BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Kargo İadesi Nasıl Yapılır? İadesi Yapılmayan Ürünler Nasıl Olur? basvurusonucu

Kargo iadesi yapmak oldukça basit bir işlemdir. Trendyol ve Hepsiburada gibi çeşitli online alışveriş sitelerinden satın aldığınız ürünlerin kargo iadesi işlemlerini 14 gün içerisinde yapabilirsiniz.

Kargo İadesi Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden satın almış olduğunuz ürünleri beğenmemek ya da herhangi bir farklı sebep ile iade etme hakkına sahipsiniz. Bu ürünlerin iadeleri kargo şirketlerine ürünün geri gönderimi sağlanarak mümkün olur. Kargo iadesi yapmak için satın aldığınız online alışveriş firmasından ürün iade talebi oluşturmanız gerekir.

Trendyol Kargo İadesi Nasıl Yapılır?

Trendyol kargo iadesi yapmak oldukça kolayca yapabileceğiniz bir işlemdir. Trendyol kargo iadesi için öncelik şart ürünün size teslim edilme tarihinden sonra 14 gün içerisinde iade talebi oluşturarak iadeyi sağlamanızdır.

Trendyol kargo iadesi yapmak için ilk olarak ürünü satın almış olduğunuz Trendyol hesabına giriş yapmanız gerekir. Ürünü satın almış olduğunuz Trendyol hesabına giriş yaptıktan sonra hesabım kısmından siparişlerim seçeneğini seçmeniz gerekir. Hesabım ve siparişlerim adımlarını uyguladıktan sonra önünüze Trendyol hesabınız ile satın aldığınız bütün ürünler ve satın alım işlemi detayları çıkar. Siparişlerim sayfasından iade talebinde bulunmak istediğiniz ürünü bularak seçmeniz gerekir. İade talebinde bulunmak istediğiniz ürünü seçtikten sonra aşağıda bulunan iade talebi oluştur butonuna tıklamanız gerekir.

Trendyol iade talebi oluşturulduktan sonra mevcut duruma göre ürününüz adresinizden kargo yetkilileri tarafından teslim alınabilir ya da siz kargo şubesine giderek ürünü teslim edebilirsiniz. Her ürün adresinizden teslim alınmaz bunun nedeni her kargo şirketinin bu seçeneği kullanıcılara sunmuyor olmasıdır. Trendyol adresinizden teslim alma ya da şubeye bırakma seçenekleri arasından tercihinizi seçerek kargo iade kodu almış olursunuz.

Kargo iade kodu ürünü şubeye teslim ederken ya da ürün adresinizden teslim alınırken kargo görevlisine söylemeniz gereken koddur. Kod verilmeden önce ürünü iade etme seçenekleri arasından seçenek seçebilir ya da kendiniz ürünü iade etme nedeninizi yazabilirsiniz.

Ürün iade kodu 7 gün süre ile geçerli olan bir koddur. Bu kodun 7 gün süre için geçerli olmasından kaynaklı olarak 7 gün içerisinde kodu kullanarak ürünü iade etmezseniz yeni kod almanız gerekir. 14 günlük iade süresi içerisinde yeni kod alma hakkınız saklı kalır bu sayede 15 günlük sürede ilk aldığınız kod ile iade işlemini gerçekleştirmeseniz bile tekrardan ürün iade kodu alabilme hakkınız vardır.

Ürün firmaya ulaştıktan sonra 2 iş günü olan onaylanma sürecinin ardından firma tarafından iade işleminin onaylanması durumda bankanıza ve ödeme yönteminize bağlı olarak ücretiniz 2 ila 10 iş günü içinde alım yaptığınız kartınıza yansır. Buna ek olarak faturanın da ürün paketi ile birlikte hatta mümkünse ürün paketi içerisinde kargo firmasına teslim edilmesi gerekir. Eğer fatura mevcut değilse şu bilgileri yazarak paketin içerisine koyabilirsiniz:

 • İsim ve Soy isim
 • Sipariş Numarası
 • İade Nedeni
kargo i̇adesi nasıl yapılır? i̇adesi yapılmayan ürünler nasıl olur?
kargo i̇adesi nasıl yapılır? i̇adesi yapılmayan ürünler nasıl olur?

Hepsiburada Kargo İadesi Nasıl Yapılır?

Hepsi burada kargo iadesi işlemlerini tamamlayarak çeşitli nedenlerden dolayı iade etmek istediğiniz ürünü iade edebilirsiniz. Hepsiburada ürünlerinizi kargo iadesi ile iade etmek isterseniz sırasıyla şu adımları uygulamanız gerekir:

 • Öncelikle iade etmek istediğiniz ürünü satın almış olduğunuz Hepsiburada hesabına giriş yapmanız gerekir.
 • Hepsiburada uygulaması ya da web sitesi üzerinden giriş yaptıktan sonra siparişlerim seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Tıkladığınız siparişlerim sayfasında iade etmek istediğiniz ürünü bulmanız ve seçmeniz gerekir.
 • Ürün sayfasında alt kısımda bulunan kolay iade et butonuna tıklamanız gerekir.
 • Kolay iade et sayfasında iade karşılığında geri ödeme talep etme seçeneğini seçmeniz gerekir.
 • Sonrasında ürünü iade etme sebebinizi yazarak açıklamanız gerekir.
 • Ürünü iade etme sebebini yazmanız ile beraber ürünün 3 adet fotoğrafını da çekerek sayfada belirlenmiş olan yere yüklemeniz gerekir.
 • Sonrasında önünüze çıkan ürünün adresten kargo yetkilisi ile alınması ya da kargo şubesine kullanıcı tarafından bırakılması seçenekleri arasından kendinize uygun olanı seçmeniz gerekir.
 • Adresten kargo yetkilisi ile ürünün iade alınması seçeneğini seçtiyseniz ürünün iade alınma tarihini belirlenen seçenekler arasından seçmeniz gerekir.
 • Sonrasında hem Hepsiburada uygulaması üzerinden hem de telefon numaranız üzerinden kargo iade kodu tarafınıza iletilir ve bu kodun kargo yetkilisine söylenmesi gerekir.

Hepsi burada ürün iadesinden sonra ürün ücreti ortalama olarak 1 – 3 iş günü arasında hesaplarınıza yansır.

Kargo İadesi Ücretli Mi?

Kargo iadesinin ücretli olup olmadığı sık sık internet ortamından alışveriş yapan kişilerin merak ettiği bir konudur. 2022 yılında yapılan güncel yasa değişimi ile çeşitli ürünlerin kullanımları sonrasında iade edilmelerinin mümkün olmadığı belirtilmiş durumdadır. Buna ek olarak kargo iade ücretleri konusunda da bazı değişiklikler yapılmıştır. Hem bu değişiklikler hem de ürünün satın alındığı firmanın şartları doğrultusunda kargo iadesi ücretli ya da ücretsiz olabilir.

Örnek olarak Trendyol uygulaması üzerinden 75 TL ve üzeri siparişe ücretsiz kargo avantajına sahip iki ürün almışsanız bu iki ürünün toplam fiyatı 80 TL ise ve ürünler arasındaki 40 TL değerindeki ürünü iade ederseniz kargo ücreti ödersiniz. Bu durumun sebebi iade edilen ürün ile beraber ürün sepet tutarının 75 TL değerinin altına düşerek 75 TL ve üzeri siparişe ücretsiz kargo avantajını kaybetmesidir.

Yukarıdaki örnekte belirtildiği gibi çeşitli kampanyalar ve şirket politikaları doğrultusunda olmak üzere ürün tutarına göre kargo iadesi ücretli olabilir. Buna ek olarak bazı internet üzerinden alışveriş yapılma olanağı sağlayan sitelerin hem gönderim hem de iade kargo ücretleri kullanıcıya aittir. Kargo iadeleri ücreti kargo firmasının belirlemiş olduğu fiyatlara göre kargo firmaları arasında değişiklik gösterir.

İnternet Alışverişlerinde Kargo İadesi Yapılamayan Ürünler

İnternet alışverişlerinde kargo iadesi güncellenen yasadan önce her ürün için mümkün olan bir durumdu fakat güncellenen yasa doğrultusunda durum değişiklik göstermeye başlamıştır. Örnek olarak 2022 yılında yapılmış olan yeni yasa güncellemesinden önce elektronik ürünler kolayca iade süreleri içerisinde iade edilebilirken artık iade edilemez. Elektronik ürünler gibi bazı ürünlerin paketleri açılmasa ya da kullanılmamış olsalar dahi iadeleri mümkün değildir. İnternet alışverişinde kargo iadesi yapılamayan ürünler şunlardır:

 • Diz üstü ya da masa üstü bilgisayarlar
 • Cep telefonları
 • Monitörler
 • Akıllı Saatler
 • Tabletler
 • Kablolu ya da kablosuz kulaklıklar
 • Bilgisayar için ya da çeşitli elektronik aletler için olan ses sistemi ürünleri (hoparlör gibi)
 • Kozmetik ürünleri
 • İç çamaşırları
 • Mayo ya da bikiniler
 • DVD ya da CD’ler
 • Kasetler
 • Kitaplar

1 Ekimde Resmi gazete ile duyurulmuş olan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği doğrultusunda yukarıda belirtilmiş olan ürünler açılmamış durumda olsalar bile iade edilemezler.

kargo i̇adesi nasıl yapılır? i̇adesi yapılmayan ürünler nasıl olur?
kargo i̇adesi nasıl yapılır? i̇adesi yapılmayan ürünler nasıl olur?

Kargo İadesi İcra Takibi

Teslim alınmayan kargoda icraya verilmek gibi durumlar son zamanlarda kargo şirketleri ile aktif olarak muhatap olan kişilerin merak ettiği durumlardır. Dolandırıcılar tarafından tarafınıza gönderilen kargonuzu satın almadığınız için icraya verileceksiniz gibi söylemleri dikkate almamanız gerekir. Adınıza gönderilen bir kargoyu teslim almadığınız durumlarda yapılacak ilk şey kargonun şubeye gönderimidir. Kargo şubeye gönderildikten sonra belirli süreçler içerisinde alıcı tarafından alınmazsa ya da alıcıya ulaştırılamazsa gönderici olan kişi ya da kurum tarafına kargo iadesi sağlanır.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu