BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

FED’in Kararı Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer’i Harekete Geçirdi! Dolar Kurunda Görülmemiş Rekorlar Gelebilir! basvurusonucu

Muhalif değerlendirmeleri ile hem meslektaşları arasında hem de diğer uzmanlar arasında öne çıkan isimlerden birisi olan Ekonomist Selçuk Geçer, son dönemlerde ekonomi piyasalarına ilişkin yaptığı değerlendirmeler ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın verdiği faiz kararlarını değerlendiren, enflasyon artışına dair uyarılarda bulunan ve buna bağlı olarak da özellikle dolar kuruna ilişkin öngörülerini paylaşan Ekonomist Geçer, FED tarafından açıklanan mart ayı faiz kararının ardından birtakım değerlendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz gün bir TV kanalının programına konferans yolu ile katılan ve seçimlere dikkat çeken Ekonomist Selçuk Geçer, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yalnızca bir ismin seçilmesi anlamını taşımadığını, seçimlerin ekonomik açıdan da bir karar süreci olacağını belirtti. Millet ve Cumhur İttifaklarının seçimlerine bağlı olarak ekonomik anlamda iki farklı senaryonun ortaya çıkacağına dikkat çeken Geçer, Millet İttifakı’nın adayının seçilmesi durumunda gelir dağılımının yeniden yapılabileceğini, Cumhur İttifakı adayının seçilmesi durumunda ise fakirleşmenin devam edeceğini düşündüğünü ifade etti.

Selçuk Geçer’in seçimler bazında ekonomik değişikliklere dikkat çekmiş olduğu açıklamasının ardından ortalık karışırken ünlü ekonomistin dolar kuruna ilişkin tahmini de gündeme bomba gibi düştü. Seçim sonrasına işaret eden Geçer, rekor bir tahmin ile dikkatleri üzerine çekti.

FED ARTIRDI, MERKEZ BANKASI SABİT BIRAKTI!

Bu ayın faiz karaları açıklandı. Amerika Merkez Bankası (FED), 50 baz puanlık artışa gitmesi öngörülürken yaşanan bankacılık krizinin ardından artırımda cimri davrandı ve bu ay kararının 25 baz puan artırım yönünde olduğunu açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise mart ayı politika faizini yüzde 8,5’te sabit bıraktığını bildirdi.

DOLAR TAHMİNİ ŞAŞKINLIK YARATTI!

Merkez bankalarının faiz kararlarının ardından dolar endeksinde dalgalanmalar gözlenmeye devam edilirken ünlü Ekonomist Selçuk Geçer’den dolar kuruna ilişkin yeni bir tahmin geldi. Geçer, önümüzde 101- 115 günlük süreçte dolar kurunda 3- 5 TL’lik artışların olabileceğine dikkat çekti.

ENFLASYON İLE ARTABİLİR!

Tahminlerinde enflasyonun etkili olduğunu belirten Ekonomist Geçer, Amerika’nın enflasyonu dizginleme noktasında bir adım atmaması durumunda doların 35 TL’ye kadar yükselebileceğini ileri sürdü. Enflasyonun oluşmasının dolar bazında daha önce hiç görülmemiş bir rekora sebep olabileceğini ifade eden Geçer, bu öngörüsü ile şaşkınlık yarattı.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu