BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Değer Kaybı Başvurusu Kime Yapılır? Gerekli Belgeler Hangileridir? basvurusonucu

Değer kaybı başvurusu yapılacak yerler birden fazladır. Değer kaybı başvurusu işlemlerinizi sigorta şirketine, sigorta tahkim komisyonuna ya da Asliye Ticaret Mahkemeleri tarafına yapabilirsiniz.

Değer Kaybı Başvurusu Kime Yapılır?

Değer kaybı başvurusu sigorta şirketi tarafına yapılırsa ve değer kaybı sigorta şirketi tarafından usullere uygun bir şekilde karşılanırsa sigorta tahkim komisyonuna gerek kalmaz. Aksi bir durumda sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılarak araç değer kaybı sigorta şirketi tarafından karşılanacaksa karşılanması sağlanır. Araç değer kaybı sigorta şirketi tarafından karşılanmayacaksa ya da sigorta şirketi ve sigorta tahkim komisyonundan sonuç alınamazsa Asliye Ticaret Mahkemeleri tarafına başvuruda bulunarak dava açılabilir.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı, aracın kaza durumlarında aldığı hasar karşılanmış olsa bile aracın asıl değerinin altına düşmesi durumudur. Örnek olarak herhangi bir kaza durumu nedeni ile hasar alan bir araç ne kadar iyi tamir edilse de takılan parça orijinal olsa da sisteme hasarlı olarak geçeceği için her şekilde değer kaybetmiş olur. Bu kaybedilen değer araç değer kaybıdır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybı başvuru şartları, araç değer kaybı başvurusunda bulunulacaksa mevcut durumun uyumlu olmak zorunda olduğu şartlardır. Araç değer kaybı başvuru şartları başlıca şunlardır:

 • Araç değer kaybı başvurusunda bulunan tarafın kaza için kusursuz ya da karşı tarafa oranla daha az kusurlu olması gerekir.
 • Araç değer kaybına konu olan kaza tarihinden itibaren 2 yıl sürenin aşılmamış olması gerekir.
 • Söz konusu araç daha önce hasar almışsa değer kaybı başvurusunda bulunulmuş hasar ile aynı bölgeden hasar almamış olması gerekir.

Yukarıda belirtilmiş olan şartlar sağlanmaz araç değer kaybı başvurusunda bulunamazsınız. Buna ek olarak 2020 yılının Mart ayından önce araç değer kaybına konu olacak araçların belirli bir yaştan küçük ve belirli bir km mesafesini geçmemiş araçlar değer kaybı başvurusu şartı olarak sınır değerleri bulunuyordu fakat günümüzde böyle bir şey söz konusu değil.

değer kaybı başvurusu kime yapılır? gerekli belgeler hangileridir?
değer kaybı başvurusu kime yapılır? gerekli belgeler hangileridir?

Değer Kaybı Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Değer kaybı davası dilekçesi yazmak için öncelikle temel dilekçe kurallarına uymanız gerekir. Buna ek olarak dilekçe içerisinde çeşitli bilgilere de yer vermeniz şarttır. Değer kaybı dava dilekçesinde yer vermeniz gereken şeyler başlıca şunlardır:

 • Davacının adı
 • Davacının soy adı
 • Davacının vekil avukatının adı ve soy adı
 • Dava konusu
 • Dava değeri
 • Davaya ilişkin açıklama
 • Davanın hukuki nedenleri
 • Davanın hukuki delilleri
 • Davanın sonuç ve istemi

Yukarıda belirtilmiş olan davanın hukuki delillerinin kanuna aykırı olmayan yollar ile elde edilmiş olması delillerin hukuken tanınabilmesi için şarttır. Buna ek olarak değer kaybı dava dilekçesini avukatınız ile birlikte yazarsanız daha faydalı olabilir.

Değer Kaybı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

Değer kaybı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılamaz. Değer kaybı başvurusu sigorta şirketlerine, sigorta tahkim komisyonuna ya da Asliye Ticaret Mahkemeleri tarafına dilekçe yolu ile yapılabilir. E-devlet üzerinden ancak değer kaybına konu etmek istediğiniz aracın hasar durumunu sorgulayarak aracın hasarlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Özellikle ikinci el araç satın almış ve değer kaybı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin kendileri aracı kullanmadan önce değer kaybına konu olacak bölge için aracın herhangi bir hasar kaydının bulunma durumunu öğrenmesi çok önemlidir.

değer kaybı başvurusu kime yapılır? gerekli belgeler hangileridir?
değer kaybı başvurusu kime yapılır? gerekli belgeler hangileridir?

Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Değer kaybı başvurusu için gerekli belgeler başlıca şunlardır:

 • Aracın ruhsat fotokopisi
 • Davalı kişinin kimlik fotokopisi
 • Kaza tutanağı
 • Davalı kişinin İBAN numarası
 • Davalı kişinin sürücü belgesinin fotokopisi

Yarıda belirtilmiş olan belgeleri değer kaybı başvurusu yaparken başvuru dilekçenize eklemeniz gerekir.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu