BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

FED faiz kararı kripto paraları salladı! Bitcoin’de ibre terse döndü! basvurusonucu

Amerika’da yaşanan bankacılık krizinin Avrupa’ya sıçramasının ardından para piyasalarında ve altın piyasasında yukarı yönlü hareketler kayda geçti. Dolar endeksinin ve ons altının güçlenmesi ile birlikte diğer döviz kurları ve altın türleri hızla yükselmeye devam ederken kripto para piyasasında da yeni gelişmeler yaşandı. Son haftalarda düşüşte olan Bitcoin ve diğer kripto paralar, bankacılık krizinin patlak vermesi ile birlikte oklarını yukarı yöne doğru çevirdi.

Bankacılık krizinin patlak vermesi ile birlikte son 9 ayın en yüksek seviyesine kadar yükselerek boğa rallisinin başladığını düşündüren Bitcoin, 28 bin dolar sınırını dahi aşarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. Bazı analistlere göre Bitcoin altının yerini almaya başladı. Bazılarına göre ise lider kripto para hızla 35 bin dolar seviyesine doğru yaklaşacaktı. Ancak tahminlerin hiçbiri doğru çıkmadı.

Daha fazla kazandırma potansiyelinin olduğu düşünülürken FED’in faiz artırımı kararına takılan Bitcoin, açıklamanın hemen ardından gerilemeye başladı. Bitcoin’de yaşanan düşüş, diğer kripto paraları da etkiledi.

İSTİKRARSIZLIK BAŞLADI!

50 baz puanlık faiz artırımına gideceği tahmin edilirken Avrupa’ya kadar sıçrayan bir bankacılık krizi ile karşı karşıya kalan Amerika Merkez Bankası, 2 gün süren toplantıların ardından dün akşam mart ayı faiz kararını açıkladı. Faizi 25 baz puan artırarak yüzde 4,75’ten yüzde 5’e yükselten merkez bankası, piyasaların yeniden hareketlenmesine sebep oldu.

Faiz artırımı açıklamasının ardından yüzde enflasyon hedefine bağlı olarak hareket ettiklerini, bu yıl için faiz indirimi düşünmediklerini belirten Başkan Powell, piyasalarda yine bir belirsizlik durumunun halim olmasına yol açtı.

BITCOIN DÜŞÜŞE GEÇTİ!

Yüzde 2’lik enflasyon hedefini yakalayana kadar sene boyunca faiz artırımlarına devam edileceğini belirten FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasının ardından lider kripto para Bitcoin düşüşe geçti. Yüzde 5’e yakın değer kaybederek 26 bin 837 dolara kadar gerileyen Bitcoin, tarihi zirvesi olarak kabul edilen 69 bin dolardan yüzde 61 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

ETHEREUM DA ETKİLEDİ!

Faiz artırımı açıklaması ve Powell’ın konuşmaları, Ethereum’u da etkiledi. Yüzde 5 oranında değer kaybeden Ethereum, bin 720 dolar seviyesine kadar geriledi.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu