Sosyal Başvuru

Cimer Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

Cimer Başvuru

Cimer Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama

Cimer yardım başvurusu yılın belirli dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından başlatılan, maddi olarak güçlük çeken birey ve ailelere kapsanan para yardımını ifade etmektedir. Yakacak, erzak, bez, kırtasiye yardımı, engelli yardımı ve bunun gibi pek çok yardım türüne vatandaşlar Cimer Yardım başvurusu aracılığı ile ulaşarak çeşitli kurumlar aracılığı ile dönüt alabilirler. Cimer için başvuru aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

 • Cimer’in resmi sitesine giriş yapılır.
 • Giriş sonrasında E-devlet TC ve şifreniz ile sisteme girebilirsiniz.
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kişinin dilek, istek ve şikayetlerini bildirebileceği aynı zamanda geri dönüt alabileceği bir sistemi ifade etmektedir.
 • Buraya yardıma ihtiyacı olduğunu konuyu belirten ve talebi kapatan kişi daha sonra cep telefonu numarasına geri dönüş bekleyebilir.

Cimer’e Kimler Başvurabilir?

Cimere başvurabilecek kişiler Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşamakta olan herkesi ifade etmektedir. Kısa bir süre önce hayatımıza girmiş olan ve vatandaşın dilek, istek ve şikayetlerinin incelenip hızlı bir şekilde ilgili kurumlar tarafından karşılandığı bu sistem bu zamana kadar pek çok problemin hızlı şekilde çözüme kavuşturulmasına imkan sağlamıştır. Cimer, vatandaş ile ilgili kurumların doğrudan birebir iletişimine imkan sağlamakta, kısaca bir aracı görevi görmektedir. Cimer’e yapılan başvurular ortalama olarak 15 gün içerisinde sonuçlanmakta kişiye bununla ilgili geri dönüş yapılmaktadır. Aynı zamanda E devlet üzerinden de doğrudan sorgulama yapılabilir.

Cimer Para Yardımı Yapar Mı?

Cimer para yardımı doğrudan Cimer tarafından sağlanmaz. Vatandaş tarafından bildirilmiş olan talepler doğrudan CİMER’e aktarılır. Bunun ardından aşağıda bulunan adımlar merkez tarafından işlenmektedir.

 • Cimer’e iletilen talep ilgili bireylerce incelenir ve daha sonra tasnif edilir.
 • Yardım talebi ile ilgili olanlar ayrı bir veri tabanına düşmekte ve kişinin hangi alanda yardıma ihtiyaç duyduğu belirlenir.
 • CİMER’e para yardımı talebinde bulunan vatandaşlar için belediyeler ve kaymakamlıklara bilgi verilerek incelenmesi sağlanır.
 • Aynı zamanda kişinin erzak ve yakacak gibi yardımlara ihtiyacı varsa ilgili belediye aracılığı ile bu hizmeti de devletten ücretsiz olarak alması konusunda çalışma yürütülür.
 • Cimer yardım başvurusu, çok kısa bir süre içerisinde yapılmakta ve dönüş de ortalama 15 gün içerisinde gerçekleşir.

Cimer Yardım Başvurusu Sonrasında Kimler Maddi Yardım Verir?

Cimer yardımı başvuru sonrasında CİMER tarafından iletişime geçilen birimlerin tarafınıza dönmesi usulünce gerçekleşmektedir.

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Muhtarlıklar
 • Sosyal Dayanışma Platformları

Doğrudan kişiye ulaşarak talebini karşılama noktasında çalışma yürütmekte olan kurumları ifade etmektedir. Cimer doğrudan para yardımı sağlamıyor olsa da kişinin taleplerini karşılaması amacı ile kişiyi ilgili kurumlara yönlendirerek bir aracı rolü görmektedir. Genellikle belediye söz konusu kişiye dönerek konu ile ilgili bilgi verir ve yardım sağlanır. Her belediyenin yardım sağlamak için çeşitli kriterleri bulunduğunun bilgisini paylaşmak gerekmektedir.

Cimer Yardım Başvurusu

Cimer Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cimer başvuru sorgulama işlemi için doğrudan CİMER’in sistemine iriş yapmanız yeterli olaaktır. Burada daha önce yapmış olduğum başvurularım sekmesinden yardım taleplerinizi ve konu ile ilgili gelmiş olan dönütleri görebilmek mümkündür. Cimer’e para yardımında bulunduysanız ve sorgulama yapmak istiyorsanız ortalama 15 gün içerisinde size mail geleceğini ya da doğrudan SMS yolu ile bilgilendirme alacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Cimer yardım başvurusu yapan her kişiye talepler incelendikten sonra dönüş yapılmaktadır. Bu kapsamda CİMER başvuru sonucu sonrasında para yardımı almak isteyen ve yoksulluk belgesi ile de durumunu belgeleyebilen kişilere 1000 TL’ye kadar para yardımının belediyeler tarafından sağlandığı bilinmektedir. Bu Cimer aracılığı ile gerçekleşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu