BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Kripto Para Yatırımcıları Dikkat; Blockchain Güvenlik Şirketinden Uyarı Geldi! Bu Altcoinler Tehlikeli Olabilir! Güvenlik İçin Önlem Alın… basvurusonucu

Kripto para piyasalarında devam eden sancılanmalar, ilginç bir biçimde bugün yerini yükselişe bıraktı. Son iki haftadır çeşitli nedenlerle değer kaybeden kripto para piyasalarında önemli bir yükseliş ivmesi bugün itibariyle kazanıldı. Güne yüzde 0,86 değer kazancı ile başlayan Bitcoin, yeniden 24 bin 419 dolar bandına dönerken; diğer kripto para birimleri için de pozitif hareketlilik başladı. Ancak blockchain güvenlik şirketlerinden birinden önemli bir uyarı geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çöken en büyük 16. bankası Silicon Valley Bank’ın (SVB) etkilerinin daha uzun sürmesi bekleniyordu. Özellikle pek çok kripto para biriminin bu bankada yatırımının bulunması, krizin büyüyeceği yönündeki tahminleri artırmamıştı. Ancak beklendiği gibi olmadı ve kripto para piyasalarında toparlanma hızlı başladı. Öte yandan blockchain güvenlik şirketi Halborn, yeni bir krizi tetikleyebilecek bir açıklama yaptı.

25 MİLYAR DOLAR TEHDİT ALTINDA

Kripto para piyasaları için gelgitler devam ederken; blockchain güvenlik şirketi Halborn’dan 13 Mart 2023 tarihinde önemli bir uyarı geldi. Resmi web sitesi üzerinden bir açıklama yapan Halborn; Dogecoin, Litecoin ve Zcash isimli para birimleri de dahil olmak üzere, toplamda 280 blockchain ağında bulunan oldukça kritik bir “ZeroDay” açığı tespit ettiğini resmen ilan etti. Söz konusu açığın önemli bir miktarı tehdit ettiğini duyuran Halborn, 25 milyar dolarlık kripto paranın güvenliği için risk uyarısı verdi.

İLK KEŞFEDİLEN AÇIK DOGECOİN’DE

Ekip üyelerinin “Rab13e” olarak adlandırdığı açığın ilki 2022 yılının mart ayında tespit edildi. Bu tespiti Dogecoin’de yapan Halbornlu ekip, bir ağ taraması esnasında bulduğu güvenlik açığını düzeltti. O günden bu yana çalışmalarını sürdüren Halborn, 280 farklı ağda aynı açığı keşfettiğini duyurdu.

SİSTEM İSTİSMARI YAŞANABİLİR

Açıklamalarının devamında ikincil bir yaygın açığın da bulunduğunu söyleyen blockchain güvenlik şirketi Halborn, mevcut açıkların giderilmemesinin bu açıkları istismar edecek siber saldırganlar tarafınca yüzde 51 saldırılarına yol açabileceğini bildirdi. Aynı zamanda Halborn, uzaktan kod yürüterek sistem istismarının da ortaya çıkabileceğini belirtti.

İLGİLİ AĞLARA BİLGİ VERİLDİ

Son olarak ilgili ağların yönetim ve yönetişim birimlerine bilgi verdiklerini bildiren Halbornlu ekip, açıktan haberdar olan ağların kendileriyle temasa geçmesini beklediklerini ifade etti. Dogecoin node’larına da bir öneride bulunan Halborn, sistemlerini son versiyona yükseltmeleri konusunda vurgu yaptı.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu