BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

E Devlet 15 Bin TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama EKRANI basvurusonucu

E Devlet 15 Bin TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizin Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve birçok ilimizi etkileyen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki iki depremden dolayı on binlerce vatandaş hayatını kaybetti ve yüz binlerce ev yıkılırken çoğu da boşaltıldı. Asrın felaketi olarak adlandırılan bu iki depremden sonra uzun süredir vatandaşların nakdi olarak yardımlara ihtiyacı oldu.

E Devlet 15 Bin TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Depremlerden sonra belediyeler, bakanlıklar, vakıflar, dernekler, ufak çocuğunun kumbarasından en büyüğüne kadar bu depremzede vatandaşlara irili ufaklı çok büyük yardımlar toplandı. Bu yardımlardan önce ise devletimiz acil ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına depremzede olan her vatandaşa geri ödemesiz olarak 10 bin TL para yardımda bulundu. Daha sonra ise geçtiğimiz zamanlarda depremzede olan vatandaşlara 15 bin TL taşınma yardımı yapılacağı duyuruldu. Yapılan bu açıklamalardan sonra gündemi e-devlet 15 bin TL yardım başvurusu nasıl yapılır, ödeme tarihi hangi günler, kimler bu yardımlardan yararlanabilecek gibi sorular gündemi meşgul etmeye başladı. Peki bu taşınma ödemeleri kimlere yapılacak? İşte 15 bin TL yardım desteği ile ilgili detaylar..

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelmiş olan deprem felaketinden milyonlarca vatandaş zarar gördü. Vatandaşlar maddi manevi her türlü zarara uğrarken evi deprem felaketinde yıkılan binlerce vatandaş da büyük sorunlar çekmeye başladı. Bu bağlamda ise Çevre evleri yıkılan, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen depremzedelere önceden verilmiş olan 10 bin TL’nin yanı sıra 15 bin TL taşınma desteğinin de yapılacağı bildirildi. Peki 15 bin TL taşınma yardımı ne zaman hesaplara yatacak? Başvuru nasıl yapılır? Başvuru şartları neler? İşte habere dair detaylar..

e devlet 15 bin tl yardım başvurusu nasıl yapılır? başvuru formu ve sorgulama ekrani
e devlet 15 bin tl yardım başvurusu nasıl yapılır? başvuru formu ve sorgulama ekrani

Afetzedelere Deprem Taşınma Yardımı Ne Zaman Yatırılacak?

Tüm dünya gündemine oturmuş olan ve 7 günlük bir yas ilan edilmesine neden olan Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya büyük hasarlar almakla birlikte 11 ilimizde büyük ağır hasarlar meydana geldi. Afet bölgesi ilan edilen illerde yaralar hızla sarılmaya çalışılırken evi yıkılan ya da evi kullanılamaz hale gelen vatandaşlar için ise deprem taşınma yardımı hemen fiiliyata geçirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Şubat 2023 tarihinde bugünden itibaren hesaplara taşınma yardımının yatırılmaya başlanacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların maddi külfetlerini hafifletecek adımların atıldığını söylerken evleri kullanılamaz hale gelmiş olan depremzede vatandaşların kiraya çıkması durumunda 1 sene boyunca 3 bin TL ile 5 bin TL hesaplarına yatırılacağını dile getirdi. Ayrıca bunun için ev taşıyacak olan depremzede vatandaşlara da 15 bin TL yardımının 28 Şubat 2023 itibarı ile ödenmeye başladığını da aktardı. Depremde vefat etmiş olan vatandaşların yakınlarına da acil ihtiyaçları için 100 bin TL verileceğini söyleyen Erdoğan, felaketten etkilenmiş olan vatandaşlara da 10 bin TL ödeme yapıldığını ifade etmişti.

E-devlet 15 Bin TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapılan hasar tespit çalışmalarının sonucunda afet bölgesinde evi hasarlı olarak tespit edilmiş olan ev sahibi ya da kiracı olan aileler için e-devlet üzerinden Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” sekmesinden yapılacak.

e devlet 15 bin tl yardım başvurusu nasıl yapılır? başvuru formu ve sorgulama ekrani
e devlet 15 bin tl yardım başvurusu nasıl yapılır? başvuru formu ve sorgulama ekrani

Taşınma yardımı adına verilecek olan 15 bin TL yardım başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

E-devlet 15 Bin TL Yardımı Nedir?

Depremzede vatandaşların ikamet adreslerinin bulunduğu illerin valiliklerince kimlik sisteminden ve tapu sorgulamasından sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapılan hasar tespit çalışmalarının sonucunda evlerinde sorun bulunan vatandaşlara 15 bin TL taşınma yardımı yapılacak.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu