Yardım Başvuruları

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu

Her aileye 500 TL yardım başvurusu nedir? Bir süre önce küresel olarak ortaya çıkan ve uzun süredir yansımalarını ulusal çapta fazlaca hissettiğimiz ekonomik sorunlar aileleri geçim sıkıntısı içinde yaşamaya zorladığı ortada. Kıt kaynakların dünyanın farklı yerlerinde farklı oranlarda dağıldığı gibi, ülkemizde de yüksek gelirli ailelerin yanında ne yazık ki pek çok dar gelirli aile bulunuyor ve bu aileler ekonomik yetersizlikler sebebi ile zorlanıyor.

Sosyal devletin bir gereği olarak vatandaşların yeme-içme, barınma, ısınma gibi ihtiyaçlarının karşılanması, gelirleri ihtiyaçlarını karşılamayan aileler için devletin ufak katkılarda bulunması gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni bir sosyal yardım ödemesi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının gündemini dolduruyor .Yakın zamanda, dar gelirli her aileye 500 TL yardım başvurusu ile destek verileceği açıklandı. En çok cevap aranan sorulardan biri de her aileye 500 TL yardım başvurusu nedir? sorusu.

 

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu İle İlgili Merak Edilenler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen destek projesi ile ilgili her aileye 500 TL yardım başvurusu e-Devlet üzerinden yapılıyor. E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için T.C. kimlik numarası ile kullanıcı girişi yaparak Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti adımlarını takip edilmesi, kişileri ilgili sayfaya yönlendiriyor. Yine Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden olabileceği gibi ikametgah adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da yapılabilmektedir. Başvuru sonucunda koşulları sağlayan aileler yardımdan faydalanabilecek.

Bu hizmetleri kullanarak sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Sistem üzerinden yapılan açıklamaya göre; Başvurunuza ilişkin iş ve işlemler kayıtlı resmi ikamet adresinizin bulunduğu İl/İlçede bulunan 3294 Sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yerine getirilecektir. Her aileye yakıt ve gıda ihtiyaçlarına katkı sağlamak için 500 TL ödeme yapılacak! 

 

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir? e-Devlet Kapısı üzerinden sosyal yardımlara kimler başvurabilir?

Öncelikle başvuracak bireylerden yerleşim yeri adresi(ikametgahı) yurt içinde olan,18 yaşını doldurmuş olan ,e-Devlet erişimi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sosyal yardımlar için başvurabilir. Fakat bu 500 TL yardım ödemesi için öncelikli olan gruplar vardır. Bazı özel durumlara sahip olanlar ve ailesi içinde özel durumlara sahip olan bireyler bulunanlar, bu destekten öncelikli faydalanacaklardır. Peki her aileye 500 TL yardım başvurusunda öncelikli olan gruplar kimlerdir?

-Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar

-Öksüzler ve yetimler

-Öksüz ve yetim çocuğu olanlar

-Engel durumu %40 oranından fazla olanlar

-Çocuğunun engel durumu %40 oranından fazla olanlar

-Ömürleri boyunca hiçbir mülk ya da araç alamamış olanlar

-Eşi vefat etmiş kadınlar

-Dul ve geliri olmayan kadınlar

 

İşte bu özelliklere sahip olan ailelerin yardım destek programında öncelikli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 

 

e-Devlet Kapısı Adım Adım Başvurusu Detayları :

 

  1. e-Devlet Kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca sağlanan hizmetler arasında yer alan  ” Sosyal Yardım Başvurusu” hizmetine erişim sağlanır.

2.Sosyal ve Ekonomik Hizmeti Ön Başvurusu sekmesine gidilir.

3.Veya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden doğrudan sayfaya erişim sağlanabilir.

4.Yeni başvuru butonuna tıklanır.

5 Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Formu onaylanır.

3.Hanenin yararlanabileceği sosyal yardım programlarının tespit edilebilmesi amacı ile ihtiyaç duyulan sorular cevaplanır.

4.Sorulara ilişkin girilmiş olan cevapların bulunduğu Ön İzleme Bilgileri görüntülenir.

5.Sayfanın altında bulunan “Başvuru” butonuna tıklayarak başvuru tamamlanır.

6.Yapılan başvuruya ilişkin süreç e-Devlet Kapısı üzerinden takip edilebilir.

 

Burada başvuru ile ilgili bir sorun yaşamamak için kişilerden istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması önemlidir.

 

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu İçin Cevaplanması Gereken Sorular Nelerdir?

Yardım desteği alabilmek için gereken şartları taşıyıp taşımadığınızı tespit etmek için başvuru formunda bazı sorulara yanıt verilmesi isteniyor. Peki bu 500 TL yardım başvurusu için yanıtlanması gereken soruları nelerdir?

 

-Resmi ikamet adresinizde mi ikamet ediyorsunuz?

-Aile destek programına başvurmak istiyor musunuz?

-Herhangi bir geliriniz var mı?

-Sosyal yardım alıyor musunuz?

-Kirada mı oturuyorsunuz?

-Kendiniz hariç ikamet ettiğiniz adreste bulunan kişi sayısı kaçtır?

-İkamet ettiğiniz adreste yaşayan kişi veya kişilerin kimlik ve iletişim bilgileri nelerdir?

-İkamet ettiğiniz adreste yaşayan kişi veya kişilerin gelirleri var mı varsa ne kadar?

-Kendiniz dahil olmak üzere ikamet ettiğiniz yerdeki kişilerin aylık toplam gelirleri ne kadar?

-Herhangibir birikiminiz var mı?

-Yaşadığınız adreste sizinle beraber yaşan kişiler arasında engellilik durumu olan biri veya birileri var mı?

-Yaşadığınız adreste 65 yaş ve üzeri birey var mı?

-Yaşadığınız adreste eğitim ( ilkokul/ ortaokul/ lise) gören çocuk var mı?

-Yaşadığınız adreste 0-72 aylık çocuk var mı?

-Yaşadığınız adreste öksüz veya yetim çocuk var mı?

-Yaşadığınız adreste 0-24 aylık ikiz veya üçüz gibi çoklu doğum sonucu dünyaya gelmiş çocuk var mı?

-Yaşadığınız adreste belirtilen kronik hastalıklardan (Tüberküloz/ SSPE/ Fenilketonüri) birine ya da birkaçına sahip birey var mı?

-Yaşadığınız adreste aşağıda belirlenmiş olan kronik hastalıklardan, tanısı konulmuş ve güncel olarak tedavi süreci devam eden birey var mı ve varsa hangi -hastalıklara sahip?

-Yaşadığınız adreste aşağıda yer alan yaşam destek cihazına bağlı olarak hayatını sürdüren birey var mı ve varsa hangi yaşam destek cihazına bağlı olarak hayatını sürdürüyor?

-Yaşadığınız adreste sağlık güvencesi olmayan birey var mı?

-Yaşadığınız adreste hamile olan bir birey var mı?

-İhtiyaç ve talepleriniz nelerdir?

 

Bu formda sizden istenen bilgileri doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 

500 TL Yardım Başvurusu Sorgulama / Başvuru Takibi

Her aileye 500 TL yardım başvuru sorgulama ve 500 TL yardım başvurusu sonucunu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak başvurunuzu sonucunu ve değerlendirme durumunu görebilirsiniz. Yine başvuru durumunuzu öğrenmek için ALO 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak başvuru sonucunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Sonucunun İlan Edilmesi

 

Dar gelirli ailelerin 500 TL yardım başvurusu sonucu için net bir tarih verilmemesinin yanında ortalama 14 iş günü içinde belli olup sistem üzerinden görüntülenebilir. e-Devlet Kapısı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sosyal Yardım Sorgulama” sayfasından ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı ALO 144 Sosyal Yardım Hattı aranarak telefon görüşmesi ile kontrol edilebilir.

 

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Sonucunda Ödemeler Ne Zaman Yatar?

 

Yardım başvuru süreci sonuçlandıktan sonra yardım başvuru faydalanacak aileler belirlenmiş olacak. Yardım alacak aileler ayın belirli bir günü ödemeleri alabilecekler. Yardım başvurusu yapıp onay alan vatandaşlara kimlik numaralarının son rakamlarına ödeme göre yapılacak. Onay alan aileler kimlik numaralarının son hanesine göre ayın ilk haftası şu günlerde ödemelerini alacaktır. Kimlik numarasının son rakamına göre ödeme alınacak tarihler şunlardır:

 

-Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası 0 ile biten vatandaşlar için pazartesi günü

-Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası 2 ile biten vatandaşlar için salı günü

-Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası 4 ile biten vatandaşlar için çarşamba günü

-Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası 6 ile biten vatandaşlar için perşembe günü

-Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası 8 ile biten vatandaşlar için cuma günü

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu