BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Kripto Para Piyasalarına İflaslar Yaramadı! Peş Peşe Gelen Banka İflasları, Düşüşü Hızlandırdı; Kriptoların Felaket Tellalı Roubini Sinyali Verdi! Aman Dikkat… basvurusonucu

Bir süre önce aşağı yönlü bir ivme kazanmış olan kripto para piyasalarında Silvergate haberinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşanan gelişmeler de ekosistemin düşüşünü hızlandırdı. Erimeye başlamış olan kripto para birimleri özellikle üçüncü banka iflası olan ABD’nin en büyük 16. bankası Silicon Valley Bank iflasından olumuz etkilendi. Pek çok kripto para biriminin varlığını barındıran Silicon Valley Bank’ın iflasından sonra dünyaca ünlü isimlerden pek çok yorum da geldi.

Geçtiğimiz haftanın olayı olan Silicon Valley Bank iflası, dünya gündemini ve piyasalarını etkilediği gibi merkezi olmayan kripto para ekosistemini de etkiledi. Beklenenden daha çok etki yaratan bu iflas ile ilgili, kriz kahini olarak bilinen, pek çok kişinin ‘felaket tellalı’ olarak da nitelendirdiği ünlü ekonomist Nouriel Roubini’den de bir açıklama geldi. Peki, kripto para piyasalarında son durum ne? İşte detaylar…

KRİZ KAHİNİ, ÖNGÖRÜSÜNÜ AÇIKLADI

Dünyanın yakından tanıdığı isimlerden biri olan Nouriel Roubini, yaşanan banka iflasına ilişkin bir öngörü yayımladı. Roubini’nin yayınladığı öngörüde; “Silicon Valley gibi bir bankanın bir günde iflas ediyorsa kripto alanındaki herhangi bir borsa veya şirket, çok daha hızlı şekilde iflas edebilir” ifadeleri özellikle dikkat çekti. Kriz kahini, kriptolarda iflas bekliyor.

ROUBİNİ, GELENEKSEL BANKA İLE KRİPTO PARALARI KARŞILAŞTIRDI

Geleneksel bankaların sermaye yeterliliği kontrolleri, mevduat sigortaları ve düzenleyici kurumlar tarafından son çare borç veren imkanına sahip olduğunu hatırlatan Roubini, kripto para piyasalarının merkezsiz finans olması nedeniyle sistematik erimeye, dolayısıyla da iflaslara daha yatkın olduğunu da açıklamalarının devamına ekledi. Borsalarda hareketlilik devam ederken; Roubini’nin öngörüleri de dikkat çekti.

BANKALAR İÇİN DE İFLAS SÖZ KONUSU HALE GELDİ

Dikkat çeken öngörülerde bulunan Nouriel Roubini, geçmiş dönemlerde de birçok defa kripto paraları dolandıcılık ile suçlamış ve kripto para ekosistemini eleştirmişti.  Bu kez sadece kripto para piyasalarının risklerine değinmeyen Roubini, ABD bankalarının risklerine de değindi. Ortalama 620 milyar dolarlık gerçekleşmemiş zararının olduğunu söyleyen Roubini, bu miktarın 2,2 trilyon dolar olan toplam özkaynağa oranının yüzde 28 olduğuna dikkat çekerek, birçok bankanın iflasının mümkün olduğunu hatırlattı.

TİCARİ İLİŞKİLER NEDENİYLE BORSA ETKİLENDİ

Öte yandan kripto para ekosisteminin bir merkezi olmaması nedeniyle bu tarz krizlerden etkilenmeyeceği düşünülse de aslında tam tersi. Belirli ticari ilişkiler kuran ve yatırımcılarına güven vermek açısından pek çok bankada yatırımı bulunan birçok kripto para borsalarının en büyük yatırımları da iflas eden bankadaydı. Bu nedenle tahmin edilenden daha çok düşen kripto para birimlerinde güvensizlik, telaşlı satışlara, telaşlı satışlar da öngörülemez kayıplara neden olmaya başladı.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu