BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Hafif Hasarlı Konutlara Nurettin Nebati’den Açıklama Geldi! basvurusonucu

Hazine ve Maliye Bakanı görevinde bulunan sayın Nurettin Nebahati Kahramanmaraş depreminin ardından hafif hasarlı konutlarla ilgili de yepyeni bir açıklamalarda bulundu. Hafif hasar belgesini ileten vatandaşlara yönelik 72 saat içerisinde ödeme yapılacağını bilgisini de paylaştı. Sayın nebati geçtiğimiz günlerde bir konuşma yaparak hafif hasarlı olan konutların ödemelerini daha da hızlandırabilmek için DASK sigortası tarihinde bir ilk uygulamayı devreye sokacaklarını anlattı.

Hafif Hasarlı Konutlara Nurettin Nebati’den Açıklama Geldi

E-devlet sistemi üzerinden çok kolay bir şekilde hasar belgelerini alarak DASK’ın internet sitesi üzerinden ileten sigortalı olan vatandaşlara yönelik 72 saat içerisinde hasar ödemelerinin yapılacağının bilgisini ilgiler ile paylaştı. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili de konuşan Nurettin Nebati iş dünyasının üzerinde oluşan yükü hafifletmek amacı ile kıdem tazminatının kefaret hacminin toplamda 50 milyar liraya çıkarttığını da bilgisini ekledi.

hafif hasarlı konutlara nurettin nebati’den açıklama geldi!
hafif hasarlı konutlara nurettin nebati’den açıklama geldi!

Emeklilikte Yaşa Takılanlardan Sonra Deprem İle İlgili Konuşma Yaptı

Toplantının hemen ardından düzenlenmiş olan ortak bir basın toplantısında başka Nebati depremin hemen ardından atılan sağlam adımların ve desteklerin hızlı bir şekilde uygulandığını anlattı. 2022 yılında Türkiye’de elde edilen %5,6 oranındaki büyüme ile dünyada en çok büyüme kaydeden ülkeler arasında yerini aldıklarını hatırlattı.

Afet bölgeleri ile ilgili de depremden hasar gören yerlerin acil bir şekilde ayağa kaldırılacağının bilgisini de paylaşmış oldu. Deprem felaketleri sebebi ile bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme sınırlı miktarda ve olumsuz bir şekilde etkilenme ihtimali olsa da yılın diğer aylarında bu sıkıntının giderilebileceğini hatırlattı. Yaraların hızlı bir şekilde sarılıp güçlenerek yolumuza devam edeceğiz sözleri ile Ümit vaat etti.

hafif hasarlı konutlara nurettin nebati’den açıklama geldi!
hafif hasarlı konutlara nurettin nebati’den açıklama geldi!

Sayın Nebati hafif hasarlı konutlar için de açıklamalarda bulundu esnaflar girişimciler çiftçiler her bakımdan desteklemeyi sürdürülecek kişiler olduklarını ifade etti. Sigortalı kişilerin ihbarını hiçbir şekilde bekletmekten ilk 24 saat içerisinde başlanarak acil yıkılacak yıkık ve ağır hasarlı olan binaların tazminat ödemelerini yapmaya başladıklarını ifade etti.

Taraflarına gelen ihbarların yaklaşık %80’inin de hafif hasarlı konutlara yönelik olduğunu ve bu konutlara özel olarak da e-devlet uygulaması üzerinden hasar belgelerini almak koşuluyla 72 saat içerisinde hasar ödemelerinin yapılabileceğini de anlattı.

 

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu