BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

EYT Yasası, Asgari Ücretlilere De Yarardı! Asgari Ücret İçin Yeni Zam Açıklandı! 9 Bin TL’yi Aşacak! basvurusonucu

Temmuz 2022 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önderliğinde başlatılmış olan EYT düzenleme çalışmaları, 3 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Yürürlüğe giren EYT yasası ile birlikte yüz binlerce EYT’li emeklilik başvurusu oluştururken yasa ile birlikte bazı ödeme kalemlerinde de değişikliklerin gözleneceği öğrenildi.

EYT yasasından yararlanarak emeklilik hakkına kavuşan ancak geçim sıkıntısı sebebi ile emekli maaşı alırken çalışmaya devam etmek isteyen EYT’liler için ayrıcalık tanıyan yetkililer, asgari ücret karşılığında çalışmaya devam edecek olan vatandaşların maaşlarında iyileştirme gözleneceğini ifade etti.

EYT’LİLER ÇALIŞMAYA DEVAM EDEBİLECEK!

eyt meclisten geçti! peki, eyt’liler kıdem tazminatı alabilecek mi? eyt kıdem tazminatı nedir, nasıl alınır? kıdem tazminatı ne kadar oldu ve nasıl hesaplanır?

Sigorta giriş tarihi 8 Eylül 1999’dan önce olan ve kendileri için hesaplanmış olan hizmet süresi ile prim günü şartlarını yerine getiren 2 milyon 250 bin kişi, EYT yasası ile birlikte emeklilik haklarına kavuşabilecek. Bu noktada önemli bir karara dikkat çeken yetkililer, yasadan yararlanarak emekli maaşı almayı hak eden EYT’lilerin, arzu etmeleri durumunda çalışma hayatlarına devam edebileceklerini belirtti.

KESİNTİLER AZALACAK!

Yasadan yararlanarak emekli maaşı alacak olan EYT’lilerin çalışmaya devam etmeleri durumunda maaş kesintilerine değişikliğe gidileceğini ifade eden Akşam Gazetesi Yazarı Okan Güray Bülbül, söz konusu haberinde şu bilgilere yer verdi: “Bütün sigorta kollarında işçi adına brüt ücret üzerinden yüzde 15 oranında prim kesintisi yapılır. Kesintinin yüzde 1’lik kısmı işsizlik sigortası primidir. Yasa ile birlikte emekli işçiden kesilecek olan oran, yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir. Bu noktada işsizlik sigortası priminin de sıfırlanmış olduğunu söylemek mümkündür.”

ASGARİ ÜCRETLİ EYT’LİLERİN MAAŞLARI ARTACAK!

eyt’de yeni düzenleme! kıdem tazminatı değişikliği geliyor!
eyt’de yeni düzenleme! kıdem tazminatı değişikliği geliyor!

Yazısının devamında yasadan yararlanarak emekli olacak olan ancak yine de asgari ücret karşılığında çalışmaya devam edecek olan vatandaşların maaşlarına değinen Bülbül, şu ifadeleri kullandı: “Normal şartlarda asgari ücretliden 1.501,2 TL tutarında prim kesilir ve böylelikle net maaş 8.506,8 TL’ye düşer. Ancak emekli olarak asgari ücret karşılığında çalışmaya devam edecek olanlardan 750,6 TL tutarında prim kesilecektir. Böylelikle asgari ücret karşılığında çalışmaya devam edecek olan EYT’linin yeni maaşı, 9.144,81 TL olacaktır.”

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu