Finans Başvuru

Burs Ve Kredi Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022

Burs Ve Kredi Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama nasıl yapılır sorusu pek çok öğrenci tarafından merak edilerek araştırılır. Öğrencilik hayatında hem çalışıp hem de eğitime devam etmek kimi zaman zorlayıcı olacağı için öğrenciler burs almaya ihtiyaç duyar. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere burs ve kredi alma hakkı sunularak eğitimlerine destek sağlanır. İlgili başvuruyu yapmanız ardından burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama işlemi ile detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Burs ve Kredi Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerine sunulan kredi ve burs başvuru imkanları sonrasında başvurular değerlendirilerek kimlerin burs alması gerektiği belirlenir. Bu noktada burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama şu şekildedir:

 • Burs ve kredi başvuruları öğrencileri kapsayan ve her eğitim öğretim döneminde yapılan bir uygulamadır.
 • Burs ve kredi başvuruları e-devlet platformu üzerinden aynı anda ve online olarak gerçekleştirilir. Her öğrenci kendine tanımlı e-devlet şifresi ile giriş yaparak ilgili sorgulamayı detaylandırabilir.
 • Başvuru sırasında öğrencilerden kişisel bilgilerini yanı sıra ekonomik durumlarını gösteren belgeler de talep edilir. Formun doğru şekilde doldurulup onaylanması ardından işlem tamamlanır.
 • Başvuruyu takip eden birkaç ay sonrasında sonuçlar Kredi Yurtlar Kurumu tarafından açıklanır.

Burs ve Kredi Almaya Hak Kazanan Öğrenciler Ne Yapmalıdır?

Yurt içi ya da yurt dışı eğitimi gören öğrenciler fark etmeksizin kredi ve burs başvurusu yapma hakkına sahiptir. Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin yapması gereken şöyledir:

 • Her öğrenci burs almaya hak kazanamasa da çoğu öğrenciye kredi imkanı tanınır. Öğrenci kredi ya da bursu almayı kabul ettiği noktada noter onaylı belge ile ödemelerini almaya başlayabilir.
 • Sonuç ekranında yer alan noter şubesine gidilerek hakkınıza tanımlı dosya üzerinden işlem başlatmanız halinde yeni yılın ilk ayında kredi ya da burs ödemelerinizi alma hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama işlemi ardından ödemeler Ziraat Bankası üzerinden öğrencilere iletilir.

Kredi ya da Burs Başvurusu İptal Edilebilir Mi?

Öğrenciler eğitim hayatları boyunca ihtiyaçlarını karşılamak için nakit desteği duyar. Bu noktada devlet tarafından düzenlenen programda kredi ya da burs alma hakkı sunulur. İlgili kurum üzerinden başvuru yapılarak sonuçların açıklanması beklenir. Bu sistemden faydalanmak istemeyen öğrencileri ilgilendiren kredi ya da burs başvuru iptali şu şekildedir:

 • Başvuru gerçekleştiren her öğrencinin dosyası değerlendirmeye alınır. Bunun ardından sonuçlar açıkladığı zaman kredi ya da burs almaya hak kazanmışsanız taahhüt onaylayarak ödemelerinizi alabilirsiniz.
 • Fakat online platformlar üzerinden de yapılabilen bu taahhüt onay işlemi yapılmadığı noktada öğrenciye herhangi bir ödeme gerçekleştirilmez.

Burs Alma Önceliği Olan Öğrenciler Kimlerdir?

Toplumsal sınıflandırmada kimi öğrencinin ihtiyaçları diğerlerine göre daha elzem olabilir. Bu noktada ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan öğrenciler çeşitli zorluklarla karşılaşır. Herhangi bir zorlukla karşılaşılmaması adına burs alma önceliği olan öğrenciler şu şekildedir:

 • Şehit ve gazi çocuklarının burs alma öncelikleri vardır.
 • Sağlık kurulu tarafından onaylı olarak %40 ya da üzeri bir derecede engeli bulunan öğrencilerin burs alma önceliği vardır.
 • Anne ya da babası hayatta olmayan öğrencilerin burs alma öncelikleri vardır.
 • Drüşşafaka, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi kurumlarda yetişen öğrencilerin burs alma önceliği vardır.
 • Amatör olarak milli sporsu olma noktasında çalışmalar yürüten öğrencilerin burs alma önceliği vardır.
 • ÖSYM tarafından tespit edilerek üniversite sınavında ilk 100’lük kontenjanda yer alan öğrencilerin burs alma önceliği vardır.

Tüm bu kriterler doğrultusunda başvuru gerçekleştirilerek sonrasında burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama ekranı üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.Daha fazla nakit ihtiyaçlar için diğer yazılarımıza göz atınız.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu