Resmi Başvuru

EPDK Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir? 2022

EPDK Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

EPDK başvurusu için sonuç öğrenmek isteyen kişiler Enerji Piyasası Düzen Kurumu’nun gazetede yayınladığı bildirgeden yardım alabilmektedir. EPDK başvuru sonucu olumlu olan kişiler bunu EPDK’nın kendi sitesinden öğrenebilmektedir. Resmi bir gazetede yayınlanan bildirgeye göre, başvurular kapsamında dijital ortamdan yapılan başvuru dilekçesinin bazı alanlarında değişikliğe gidilmiştir. Şirketlerin lisans alanındaki numaralarından tüzel lisans sahibi kişinin adına, ana kaynağın türünden tesisin temel tipine kadar pek çok bilgi EPDK, YEKDEM başvurusu esnasında istenmektedir. Ayrıca aşağıdaki bilgiler de kurumlardan istenmektedir:

 • Yardımcı bir kaynak türü
 • Ana kaynak kurulunun gücü
 • Yardımcı olan kaynak kurulunun gücü
 • Firmalardaki ünite sayısı
 • Kurumun yaptığı yıllık üretim miktarı
 • İşletmenin açılış tarihi

Epiaş Başvuru Sonucu Nasıl Bakılır?

Epiaş başvurusu için sonuç almak isteyen kişiler bunu akıllı telefonlarından ya da tabletlerinden hızlı şekilde gerçekleştirebilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden yapılan girişler, kişileri Epiaş ana sayfasına yönlendirmektedir. Yönlendirme esnasında e-devlet kişilerin kimlik doğrulamasını yapabilmek için bazı kişisel veriler istemektedir. İstenen kişisel veriler aşağıda yer almaktadır:

 • Kişilerin bireysel olarak belirleyecekleri en az bir büyük harf, küçük harf, sayı ve rakam içeren şifreleri
 • Kayıtları var ise mobil imzaları
 • Kayıt oluşturdular ise e-imzaları
 • T.C. Kimlik kartına dair bilgiler
 • İnternet bankacılığı bilgileri

Doğrulama tamamlandıktan sonra sistem otomatik olarak Epiaş ana sayfasına yönlendirmektedir. Kişilerin bu sayfa üzerinden “Tüketici Köşesi” butonuna basmaları gerekmektedir. Bu buton aracılığı ile kişiler başvuru sonuçlarını görebilmektedir.

Epiaş Şeffaflık Nasıl Öğrenilir?

Epiaş şeffaflığını öğrenmek için bireyler emra.org.tr/ adresine giriş yapabilmektedir. Burada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yapılan her bir işlem tüm detayları ile yer almaktadır. Sistem üzerinden EPDK başvuru sonucu bilgisine erişilebileceği gibi aynı zamanda elektrik piyasası, petrol piyasası ve su piyasası da takip edilebilmektedir. Kişiler sayfada yer alan fatura hesap modülünü kullanarak elektrik faturalarının o ay ne kadar geleceğini öğrenebilmektedir. Fatura hesaplama esnasında bir önceki dönemin borçları, elektriğin kesilmesi, elektriğin geri bağlanması, gecikme zamları, kapasite bedeli gibi unsurlar dikkate alınmamaktadır.

EPDK Akaryakıt Pompa Fiyatlarına Nerden Bakılır?

EPDK akaryakıt pompolama ücretleri elektronik devlet sistem şifresi ile öğrenilmektedir. EPDK ana sayfası üzerinden hem LPG pompa fiyatları hem de petrol pompa fiyatları kısa süre içerisinde araştırılabilmektedir. Sitede aynı zamanda petrol piyasasına dair mevzuatlar, petrol piyasası lisans yönetmelikleri, petrol piyasasının teknik kriter yönetmelikleri, ön araştırma yönetmelikleri, LPG tüketici hakları, LPG piyasa kanunu gibi bilgiler de yer almaktadır. Kullanıcılara yardımcı olması açısından tüketici şikâyet butonu ve sıkça sorulan sorular kısmı da aktif edilmiştir. Bireyler, daha önceki kişilerin sordukları sorulara bakarak fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilmektedir.basvuru sonucu

EPDK Başvuru Sitesi Nedir?

EPDK başvurma sitesine giriş yapmak isteyen kullanıcıların ilk önce bir e-devlet şifresi alması önerilmektedir. Bu şifre sayesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu sayfasına erişilebilmektedir. Kişiler sayfada EPDK başvuru sonucu hakkında bilgi edinebilir iken aynı zamanda tüketici şartlarını da öğrenebilmektedir. Açılan ilk sayfanın üst kısmında yer alan başlıklar şu şekildedir:

 • Anasayfa
 • Kurum
 • Elektrik
 • Doğal gaz
 • LPG
 • Petrol

Bu başlıkların hemen altında serbest tüketici köşesi, serbest tüketici şikâyetleri, güncel akaryakıt fiyatları, pratik fatura hesaplama bülteni ve basın odası yer almaktadır. Güncel akaryakıt fiyatları kısmından bayilerin tavan fiyatlarına, bayilerin taban fiyatlarına ve pompa fiyatlarına bakılabilmektedir. Pompa fiyatlarını öğrenmek isteyen kişiler ilgili butona bastıktan sonra farklı bir adrese yönlendirilmektedir. Akaryakıtın taban fiyatlarında ise kişiler bayi fiyatları ile ilgili detaylı raporlara yine bu sayfa üzerinden ulaşabilmektedir.Daha fazla basvuru sonucu için diğer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu