BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Deprem Sonrası Daha Çok Değerlendi! Talep Arttı! Yıllık 50 BİN TL KİRA! basvurusonucu

Geçtiğimiz yıllarda başlayan pandemi dönemi ile birlikte insanların çoğu kalabalık şehirlerden ve mekânlardan kaçma yoluna başvurmuştu. O dönemlerde çok popüler hale gelen Tiny House şeklindeki evler ilgi görmüş ve çok rahat bir şekilde kullanılabilmişti. Aynı zamanda geçtiğimiz ay yaşanan büyük deprem felaketinin ardından prefabrik ev gibi Tiny House’lar da çok büyük ilgi gördü.

 Deprem Sonrası Daha Çok Değerlendi

Kahramanmaraş depreminden sonra İstanbul’da da büyük bir deprem beklentisi içerisine giren vatandaşlar müstakil binalara rağbet ederken Tiny House evlere de merak salmış durumda. Bu konuda ise satış firmaları çok yoğun ilgi ile karşılaşıyor ve neredeyse talepler de 10 kat artmış durumda.

deprem sonrası daha çok değerlendi! talep arttı! yıllık 50 bi̇n tl ki̇ra!
deprem sonrası daha çok değerlendi! talep arttı! yıllık 50 bi̇n tl ki̇ra!

Yüksek Katlı Evlerden Tek Katlı Evlere

 Son zamanlarda deprem olacağı söylentileri daha öncesinde de pandemi sebebiyle başlayan müstakil ev furyası bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde de küçük ev akımı olarak başlamıştı. Mortgage krizi diye adlandırılan 2008 yılında yaşanan küresel finansal anlamdaki durgunluk sebebiyle özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tip evler çok popüler hale gelmişti.

Küçük olmasından dolayı istenilen mekâna götürülebilmesinden dolayı ve doğa ile iç içe yaşamaktan dolayı daha çok tercih edilen bu tip evler adeta özgürlük vaat ediyordu. Türkiye’de ise 2008 yılından çok sonra yani pandemi ortaya çıktıktan sonra bu tip küçük evlerin kıymeti anlaşıldı. Deprem ile birlikte de Tiny House evlere talep oldukça artmış durumda. Üreticiler firmanın siparişlerinin on kat arttığını ifade ediyor.

deprem sonrası daha çok değerlendi! talep arttı! yıllık 50 bi̇n tl ki̇ra!
deprem sonrası daha çok değerlendi! talep arttı! yıllık 50 bi̇n tl ki̇ra!

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkez üstü yaşanan deprem felaketi 11 eli etkilemiştik ki aradan bir hafta gibi kısa bir süre geçtikten sonra bu sefer Hatay merkez üssü büyük bir deprem tekrar yaşandı. Bu yaşanılan felaket sonrasında insanlar başını sokacak bir ev arayışına girdi. Yaşanan bu iki deprem neticesinde talepler bu tip evlere 10 kart artmış durumda. Satın almayıp kiralamak isteyen vatandaşlara yönelik olarak da yıllık kirası ortalama olarak 50.000 TL belirlenmiş durumda olduğu ifade edildi.

 

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu