BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Ekonomistler Hesap Makinelerini Kılıfından Çıkardı! Enflasyon, Deprem, Seçim Derken; Dolar/TL Kurunda Hareketlenme İçin Sinyal Geldi! Selçuk Geçer, Resmen Tarih Verdi! basvurusonucu

Ekonomide yaşanan hareketlilik, özellikle pandemiden sonra sadece Türkiye’ye özgü olmasa da ekonomik göstergeler açısından Avrupa ülkelerine göre daha çok problemi olan Türkiye’de sorunlar, derin bir şekilde hissedilmeye başlandı. Özellikle enflasyonun yarattığı etki, vatandaşın geçim kaygısını artırmaya başlamışken; bir yandan da küresel ekonominin etkileri hissedilir hale geldi. Dolayısıyla döviz kurunda hareketlenme an meselesi gibi dururken; Ekonomist Selçuk Geçer’den açıklama gecikmedi.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yarattığı baskıcı para politikası değil, aynı zamanda Türkiye özelinde yaşanan deprem de enflasyonist dönemin uzayacağını gösterdi. Ekonomik kaygıların devam ettiği piyasalarda dalgalanmalar da devam edecek gibi dururken; seçim tarihinin de belli olması, piyasaları hareketlendiren bir başka detay oldu. Dolar/TL kurunun tüm bu gelişmelerden etkilenip etkilenmeyeceği merak edilirken; Selçuk Geçer, tahminlerini açıkladı.

ABD ENFLASYONU, DOLARI TETİKLEYEBİLİR

ABD’de de yüksek seyretmeye başlamış olan enflasyon, son dönemlerin en üst seviyesine çıkması nedeniyle Amerikan Merkez Bankası FED’in şahin tutumuna geçmesine neden oldu. Bir yıldır genel itibariyle faiz artırımı gerçekleştiren FED’in bu ay da faiz artırımına gitmesi beklenirken; bu baskı, Selçuk Geçer’e göre dolar/TL kurunda olumsuz bir hareketlenmeye neden olabilir. Yani dolar, yeniden uçabilir.

ENFLASYON ARTARSA, DOLAR FIRLAR

Selçuk Geçer’in önemli açıklamalarından biri de ABD’nin enflasyon ile mücadeledeki sıkı para politikasına ilişkin oldu. Bu politikanın işe yaramaması ve enflasyonun artmaya devam etmesi halinde dolarda yukarı yönlü ivme bekleyen Selçuk Geçer, özellikle şimdilerde açıklanacak olan enflasyon rakamlarının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

İKİ HAFTA DOLARDA ÖNEMLİ OLACAK

selçuk geçer bu kez dolar tarihi verdi! geçer; sadece 2 haftanız var!

İki haftalık sürenin dolar/TL kurunda önemi olacağına değinen Selçuk Geçer, kurdaki artışın olması halinde bu zaman diliminde, açıklanacak olan ABD enflasyon rakamları ve FED’in faiz kararına bağlı olarak da gerçekleşebileceğini belirtti. Öte yandan Selçuk Geçer, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz düşürümü kararını yanlış buluyor.

DOLARDA YENİ REKOR 23 TL OLABİLİR

Aynı zamana dolar/TL kuruna ilişkin bir rakam da bildiren Selçuk Geçer, önümüzdeki ilk 9 gün içerisinde ilk etapta 3 TL ile 5 TL gibi bir rakam artışı olabileceğini öngördü. Bu da dolar/TL kurunun 23 TL’yi aşması anlamına geliyor.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu