Güncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

EYT’liler İçin Üzücü Haber! EYT İle İlgili DETAYLAR! basvurusonucu

Milyonlarca EYT’li vatandaşının hayalleri, Mart ayında gerçekleştirilen başvuruların ardından Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen maaş ödemeleri ile suya düştü.

EYT’liler İçin Üzücü Haber

1 Nisan tarihinde ödemelerin ilk olarak 2 milyon 250 bin EYT’line yapılacağı açıklandı. Ancak EYT’li vatandaşlar bunun üzerine üzüntüyle karşıladı. Çünkü Nisan ayında ödemelerin yapılmasının beklendiği açıklamasının yerini Mayıs ayına almasıyla birlikte EYT’lilerin hayalleri suya düşmüş oldu. EYT’nin yasalaşmasının ardından elde edilecek maaşların yanı sıra diğer zamlar ve bayram ikramiyelerinden de yararlanabilecek vatandaşların ödemelerinin netleştiği duyuruldu.

EYT Yasasında Ödeme Aksaklığı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yasanın çıkmasıyla birlikte, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT’liler, e-devlet ve SGK müdürlükleri üzerinden yoğun bir şekilde başvurularını gerçekleştirmeye başladı.

Emeklilik haklarının bir an önce kazanılmasının yanı sıra, ekonomik olarak zor olan bu dönemde maaşların da bir an önce yatması bekleniyor. Ödemelerin 1 Nisan’da yapılması planlanırken, yetişmeme durumunda ise bu ödemelerin Mayıs ayında gerçekleştirileceği açıklandı. Mayıs ayında olması durumunda, çift maaş ödemesi yapılacak ve bayram ikramiyeleri de eklenecek. Temmuz ayında düzenlenecek ödemelerde ise, enflasyon artışları oranlarına göre zam yapılacak.

eyt’liler i̇çin üzücü haber! eyt i̇le i̇lgili detaylar!
eyt’liler i̇çin üzücü haber! eyt i̇le i̇lgili detaylar!

EYT’liler, EYT maaşlarının bir öncelik olarak Mayıs ayına sarkacağına ilişkin bilgilerin netleşmesiyle birlikte meraklı bekleyişlerini sürdürüyor. Verilen bilgilere göre söz konusu ödemelerin ileri tarihe sarkmasına üzüldüklerini belirten EYT’li vatandaşlar, bu duruma tepki göstermediler.

EYT Nedir?

1 Temmuz 1994’te ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkek bir işçinin emekli olma süresi 8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar Kanunu’ndaki değişikliklerden sonra 5750 gün prim ödemesi, 55 yaşına ulaşması ve 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması şartıyla değişti.

Kanun değişikliğinden önce, kadınlar için 20 yıl, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim ödemesi yeterliydi. 18 yaşında çalışmaya başlayan bir kadın, 20 yıl sonunda 38 yaşında, 18 yaşında çalışmaya başlayan bir erkek ise 43 yaşında emekli olabiliyordu.

eyt’liler i̇çin üzücü haber! eyt i̇le i̇lgili detaylar!
eyt’liler i̇çin üzücü haber! eyt i̇le i̇lgili detaylar!

Ancak, 1 Ocak 1972 doğumlu olan bu erkek işçi, kanun değişikliğine göre 5750 gün prim ödemesi, 55 yaşına ulaşması ve 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması şartıyla emekli olabiliyor. Yıllık olarak hesaplanırsa, işçinin emekliliği 8 yıl ötelendi ve 750 gün fazladan prim ödemesi gerekiyor.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu