BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Emeklilerin Bayram İkramiyesi Talebi Açıklandı! 4 Bin 400 TL’lik Fark Konuşulmaya Başlandı! basvurusonucu

1999 tarihinde yürürlüğe giren sigorta kanunu sebebi ile senelerdir yaş şartından ötürü emekli olamayan ve bu süreçte de büyük mağduriyetler yaşayan EYT’liler, 3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan EYT yasası sayesinde rahat bir nefes aldı. EYT’liler için emeklilik başvurusu süreci yoğun bir şekilde devam ederken maaş hesapları ve diğer ek ödeme hesapları da yapılmaya başlandı.

Sene başında yüzde 16,48’lik enflasyon farkına ek olarak yüzde 13,52’lik bir refah payı düzenlemesine tabi tutulan ve toplamda yüzde 30 oranında maaş zammı alan emekliler, gözlerini temmuz ayı zamlarına dikti. Temmuz ayında yapılacak olan maaş zamlarından EYT’lilerin de yararlanacakları biliniyorken bayram ikramiyeleri de konuşulmaya başlandı. Maaşlara yapılan zamların ardından bayram ikramiyelerine de zam yapılmasını bekleyen emekliler, ikramiye ödemelerine ilişkin yeni taleplerini açıkladı.

YÜZDE 50’DEN YÜZDE 12’YE GERİLEDİ!

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli ikramiyelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 2021 yılında yüzde 10 oranında zamlanarak bin 100 TL’ye ulaşan ve o tarihten bu yana bin 100 TL olarak ödenmeye devam edilen emekli ikramiyelerine ilişkin dernek hesaplarını ortaya koyan Ergün, şu açıklamada bulundu: “Derneğimiz tarafından yapılmış olan açıklamaya göre 2018 yılında 2 bin 28 TL olan asgari ücretin yarısına denk gelen emekli ikramiyesi, günümüzde 8 bin 506 TL olan asgari ücretin yüzde 12,93’üne denk gelmektedir.”

BAYRAM İKRAMİYELERİNİN ZAMLANMAMASINI ELEŞTİRDİ!

Seneler içerisinde emekli maaşlarının ve en düşük emekli maaşının enflasyona bağlı olarak şekillenmiş olduğunu belirten Ergün, emekli ikramiyelerinin ise son olarak 2021 yılında yüzde 10 oranında zamlandığını ve senelerdir bin 100 TL olarak ödendiğini ifade etti. Ergün, bu duruma karşı bir adım atılması gerektiğini belirtti.

YETKİLİ İSİM BAYRAM İKRAMİYESİ BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI!

Ergün, Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte bayram ikramiyelerine ilişkin yeni değerlendirmelerde bulundu. İkramiye tutarlarına zam yapılması gerektiğini savunan Ergün, emeklilerin beklentilerini de açıkladı. Emekli ikramiyesinin en düşük emekli maaşı olan 5 bin 500 TL’ye yükseltilmesi gerektiğini belirten Ergün, bu yükselişin en düşük tutardan emekli maaşı alan vatandaşları büyük ölçüde rahatlatacağını ifade etti.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu