BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Bankaların İflasından Payını Almayan Kriptolarda Yükseliş Devam Ediyor! FED’e İşaret Eden Uzman İsim, Ralli Sinyali Verdi! İşte Son Durum basvurusonucu

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yıllar sona batan büyük bir banka olması nedeniyle krizin kapılarını araladığı düşünülen Silicon Valley Bank (SVB) iflasının ardından ekonomide göstergeler adeta altüst oldu. Sadece ABD’yi etkilemeyen bu iflas, kısa süre içerisinde Avrupa’yı da etkisi altına aldı. Öyle ki, bugün pek çok ünlü bankanın hisse senetlerinde yüzde 25’e varan kayıplar yaşandı. Hal böyleyken, krizden kripto paraların payının ne olacağı da konuşulmaya başlandı.

Silvergate haberlerinin ardından ciddi bir düşüş yaşayan Bitcoin (BTC), SVB’nin iflasının ardından ise, ilginç bir biçimde yükselişe geçti. Şimdilerde 24 bin 552 dolar bandından el değiştiren BTC, bugün yüzde 0,76 daha değer kazandı. Yükselişini sürdüren BTC’nin bir diğer altcoinlerin nihai durağı merak edilirken; dünyaca ünlü finans kuruluşu JPMorgan Chase & Co, önemli öngörülerde bulundu.

ABD, BANKALAR İÇİN ÖNLEM ALMAYA BAŞLADI

JPMorgan Chase & Co’nun bugün gerçekleştirdiği açıklamada, ABD’de üç bankada yaşanan problemler sonucu devreye giren program hatırlatıldı. Program kapsamında bankalara ek bir likidite sağlamayı amaçlayan ABD’nin kriz boyunca menkul kıymet satma ihtiyacını ortadan kaldıracak bir formül üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bunu hatırlatan JPMorgan stratejistleri, “Banka Vadeli Fonlama Programı bankacılık sistemine rezerv sıkıntısını azaltmaya yetecek kadar rezerv ekleyebilecek” ifadelerini kullandı. Bu da göstergelerin hızla normale dönmesi anlamına gelebilir.

3 TRİLYON REZERVDEKİ BÜYÜK PAY BANKALARIN

ABD’nin gündeminde olan program kapsamında maksimum kullanımın 2 trilyon dolar ile sınırlandırılacağı şu an için konuşulan bilgiler arasında. Finans uzmanlar, 3 trilyon dolarlık ABD rezervinin önemli bir kısmının büyük bankalara ait olduğu hatırlatırken; JPMorgan stratejistleri ise, “FED’in niceliksel sıkılaştırmasının ve banka mevduatlarından para piyasası fonlarına geçişe yol açan faiz artışlarının daha sıkı likiditeden sorumlu tutulacak” ifadelerini kullandı. Gözler bu açıklamalardan sonra kripto para ekosistemine döndü.

BİDEN YÖNETİMİNİN HAMLELERİ, RALLİYİ GETİREBİLİR

dünya tarafında tanınan abd başkanı joe biden'ın kanser olduğu haberi! doktorundan açıklama...
dünya tarafında tanınan abd başkanı joe biden’ın kanser olduğu haberi! doktorundan açıklama…

FED’in aldığı kararlardan en büyük payı alan kripto para ekosisteminin geleceği merak edilirken; BitMEX kurucu ortağı Arthur Hayes, önemli açıklamalar yaptı. Kriz esnasında Biden yönetiminin bulaşıcılığın Amerikan bankacılık sistemine yayılmasını önlemek için mücadele edeceğini öngören Hayes, büyük bir BTC ve kripto rallisinin kapıda olduğunu bildirdi.

FED’İN KARARLARI, YUKARI YÖNLÜ İVMEYİ DESTEKLEYEBİLİR

Öte yandan Arthur Hayes, FED’in faiz artışlarını tamamen durdurmak zorunda kalacağına dikkat çeken açıklamalarda da bulundu. Sisteme tekrar para enjekte etmeye başlayarak riskli varlıklara ve özellikle de kripto piyasalarına sermaye akışının önünü FED’in açacağına inanan Hayes, kripto ekosisteminde yukarı yönlü ivmenin devam etmesini bekliyor.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu