BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Birikimlerini Değerlendirmek İsteyenler Dikkat! Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten Açıklama Geldi! Altında Bunu Yapan Paraya Para Demeyecek! basvurusonucu

Birikimlerini değerlendirmek isteyen tüketicilerin ve yatırımcıların büyük bir bölümü senelerdir altın piyasasını yakından takip etmektelerdir. Savaş durumunda dahi kaybettirmeyecek güvenli bir liman olarak değerlendiren altın piyasası, özellikle son dönemlerde daha da yakından takip edilmektedir. Aralık 2021 tarihinde rekora ulaşan dolar kurunu takiben bin 82 TL seviyesine kadar çıkarak tarihe geçen gram altın, o zamandan bu yana yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar tarafından birincil yatırım araçlarından birisi olarak görülmektedir.

Yaklaşık olarak 1,5 yıl kadar önce bin 80 TL seviyesini aşarak rekor kıran gram altın, diğer altın türlerinde de yükselen grafiklerin kayda geçmesine sebep olmuş ve ülkemiz ekonomisi adına endişe uyandırmıştı. Sonrasında Şubat 2022 tarihinde Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte dalgalı grafikler sergileyerek yatırımcısının ve potansiyel yatırımcısının kafasını karıştırmaya devam eden gram altın, son dönemlerde ons altının hareketlenmesine bağlı olarak oklarını uyarı yöne çevirdi.

Geçtiğimiz haftalarda şahin tonlu açıklamalarda bulunan ve sonrasında da 25 baz puanlık faiz artırımı kararını duyuran FED Başkanı Jerome Powell’ın ardından oklarını yukarı yöne çeviren ons altın, Amerika’da iflasları açıklanan 3 banka sebebi ile daha da güçlendi. Bu durum gram altını ve diğer altın türlerini de direkt olarak etkileyerek yeni rekorların kayda geçmesine sebep oldu. Birikimlerini altında değerlendiren yatırımcıların yüzleri gülerken altında yükselişin devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. Uzmanlık alanı olan bu konuda yeni değerlendirmelerde bulunan Ekonomist İslam Memiş, yastık altında birikimleri bulunan vatandaşlar için uyarılarda bulundu.

SEÇİM SONRASINA DİKKAT!

Gram altında yükseliş sürecinin devam ettiğini ancak önümüzdeki günlerde bin 200 TL seviyesine kadar bir çekilme olabileceğini belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından altında yükselişin hızlanabileceğini ileri sürdü.

SERBEST PİYASA VE EKRAN FARKINA DİKKAT ÇEKTİ!

Altın fiyatlarında gözlenen yükselişi değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ekranlarda görülen seviyeler ile serbest piyasada işlem gören seviyelerin farklı olduğuna dikkat çekti. Ekranlarda bin 234 TL ile rekor kıran gram altının serbest piyasalarda bin 264- 65 TL seviyelerinden işlem gördüğünü ifade eden Memiş, “Ekranlarda gördüğünüz rakamların serbest piyasalarda veya bankalarda bir geçerliliği yok” uyarısında bulundu.

YAZ SONU TAHMİNİNİ AÇIKLADI!

Şimdilerde bin 200 TL seviyesine kadar bir çekilmenin olabileceğini ve o seviyelerin son alım fırsatlarını oluşturacağını ifade eden Memiş, gram altının haziran ayından sonra bin 450- bin 550 TL seviyelerine kadar yükselmesini beklediğini bildirdi.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu