BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet PTT Başvuru Formu basvurusonucu

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik tüketim desteği, ihtiyaç sahibi vatandaşların belirlenen tutarlara göre verilerek faturalarında ödenek sağlanmaktadır. Özellikle elektrik fiyatlarının artmasından sonra oldukça önemli hale gelen elektrik faturası yardım başvurusu konumuzda detayları anlatımı sağlanmıştır.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşların bu durumdan faydalanarak belirli giderlerini daha rahat bir şekilde ödeyebilmektedirler.

Elektrik Tüketim Desteği Başvuru

Elektrik Tüketim Desteği başvurusu için yapılan açıklamaya göre belirli gelirin altında yaşayan vatandaşlara ve ihtiyaç sahibi kişilere dağıtımı sağlanmaktadır. Elektrik Tüketim Desteği için PTT sistemlerden sadece sorgulama yaparak sizlere çıkıp çıkmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz. PTT şubelerine giderek yapılan işlem içerisinde E-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerini sağlayabilirsiniz. E-devlet PTT hizmetleri bölümünden detaylı bir şekilde bakabilirsiniz.

E-devlet Elektrik yardımı sorgulama için linkinden çıkıp çıkmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz. E-devlet hesabı olmayan kişiler PTT gişelerinden veya online bankacılık uygulaması üzerinden sisteme giriş yaparak uygulamaya giriş yapabilirler. Elektrik desteği çıkan kişiler buradan ödeme sağlayarak işlemlerini yaptırabilirler.

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar Ödenecek?

Elektrik tüketim desteği ailedeki kişi sayısına göre belirlenen kilovatsaat değerine göre hesaplanmalar yapılmıştır. Bu değerlere göre;

 1. Aile kişi sayısı 1-2 olan aylık olarak 75 kilovatsaat 130,09 TL
 2. Aile kişi sayısı 3 kişi olan aylık olarak 100 kilovatsaat 173,46 TL
 3. Aile kişi sayısı 4 kişi olan aylık olarak 125 kilovatsaat 216,82 TL
 4. Aile kişi sayısı 5 ve daha fazla olan aylık olarak 150 kilovatsaat 260,19 TL aylık olarak desteği sağlanacaktır.

Elektrik fatura yardımından faydalanan kişilere elektrik faturası ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla gişeye giderek ödeneklerini sağlayabilirler. Belirlenen miktardan fazla faturası olan kişiler yardımı ödedikten sonra kalan miktarını kendisi ödeyerek faturayı tam bir şekilde ödeyebilirler.

elektrik tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır? e-devlet ptt başvuru formu
elektrik tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır? e-devlet ptt başvuru formu

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Elektrik tüketim desteği alabilmek için herhangi bir duruma ihtiyaç yoktur. Sosyal yardımdan faydalanan kişilere bu yardım sağlanmaktadır. Sosyal yardımınız yoksa ihtiyaç sahibi grubunda iseniz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını Sosyal Yardım Başvuru Hizmetini başvuru formu doldurarak ilk önce sosyal yardım almanız gerekmektedir. Sosyal yardımlar sadece ihtiyaç sahibi gruplarına yapılmaktadır.

E-devlet sisteminden sosyal yardım başvurusu için adresinden girerek başvurunuzu iletebilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilme sonrasında uygun gözüktüğünde sizlere uygun olan yardım tanımlanacaktır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda sosyal yardımının elektrik yardımı sizlere tanımlanabilir.

Sosyal yardım başvurusu işlemlerini ilinizde veya ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından da sağlayabilirsiniz. Başvuru formunu güncel bilgilerle doldurulması sağlanarak iletmeniz gerekmektedir. Başvurunuz heyet tarafından kabul edildiğinde belirli sürelerle yardım parası yatırılmaya devam edecektir.

Elektrik Tüketim Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Elektrik tüketim desteğinden faydalanan kişiler ihtiyaç sahibi kişilerden sağlanacaktır. Elektrik Tüketim Desteği ihtiyaç grubu listesi;

 • Kronik Hastalığı olan kişiler
 • Engelli olan bireyler ve engelli bireye bakan kişiler
 • Yaşlı olan bireyler
 • Çoklu doğumdan yararlanalar
 • Öksüz, Yetim, Asker çocuğu bakan kişiler
 • Şartlı eğitim programından faydalanan kişiler
 • Dul kadınlar
 • Aile içerisindeki geliri asgari ücretin 1/3’ü kadar olan kişiler yardımdan faydalanabilmektedir. Bu tür listede olan kişiler devlet tarafından yardım parası aylık olarak alın

Elektrik Tüketim Desteği Şartları

Elektrik Tüketim Desteği faydalanmak için sosyal yardım programlarından yararlanmanız gerekmektedir. Devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanan kişilere elektrik tüketim desteği sağlanmaktadır. Aylık olarak verilen elektrik tüketim desteği PTT şubelerine giderek fatura ödemesini sağlayabilirsiniz. E-devlet üzerinden ödenen Elektrik yardım faturası ödeme sistemi bulunmaktadır. İmkanı olmayan kişiler sistem üzerinden ödemelerini anında gerçekleştirebilirler.

Elektrik Tüketim Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Elektrik Tüketim desteği aylık olarak genellikle ayın ortasında ödenmesi sağlanmaktadır. Elektrik faturanıza denk getirilerek yapılan işlem içerisinde PTT şubelerinden veya E-devlet sisteminden ödeme sağlayabilirsiniz.

elektrik tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır? e-devlet ptt başvuru formu
elektrik tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır? e-devlet ptt başvuru formu

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar Süre Devam Edecek?

Elektrik tüketim desteği belirlenen süre olarak sosyal yardımdan faydalanan kişi belirlenen şartlardan çıktığı zaman elektrik yardımı kesilmektedir. İhtiyaç durumu kesintiye uğramadığından sosyal yardımla birlikte elektrik yardımı ücreti yatırımı sağlanmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği Neden Kesildi?

Elektrik tüketim desteği kesilmesi ihtiyaç sahibi grubundan çıktığınız için kesilmiş olabilir. Ödemeler olarak da belirli gün değişiklik oluşmuş olabilir. Detaylı bilgi alabilmek PTT şubelerine giderek ödeme günlerini sorunuz. Elektrik tüketim desteği sosyal yardım programından çıkan kişilerde iptali sağlanmaktadır.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu