Resmi Başvuru

Cimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

Cimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama

CİMER başvuru sorgusu yapmak için sisteme kaydolmak gerekir. Üyelik işlemlerini tamamlayan kişiler CİMER’in online sitesinden ya da e – devlet sisteminden başvuru sorgusunu gerçekleştirebilir. Başvuru sorgusunu gerçekleştirmek için belirtilen her iki platforma da üye olmak gerekir. Üye olmadan işlem yapılmasına izin verilmez. CİMER başvurusu sonuçları e – posta ve SMS aracılığı ile de başvuru sahiplerine iletilir. CİMER başvurusu sorgusu yapmak için sisteme gerekli bilgilerin girilmesi gerekir.

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER başvurusu yapmak için kullanılan birtakım platformlar bulunur. Bu platformlar üzerinden kolaylıkla CİMER başvurusu gerçekleştirilir. CİMER başvurusu e – devlet, CİMER online sitesi, ALO 150 ve şahsen başvuru ile yapılabilir. Bunun yanı sıra mektup, faks ve dilekçe ile de başvuru yapılmasına olanak tanınır. CİMER başvurusu bu kanallar üzerinden gerekli bilgilerin girilmesi ile yapılır. Dilekçe ya da mektup ile başvuran kişilerin yazılarına gerekli tüm bilgileri eklediklerinden emin olmaları gerekir.

CİMER Başvuru Şartları Nedir?

CİMER başvuru şartları başvuru yapılan kanala göre belirlenir. E – devlet sistemini kullanmak isteyen yabancı uyruklu bireylerin Türkiye’de oturma veya yaşama izni olması gerekir. İzni olan kişiler ve Türk vatandaşları e – devlet sistemini kullanabilir. CİMER başvurusunun başvuru kanallarına yönelik şartları hariç içerik ile ilgili şartları bulunmaz. CİMER’e yapılan başvuruların ayrıntılı içeriğe sahip olması ve bilginin gerçek olması en önemli şartlardır. İhbar niteliği taşıyan bu bilgilerin doğruluğunun kanıtlanması önemlidir.

CİMER Başvuru Sorgusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

CİMER başvuru sorgusu yapmak için kullanılan platformlar vardır. Bu platformlar şu şekildedir:

 • E – devlet
 • E – posta
 • CİMER
 • ALO 150
 • SMS

CİMER sistemi üzerinden sorgu yapılacak ise kişisel bilgilerin sisteme girilmesi gerekir. CİMER tarafından istenen başvuru sorgulama bilgileri arasında adı, soyadı, doğum tarihi, kimlik seri numarası yer alır. Bu bilgilerin yanı sıra kimlik ve telefon numarasının da sisteme girilmesi gerekir. Telefona gelen onay kodunun ardından CİMER başvuru sorgusu yapılabilir.

CİMER’e Faks ile Nasıl Başvurulur?

CİMER’e faks başvurusu özellikle Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişiler tarafından sık kullanılan bir yöntemdir. İletişim Başkanlığı tarafından belirtilen dilekçe şartlarına uygun formatta dilekçe yazılmalı ve ardından faks ile gönderim yapılmalıdır. Faks ile başvuru yapan kişilerin doğru numarayı kullandıklarından emin olmaları gerekir. CİMER’e faks gönderecek olan kişiler ayrıca dilekçe ya da mektuplarında kimlik bilgilerine ve iletişim bilgilerine yer vermelidir. Islak imza atılması gereken doküman imzasız olarak CİMER’e gönderilmemeli. Dilekçe üzerinde tarih ve ikamet adresine de yer verilmeli.

CİMER’e E – Devlet Üzerinden Nasıl Başvuru Yapılır?

CİMER’e e – devlet başvurusu yapmak için sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yapmak için kimlik numarası ve şifre bilgisi yeterlidir. Ancak bu bilgiler bulunmuyor ise,

 • Kimlik kartı bilgileri
 • Online bankacılık
 • Elektronik imza
 • Mobil imza

Kullanılarak da giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama motoruna CİMER yazılmalı ve çıkan yönlendirmeler izlenmelidir. CİMER başvuru sorgusu ekranına ulaşıldığında E- devlet üzerinden başvuru yapılması oldukça kısa sürer.

CİMER’e Kimler Başvuru Yapabilir?

CİMER’e başvuru yapanların kim olabileceğine yönelik bazı kurallar bulunur. CİMER’e başvuru yapabilen kişiler şu şekildedir:

 • Türk yurttaşları
 • Yabancı uyruklu kişiler (karşılıklılık ilkesi ile)
 • Tüzel kişi (özel hukuk uyarınca)

Türk vatandaşlarının 12 yaşından büyük olması gerekir. Türkiye sınırları içinde yaşayan vatandaşların yanı sıra yurt dışında yaşayanlar da başvuru yapabilir. Çifte vatandaş olan kişiler de CİMER başvuru sorgusu işlemini gerçekleştirebilir. Daha fazla resmi işlemler için buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu