BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Emeklilik Başvurusu Yapan EYT’liler Dikkat! Ne Kadar Maaş Alacağınız Belli Oldu! Tek Tık İle Öğrenebilirsiniz! basvurusonucu

Sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan ve o dönem içerisinde yürürlüğe girmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile yaş şartına takılarak senelerdir emekli olamayan milyonlar, 3 Mart tarihinde rahat bir nefes aldı. Aylardır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önderliğinde yürütülen EYT düzenleme çalışmaları, 3 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Böylelikle başlangıçta 2 milyon 250 bin kişiye, sonrasında ise gerekli şartlar sağlandıkça diğer EYT’lilere emeklilik haklarının tanımlanacağı bildirilmiş oldu.

EYT yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte hem Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinde hem de e- devlet sisteminde ciddi bir yoğunluk oluştu. Senelerdir hayalini kurdukları emeklilik dönemleri için harekete geçen ve ilgili evrakları toplayarak emeklilik başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, kamu kurumunun yolunu tuttu. Bu kapsamda normal mesai saatleri içerisinde taleplere yetişemeyen SGK yetkilileri için mesai başlangıç saati 06:00’ya çekildi.

3 Mart tarihinden bu yana yüz binlerce kişinin emeklilik başvurusu oluşturduğu biliniyorken arama motorlarında da sık sık maaş ödemelerine ilişkin sorgulamalar yapılmaya başlandı. Yasa kapsamında olan milyonlarca vatandaş, ilk maaşlarını ne zaman alabileceklerini, ne kadar maaş alacaklarını merak etmeye başladı. Bu noktada devreye giren Sosyal Güvenlik Kurumu, hesapların otomatik olarak yapıldığını bildirdi. Peki, emekli maaşı nasıl ve nereden sorgulanır? Kim, ne kadar emekli maaşı alacak?

EYT’LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAKLAR?

Başlangıçta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasına fırsat tanıyacak olan EYT yasası, kurum bünyesinde ciddi bir yoğunluğa yol açtı. Bu noktada uyarılarda bulunan uzmanlar, mart ayının sonuna kadar emeklilik başvuruları onaylanan vatandaşların nisan ayı itibari ile maaş almaya başlayacaklarını ancak başvurusu onaylanmayan vatandaşların maaş ödemelerinin aylarca hesaplarına aktarılamama riskinin olduğunu vurguladı.

EYT’LİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Yasa kapsamı dışında emekli olan vatandaşların maaşlarında olduğu gibi EYT’li vatandaşların maaşlarında da sigorta başlangıç tarihi, hizmet süresi ve prim günü parametreleri göz önünde bulundurulacak. Ayrıca çalışma hayatı kapsamında ödenen prim tutarları da maaş hesabı üzerinde etkili olacak. Bu neden ile EYT’lilerin emekli maaşları için net bir tutar verilmesi mümkün değil.

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMASI NEREDEN YAPILIR?

4A, 4B ve 4C kollarına mensup olan tüm vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “Maaş Hesaplama Robotu” sayfasını kullanarak ne kadar maaş alacaklarını hesaplayabilirler.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu