BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Bir Yıllık Kiranızı Hesaplayın; 9 Bin 500 TL’nin Altında Kalıyorsa Bu Vergiden Muaf Olabilirsiniz! İşyerleri İçin Sınır 70 Bin TL! basvurusonucu

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca (GİB) alınan gayrimenkul gelir vergisi kapsamında verilmesi zorunlu tutulan evraklardan biri olan kira gelir beyannamesi için verilen sürenin sonuna yaklaşıldı. Konuya ilişkin önemli uyarılarda bulunan GİB, yeni yönetmelik kapsamındaki vergi istisnalarını ve vergiden düşülebilecek olan kalemleri açıkladı.

Kira gelir beyannamesine ilişkin düzenleme kapsamında, yıllık konut kira gelir 9 bin 500 TL’nin altında olanlar ile işyeri kira geliri 70 bin TL’nin altında olan kişilerin beyanname vermesi zorunlu tutulmazken; bu istisnai tutarı aşan herkes, beyanname verecek. Emsal oranlara göre hesaplanacak olan vergiler de bu ay içerisinde ödenecek. İşte kira gelir beyannamesine ilişkin tüm ayrıntılar…

KONUT KİRALARI GÖTÜRÜ OLARAK GÖSTERİLEBİLECEK

Verilecek olan gelir beyannamesi kapsamında, evini kiraya verip, kirada oturan kişiler için kira miktarı gelir vergisi kapsamında düşülebilecek. Ancak burada ince bir ayrıntı var. Bu istisnai düşüş, yurt dışında ikametgah eden kişiler için geçerli olmayacak. Bu kişiler kirada otursa dahi, kira gelir vergisi kapsamında vergilerinden kira tutarını düşemeyecek.

İSTİSNAİ TUTARLAR DÜŞÜLDÜKTEN SONRA HESAPLANACAK

Gelir vergisi beyannamesinin ardından verilecek olan vergiler, istisnai tutarlar düşüldükten sonra hesaplanacak. Bu kapsamda konut için yıllık 9 bin 500 TL istisna uygulanacakken; işyeri için is 70 bin TL istisnai tutar uygulanacak. Konut ve işyerleri için gayrimenkul sahiplerinin kişisel olarak gerçekleştirdikleri harcamalar, belgelenmeleri halinde, vergi tutarından düşülebilecek.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ BU AY VERİLECEK

kira tespit davası masraflarını kim öder? şartları nedir?

İşyeri, konut, arsa ya da arazi sahibi olan kişilerin vermesi zorunlu olan kira gelir beyannamesi kapsamında verilecek olan beyannameler, e-Devlet sistemi aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sayfasından ‘Hazır Beyan Sistemi’ üzerinden verilebileceği gibi ikametgah edilen bölgedeki vergi daireleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilecek. 2022 yılının ilk ayından son ayına ilişkin verileri kapsayacak olan bu beyannameyi vermek için son gün ise 31 Mart 2023 tarihi.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ İKİ EŞİT TAKSİT ŞEKLİNDE ÖDENECEK

Öte yandan kiraya ilişkin gelir vergisi beyannamelerinin ardından belirlenmiş olan vergilerin ödemesi, her sene olduğu gibi bu sene de iki taksit halinde alınacak. İlk ödemeyi mart ayında gerçekleştirecek olan gayrimenkul sahipleri, ikinci ödemeyi ise temmuz ayında yapacak. Bu ödemeler kapsamında GİB’in internet sitesi ve e-Devlet üzerinden 7/24 ödeme yapabilmek mümkün olduğu gibi yine bölgelerdeki vergi dairelerinden ödeme gerçekleştirilebilecek.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu