Resmi Başvuru

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama

CİMER başvurusu yapmak herkesin hakkıdır ve sunulan yöntemler üzerinden hızlı başvuru yapılabilir. CİMER, günümüzde sık sık kullanılan bir platformdur ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Birimine bağlıdır. CİMER üzerinden ihbar ve şikayetler yetkililere iletilir ve yetkililer sorunu çözmek üzere harekete geçer. CİMER başvuru ekranı üzerinden girilmesi gereken bazı bilgiler bulunur. Kimlik, telefon ve temel kişisel bilgilerin sisteme eklenmesi gerekir. E – posta, ad ve soyadı bilgileri de sisteme eklenir ve ardından başvuru ekranına geçiş yapılır.

CİMER Nedir?

CİMER devlet tarafından geliştirilen elektronik bir sistemdir. Kamu hizmetleri arasında yer alan vatandaşın şikayet ve ihbarlarını dinlemek, incelemek ve çözüm sunmak için kullanılan bir platformdur. CİMER sistemi üzerinden vatandaşlar ve CİMER’i kullanma hakkı verilmiş kişiler, ilgili ihbar, şikayet ve suç duyurularını yetkililere aktarabilir. İhbarlarını iletebilmek için öncelikle sisteme üye olmak ve talep edilen bilgileri sisteme kaydetmek gerekir. Ardından ilgili ihbar için başvuru ekranına yönlendirme yapılır.

CİMER Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

CİMER başvurusunu sorgulama ekranına ulaşmak için CİMER tarafından belirlenen platformların kullanılması gerekir. Bu platformlar arasında e – devlet sistemi ve CİMER’in çevrim içi internet sitesi yer alır. Bu kaynaklar üzerinden başvuru ve başvuru sorgusu gerçekleştirilir. CİMER başvurusunun sorgulanması için sisteme giriş yapılmalıdır. E- devlet’e giriş yapmak için şifre, elektronik imza, internet bankacılığı ve kimlik kartı bilgileri kullanılabilir. CİMER’e giriş yaparken ise e- devlet sistemi kullanılabildiği gibi kimlik bilgileri ile de giriş yapılır. CİMER başvuru sonuç ekranına bu adımların ardından ulaşılır.

CİMER’e Yurt Dışında Yaşayan Türkler Başvuru Yapabilir Mi?

Yurt dışında yaşayan Türkler ve CİMER kullanımına, devlet tarafından izin verilir. CİMER’i herkesin kullanmasına izin verilmemekte ancak belirli kurallar çerçevesinde başvuru yapılabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve çifte vatandaşlığı olan kişiler de online kanallar üzerinden CİMER’e başvuru yapabilir. CİMER kullanmak için kesinlikle Türkiye’de yaşanacaktır diye bir ibare bulunmaz. Türkiye’de yaşamayan ancak Türk vatandaşı olan kişiler CİMER’i istedikleri takdirde kullanabilirler. Bunun yanı sıra Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu bireyler de karşılıklılık esasına bağlı kaldıkları takdirde CİMER’i kullanabilir ve başvuru gerçekleştirebilirler.

CİMER Yerine Kuruma Direkt Başvuru Yapılabilir Mi?

CİMER kurum başvurusu online başvuru yapmak istemeyen ve direkt kurum ile iletişime geçmek isteyen kişiler tarafından kullanılabilir. CİMER yerine doğrudan kuruma başvurmak için belirlenmiş platformlar bulunur.

Şikayet ve ihbarın konusu ve ilgisine göre belirlenen kanallara başvuru gerçekleştirilir. CİMER sistemi içerisinde yer alan tüm kurumlara, şahsen müracaatta bulunmasına da izin verilir. Bu kurumlar arasında belediye, valilik, kaymakamlık, üniversite, başkanlı, bakanlık ve cumhurbaşkanlığı yer alır. Ayrıca belediye ve il özel idarelerine de başvuru yapılması mümkündür.

24 Saat İçerisinde Kaç Tane Başvuru Yapılabilir?

CİMER başvurusu sayısı kontrolün sağlanması için herkesin günde 1 kere başvuru yapmasına izin verilir. Bir kişi günde 1 kere başvuru yapabilir. 24 saat tamamlandıktan sonra ise tekrar başvurularını gerçekleştirebilirler. CİMER başvurusunda başvuru sayısına yönelik sınırlama olduğu gibi ihbarın karakter sınırı da bulunur.

CİMER Başvurularını Kim Kontrol Eder?

CİMER başvurularını kontrol edenler CİMER’in yetkilendirdiği kişi ve birimlerdir. Bu birimler arasında Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak çalışan İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi bulunur. Bu birimlerde yer alan sorumlular tarafından CİMER’e yapılan başvurular incelenir ve denetlenir. Denetlemenin ardından ihbarın doğruluğu kesinleştirilmiş ise yetkililere harekete geçmeleri için görev verilir. CİMER başvurusu yetkililer tarafından düzenli olarak incelenmektedir. Hızlı başvuru sonucu için anasayfamıza göz atınız. Daha fazla resmi başvurular için buraya tıklayınız.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu