BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Bakan Bilgin Onayladı! Depremzede İşçilerin Maaşları 11 Bin 759 TL’ye Yükselecek! basvurusonucu

6 Şubat tarihinde meydana gelen ve ülkemizin 11 ilini birden etkilemesi vesilesi ile şimdiye kadar tarihte yaşanmış en büyük kara felaketlerinden birisi olarak kayda geçen Kahramanmaraş merkezli depremler, 48 bini aşkın kişinin hayatına sebep oldu. 14 milyon vatandaşı doğrudan etkileyen deprem felaketi, ilgili deprem bölgelerinde üretim faaliyetlerinin de durma noktasına gelmesine yol açtı. Bazı illerde sanayi bölgelerinde üretimler dururken bazı illerde ise kapasitenin altına düşüldü. Bu durumu toparlayabilmek, depremzede çalışanların bütçelerini destekleyebilmek adına çeşitli projeler ortaya koyan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, asgari ücret artışı ile gündeme geldi.

Sene başında yüzde 54,66 oranında zamlanarak net olarak 8 bin 506 TL’ye, brüt olarak ise 10 bin 8 TL’ye yükseltilmiş olan asgari ücret tutarında, depremzede işçiler için artışa gidileceği iddia edildi. Bir süredir gündemden eksik olmayan bu iddianın doğru olup olmadığı merak edilirken beklenen açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Bilgin, asgari ücret iyileştirmesine yönelik çıkan haberlerin doğru olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini belirtti.

MALATYA’DA SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ!

7.7 ve 7.6’lık deprem felaketinden büyük ölçüde etkilenen şehirlerden olan Malatya’ya giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayiciler ile bir araya geldi. Üretim faaliyetlerinin hızlandırılması, sanayicilerin ve işçilerin beklentileri gibi konulara yönelik talepleri dinleyen Bakan Bilgin, birtakım değerlendirmelerde bulundu.

DEPREMZEDE İŞÇİLERİN MAAŞLARI ARTACAK MI?

Deprem bölgesinde bulunan işverenlerden yüzde 15’lik prim ödemesinin alınmayacağı, söz konusu ödemenin doğrudan depremzede işçilerin maaşlarına ekleneceği konuşulmaya devam edilirken Bakan Bilgin bu konuya bir açıklık getirdi. Üretim faaliyetlerinin başlamasının hayatı da normalleştireceğini düşündüğünü belirten Bakan Bilgin, işgücünün farklı şehirlere gitmemesi ve dolayısı ile de bölgede üretimin devam edebilmesi için birtakım projelerin üzerinde çalışılmaya devam edildiğini ifade etti.

Bilgin, asgari ücretin deprem bölgelerinde yükseltilmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindiğini ve yakın zaman içerisinde kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

KISA ÇALIŞA ÖDENEĞİ ETKİLİ OLDU!

Felaketin ardından yapılan bir düzenleme ile deprem bölgesinde bulunan çalışanlar için kısa çalışma ödeneğinin devreye alındığını belirten Bakan Bilgin, ek ödemelerin işgücünün farklı şehirlere gitmemesi açısından etkili olduğunu ifade etti.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu