Resmi Başvuru

Hac Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir? 2022

Hac Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Hac başvuru sonucu İslam’ın başlıca şartlarından birisi olan Hacc’a gitmek ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin doğrudan E-devlet yolu ile öğrenebilecekleri bir başvuru çeşididir. Dünyanın dört bir yanında yaşayan Müslümanlar bu özel ve önemli ibadeti gerçekleştirmek için Suudi Arabistan’a başvuru yapmakta ve başvurular ülkeler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Hac kurallarına bağlı olarak her yıl sınırlı sayıda kişinin çeşitli ülkelerden alındığı Hac ibadeti, Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleşmektedir. Hac başvuru sonucu öğrenme işlemi için E devlet’e girmek gerekmektedir. Kura yolu ile belirlenen sistemde, TC kimlik numaranız ve şifreniz ile şanslılar arasında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hacca Gidecek Kişiler Neye Göre Belirlenir?

Hacca gidecek kişi belirleme işlemi için uygulanan başlıca yöntem kura yöntemidir. Ülkemizde uzun yıllardır kura yöntemine göre belirlenmekte olan Hac işlemi, işin içeriisnde herhangi bir torpil ya da İslam’a zarar verecek durumun karışmaması için son derece önemlidir. Hac ibadetlerinin yapıldığı ülke olan Suudi Arabistan bu ibadetin gerçekleştirilebilmesi için her yıl ülkelere çeşitli sayıda katılımcı için sayı bilgisi vermektedir. Bu sebepten Hac ibadetini gerçekleştirmekte olan kişiler de bu sayı baz alınarak kuraya dahil olmaktadır. Her yıl belirlenen bir tarihte Hacca gidecek olan kişiler için kura yapılır ve kişiler buna göre hac ibadeti gerçekleştirebilir. Ancak umre ibadeti gerçekleştirmek isteyenler için böyle bir şans bulunmaz.

Hacca Kimler Gidebilir?

Hacca gidebilecek kişiler Müslümanlardır. Bu ibadet Müslümanlara farz kılınmıştır. Akıl sağlığına erişmiş olan, esir tutulmayan, özgür iradesi ile hareket edebilen herkes hac ibadetini gerçekleştirebilir. Kadınların hacca gidebilmeleri için eşleri ya da yanlarında kendi ailelerinden birisinin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Hac ibadeti Kurban Bayramı sırasında yapılmaktadır. Allah’a kurbanlar adandıktan sonra sırasıyla Hac ibadeti işlemleri gerçekleşmektedir. Hac başvuru sonucu öğrenme işlemi için E devlet ve Diyanet İşleri Bakanlığı’nın resmi sitesi kullanılabilmektedir.

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hac başvurusu yapmak için önce Arabistan tarafından Türkiye genelinde yıllık olarak alınacak hacı sayısının belirlenmesi gerekmektedir. Her yıl genellikle Aralık ayının 15’ine kadar belirlenen hac kayıt ücretinin ilgili bankalara yatırılmasının ardından, devletin belirlemiş olduğu www.hac.gov.tr adresinden TC kimlik numaralarınız ile başvuru yapabilirsiniz. Kura çekilmesinin ardından yine E devlet üzerinden ya da doğrudan bu site üzerinden Hac başvuru sonucu öğrenme işlemi de gerçekleşebilmektedir. Kura tamamen şansa göre belirlenmekte olup ekstra ücret ödenmesi ve öne geçilmesi gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Kadınlar Hacca Gidebilir Mi?

Kadınlar için hac prosedürleri erkeklere göre farklı şekillerde işlenmektedir. Elbette bir Müslüman kadın akıl baliğ olduktan sonra, diğer herkes gibi İslam’ın şartlarını yerine getirmekle mükelleftir. Hac ibadeti bunlardan birisidir ancak kadınların tek başına hac ibadetini yerine getirmeleri mümkün değildir. Yanlarında eşleri ya da bekar olmaları durumunda mahremleri aracılığı ile hac ibadetini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca boşanmış hanımların hacca gidebilmeleri için eşlerinden ayrıldıktan sonra 4 ay 10 günlük iddet sürelerini doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu süre zarfından sonra hacca gidebilirler.

Hac Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Hac Sonuç öğrenme genellikle 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Aralık ayının başından itibaren alınan ve 15-20 gündür tamamlanan başvurular, Ocak ayının başına genelde ilan edilmektedir. Hac başvuru sonucu öğrenme, E-Devlet sitesi üzerinden öğrenilebilmektedir. Bunun için yalnızca TC kimlik numarası ve şifre bilgisi gerekmektedir. Hac sonuç öğrenme işlemleri bu şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca tarafınıza e-mail ve telefon yolu ile dönüş yapılabilir. Daha detaylı resmi başvurular için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu