BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

İsrail’deki Protestolarda 10.Haftaya Girildi! Binlerce Kişi Sokaklarda! basvurusonucu

On binlerce İsrailli, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yargı düzenlemesine karşı sürdürdüğü protestoların 10. haftasında da ülke genelinde sokaklara döküldü. Göstericiler, Tel Aviv başta olmak üzere Hayfa, Batı Kudüs, Birüssebi ve Netanya gibi birçok büyük kentte toplandı. Protestocuların en yoğun katılım gösterdiği Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’nde on binlerce kişi, Hükümet Kompleksi önünde miting düzenledi. Göstericiler, “Demokrasi” ve “Utanın!” sloganları atarak Netanyahu hükümetine tepki gösterdi.

İsrail’deki Protestolarda 10.Haftaya Girildi

Yargı reformuna karşı düzenlenen gösteriler, Adalet Bakanı Yariv Levin’in Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran ve hakimlerin seçiminde etkisini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmasıyla başladı. Netanyahu’nun öncülüğündeki aşırı sağcı koalisyon hükümeti, yargının bazı yetkilerini meclise devretme girişimleri nedeniyle hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime neden oldu. Göstericiler, yargının bağımsızlığına ve demokratik ilkelerin korunmasına vurgu yaparak yargı reformunu eleştirdi.

i̇srail’deki protestolarda 10.haftaya girildi! binlerce kişi sokaklarda!
i̇srail’deki protestolarda 10.haftaya girildi! binlerce kişi sokaklarda!

Netanyahu Hükümetine Yapılan Eleştiriler

Protestocular, Netanyahu hükümetini eleştiren pankartlar taşırken, “Suç Bakanı” yazılı dövizler de dikkat çekti. Hükümetin yargı reformuna karşı yapılan gösteriler, İsrail’de demokrasi ve yargının bağımsızlığı konusunda artan endişeleri yansıtıyor. Göstericiler, her hafta cumartesi akşamları ülke genelinde düzenli olarak protesto gösterileri düzenleyerek, hükümetin yargı sistemine müdahale etmesine karşı tepkilerini dile getiriyorlar.

Başbakan Netanyahu ve hükümeti, yargının bağımsızlığına müdahale etmekle suçlanıyor ve yargı düzenlemesi, muhaliflerin ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekiyor. Protestocular, yasa tasarısının yargı bağımsızlığına zarar vereceğini ve hükümetin yetkilerini artırarak otoriterleşme yolunda adımlar attığını savunuyor.

i̇srail’deki protestolarda 10.haftaya girildi! binlerce kişi sokaklarda!
i̇srail’deki protestolarda 10.haftaya girildi! binlerce kişi sokaklarda!

Göstericilerin Taleplerine Dair Detaylar

Göstericilerin talepleri arasında, yargı bağımsızlığına saygı duyulması, yolsuzluk ve yasa dışı eylemlerle ilgili soruşturmalara engel olunmaması, ifade özgürlüğünün korunması ve hükümetin demokratik kurallara uygun hareket etmesi yer alıyor.

Netanyahu’nun yargı düzenlemesi, muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, hukukçular ve birçok İsrailli tarafından eleştiriliyor. Yasa tasarısının kabul edilmesi halinde, Yüksek Mahkeme’nin yetkileri kısıtlanacak ve hükümetin yargı üzerindeki etkisi artacak. Bu da İsrail’deki demokratik kurumların zayıflamasına neden olabileceği endişelerini doğuruyor.

Göstericiler, protestoların barışçıl bir şekilde devam edeceğini ve hükümetin yargı bağımsızlığına yönelik saldırılarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtiyor.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu