Resmi Başvuru

İşsizlik Başvuru Sonucu Öğrenme Nasıl Yapılır?

İşsizlik Başvuru Sonucu Öğrenme Nasıl Yapılır?

İşsizlik başvurusunun sonucuna bakmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. İsteyen kişiler arayarak işsizlik başvuru sonuçlarını edinebilmekte isteyen kişiler de internet üzerinden e-devlet kapısına girerek gerekli bilgileri öğrenebilmektedir. İşsizlik başvuru sonucu öğrenme amacı ile kişiler herhangi bir İŞKUR şubesine de müracaat edebilmektedir. Kişilerin başvuru sonuçlarını öğrenmek için internet üzerinden yapması gereken işlemler aşağıda özetlenmiştir:

  • E-devlet kapısı üzerinden “Vatandaş Platform” kısmına girilmelidir.
  • Bu kısımda yer alan arama motoruna “İşkur” yazılmalıdır.
  • Sistem, kullanıcıları İşkur ana sayfasına atamaktadır.
  • Burada kişilerin işsizlik bilgileri detaylı olarak yer almaktadır.
  • İşsizlik başvurusunun pozitif olması sonucunda kişilere bir sonraki ayın ilk 5 gününde PTT bankası üzerinden belli bir miktar ödenek yatmaktadır.
  • Verilen ödenek, kişilerin çalıştıkları gün sayısına, aldıkları maaşa ve yatan sigortalarına bağlı olarak değişmektedir.

İşsizlik Başvuru Sonucunu E-Devletten Öğrenmek Nasıl Olur?

E-devlet üzerinden işsizlik başvurusuna bakmak isteyen kişiler doğrudan www.turkiye.gov.tr sitesini kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Site sayesinde e-devlete kısa yoldan erişilmekte ve ardından istenen adımların yapılması ile İŞKUR ana sayfasına yönlendirilmektedir. Kişiler işsizlik ödeneğinin kendilerine çıkıp çıkmadıklarına bakmak için doğrudan İŞKUR sayfasına da giriş yapabilir. Sorgulama esnasında bireyler yalnızca işsizlik maaşının ne kadar olacağını öğrenmekle kalmamakta aynı zamanda bu maaşın kaç ay boyunca hesaplarına yatacağına da bakabilmektedir.

Telefondan İşsizlik Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Telefondan işsizlik başvurusunun öğrenilmesi İŞKUR iletişim danışma hattı sayesinde mümkündür. 170 numaralı telefonu arayarak kişiler işsizlik başvuru sonuçlarının lehine olup olmadıklarını hızlı bir şekilde öğrenebilmektedir. Ayrıca bu maaşın süresi de aynı hat üzerinden öğrenilebilmektedir. Bazı zamanlarda İŞKUR şubelerinde yaşanan yoğunluktan dolayı hatlar çalsa dahi açılamamaktadır. Bu durumda kişilerin daha az yoğun olabilecek sabah saatlerine yönelmesi en uygunu olacaktır. Eğer telefon ile bilgi alınamıyor ise kişilerin şubeye giderek ya da internet sitesi üzerinden e-devlet platformuna tıklayarak bilgi alması mümkündür.

İşsizlik Başvuru Sonucu Ne Zaman Çıkar?

İşsizlik başvurusunun sonucu için kişilerin yaklaşık olarak 30 gün beklemesi yeterli olmaktadır. Sonuçlar 30 gün içinde açıklanabileceği gibi 30 günden daha kısa bir zaman diliminde de açıklanabilmektedir. İşsizlik başvuru sonucu öğrenme bilgisine ulaşmak isteyen kişilerin başvuru yaptıkları tarihten en fazla bir ay sonra kendi e-devletlerine giriş yapmaları istenmektedir. Ardından e-devlet üzerinden “İŞKUR” aratılmalı ve sonuçların çıkıp çıkmadığına bakılmalıdır. 30 günde açıklanan işsizlik ödeneği başvurusu için birtakım şartlar vardır. Bu şartlar aşağıda özetlenmiştir:

  • İşten çıkarılan çalışanın çıkarılmasında kendi payının olmaması, herhangi bir kusur işlememiş olması gerekmektedir.
  • Kişi herhangi bir kurumda çalışır iken 300 gün olan çalışma süresini tamamlamış olmalıdır.
  • Kişinin bir iş yerinde devamlı olarak en az 120 gün çalışmış olması gerekmektedir.
  • Kişiler eğer 4 aydan kısa süredir bir yerde çalışıyor iseler ve işten ayrılmış iseler işsizlik ödeneğine başvuramamaktadır.

Yukarıdaki şartlara uyulması herhangi bir suistimali engellemesi adına oldukça bağlayıcıdır.

İşsizlik Ödeneğine Nereden Bakılır?

İşsizlik ödeneğini kontrol etmek isteyen kişilerin ilk olarak bir e-devlet hesabına ihtiyacı bulunmaktadır. Kişiye özel e-devlet şifresi PTT şubelerinden elde edilebilmektedir. Kişi, kendisine verilen bu geçici şifre ve kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapmalıdır. Ardından sistem kişiden yeni bir şifre belirlemesini istemektedir. Yeni şifre belirlendikten sonra kişi işsizlik başvuru sonucu öğrenme ve daha pek çok işlemi aynı platform üzerinden yürütebilmektedir. İşsizlik ödeneğinin güncel tutarı, kaç gün yatacağı ve buna benzer bilgiler sistemde yer almaktadır. Daha fazla maddi konular için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu