Resmi Başvuru

İşsizlik Ödeneği Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022

İşsizlik Ödeneği Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği başvuru sonucu sorgulama kendiniz ile ilgili bütün bilgileri görebileceğiniz devlet ana sistemi olan E-devlet aracılığı ile gerçekleşebilmektedir. İŞKUR aracılığı ile yapılan işsizlik maaşı, yaklaşık 1 aylık bir sürede incelenmekte, çalışma süreniz, primleriniz incelenmekte ve size ne kadar zaman maaş ödeneceği ve ne miktarda ödeneceği gibi bilgiler incelenmektedir. Bu sürede her kişinin bilgileri farklı olduğundan tek tek incelemek zaman alabilmektedir. İşsizlik ödeneği sorgulama, E devlet sistemi açıldıktan sonra İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama sekmesine tıklanarak yaklaşık 1 dakikalık bir süre zarfı içerisinde öğrenilebilir.

Telefonla İşsizlik Maaşı Sorgulanır Mı?

Telefonla işsizlik maaşı sorgulama İŞKUR aranarak basit bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun için belirlenmiş olan numara ALO 170 olmakla beraber, İŞKUR aracılığı ile işsizlik maaşınızın onaylanıp onaylanmadığı konusunda bilgi sahibi olmak mümkündür. Ancak müşteri temsilcileri bu bilgileri de E devlet aracılığı ile aldıklarından ötürü, kişinin doğrudan E devlet sistemi üzerinden günlük kontrol yapması hem süreci çok daha kolaylaştıracak hem de İŞKUR sistemi üzerinde yoğunluk yaratmayacaktır.

İşsizlik maaşı sorgulama 1 ay gibi bir süre zarfı içerisinde sonuçlanmakta, sonucun olumlu olması halinde kişi bir sonraki ay kendisi için belirlenmiş olan maaşı Ziraat Bankaları aracılığı ile alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Alınır?

İşsizlik maaşı almak için aynı iş yerinde 4 aylık bir çalışma süresinin olması ve kişinin 300 günlük bir çalışma süresine sahip olması esastır. Bu şartları sağlayan kişiler işten haklı olmayan fesih sebebi ile çıkartılırlarsa işsizlik maaşı almak amacı ile başvuru yapabilirler. İşsizlik maaşının olumsuz sonuçlanmasının nedenleri arasında İŞKUR başvurusu sırasında eksik evrak sunmak başı çekmektedir. İşsizlik maaşı ne yazık ki bu durumda olumsuz sonuçlanabilmekte ancak kişi bu durumda da doğru evrakları tamamlayarak maaş almak için tekrar başvuru yapabilmektedir. Sürece tekrar dahil olunmasının ardından yine 1 aylık bir bekleme süresinden sonra İŞKUR işsizlik maaşı sorgulama E devlet ve İŞKUR üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplama kişinin sigortalı olarak çalışmış olduğu gün sayısına, çalışırken almış olduğu maaşa ve kişi için ödenen primler baz alınarak hesaplanmaktadır. 2022 yılı itibari ile incelendiğinde işsizlik maaşının 2130 lira ile 4200 lira arasında olduğu bilinmektedir. Gelecek yılda bu rakamın artış göstereceğine inanılmaktadır. İşsizlik maaşı pek çok kritere bağlı olarak hesaplandığından net bilgiyi almak için ALO 170 İŞKUR hattını arayabilir ya da doğrudan kuruma giderek kendi iş yaşamı bilgileriniz ve alacağınız ödenek ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. İşsizlik maaşı hesaplamak isterseniz doğrudan İŞKUR aracılığı ile bilgi edinebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Onaylandıktan Sonra Maaş Ne Zaman Yatar?

İşsizlik ödeneği onay sonrası maaş onay sonrasındaki aydan itibaren başlamaktadır. E devlet üzerinden sorgulayacağınız sistemler bütünü aracılığı ile çalışma sürenizi ve devletin sizin için onaylamış olduğu işsizlik ödeneği miktarını görebilmeniz mümkündür. Bu rakamdan sonra bir sonraki ayı takip edecek şekilde belirtmiş olduğunuz banka hesaplarınıza işsizlik maaşı yatmaktadır. Bu maaş aylık olarak yatırılmakta beraber, bu maaşı alırken bir başka işte çalışmıyor olmanız gerekmektedir. Aksi halde ödeneğiniz kesilmektedir. İşsizlik maaşı işsiz kaldığınız dönemlerde alınmaktadır. İşten çıkarıldığınızda, kusurun sizde olduğunun tespit edilmesi durumunda da işsizlik maaşı için başvuru yapamazsınız. Maaş onaylandıktan sonra İŞKUR işsizlik maaşı sorgulama seçeneği ile süreci doğrulayabilir, E devlet hesabınıza şahsi banka hesabınızı tanımlatarak ödemeyi sizin için belirlenmiş ödeme gününde buraya alabilirsiniz. Başvuru sonucuna burdan ulaşabilirsiniz. Daha fazla resmi başvuru sonuçları için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu