gibi her yeri ben burdayım diyor Bir insan kapanmakla Müslüman olmuyor Kalbin yüreğin Kötülüklere kapalı olmalı Manda Kafalı ÜLKE TV😠

  3. Çok şaşırdık gerçekten hiç kimse bunu bilmiyordu özgür medeni adaletli avrupadan beklenmedik bir olay yalnış olabilir avrupa yapmaz öyle şey kadının kıyafetine, tercihine karışmaz

  4. Bizim ülkeden chp gibi tesettür islam düşmanı varken avurpaya bir şey deme hakımız yok önce öz yurdum da bizim tesettürümüzle Hocalarla dinle imanla uğraşan söz de Türklere bakmalıyız mini etek giymiyorsan çağdaş değilsin bilim sahibi değilsin her ne hikmetse bu ülkeye en çok dindar ve tesettürlü olanların faydası daha çok mini etekli ülke mücadelesi veren akıllı çağdaş kadın görmüyorum onca iş arkadaşımın arasın da??

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu