Resmi Başvuru

Malulen Emeklilik Başvuru Sonucu Öğrenme Nasıl Yapılır? 2022

Malulen Emeklilik Başvuru Sonucu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvuru sorgulama SGK’nın internet sitesini kullanarak ya da size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmek sureti ile gerçekleştirilebilmektedir. Malulen emeklilik, kişinin iş hayatına başladıktan sonra çeşitli meslek hastalıkları sebebi ile artık iş göremez olmasını ve sağlığı için evde emekli hayatına başlaması gerektiğini ifade eden bir terimdir. Bu süre zarfında uzun yıllar çalışmış olan ve yapmış olduğu meslek sebebi ile artık sağlığını kısmen yitirmiş olan bireye maaş bağlanması, malulen emeklilik olarak adlandırılır. Malulen emeklilik başvuru sonucu öğrenme, E devlet başta olmak üzere, SGK internet sitesi üzerinden ya da doğrudan SGK’ya giderek kolay bir şekilde öğrenilebilir.

E Devlet Üzerinden Malulen Emeklilik Sonucu Sorgulama

E Devlet malulen emeklilik sorgulama evraklar SGK’ya teslim edildikten yaklaşık 2 ay içerisinde belli olmakta ve daha sonra E devlet sistemine işlenmektedir. Malulen emekli olmaya hak kazanan kişiler daha sonra bu durumu E devlet üzerinden kolay bir şekilde görebilirler. Bunun için yapılması gereken ise sırasıyla;

  • E devlet sistemi üzerine giriş yapmak
  • TC kimlik numara ve şifre ile kendi sisteminizi açmak ( Şifreniz bulunmuyorsa PTT şubelerinden temin edebilirsiniz)
  • DYS Evrak Takip ya da Malulen Emeklilik Sorgulama kısmı açılarak burada başvuru sonucunuzun onaylanıp onaylanmadığına ve alacağınız ücrete ilişkin bilgileri kısa süre zarfı içerisinde görebilmeniz mümkündür.

SGK Üzerinden Malulen Emeklilik Başvurusu Sonuç Öğrenme

SGK malulen emeklilik sorgulama için en yakın SGK’ya gidip kısa bir süre sıra bekleyerek malulen emekli olup olmayacağınızı ve ne kadar maaş alacağınızı kısa bir süre içerisinde öğrenebilmeniz mümkündür. Burada bulunan görevli, TC kimlik numaranızı ve kimliğinizi sizden istedikten sonra sistem üzerinden yapacağı hızlı bir sorgulama ile SGK üzerinden malulen emekliliğe hak kazanıp kazanmadığınızı size söyleyebilir. Malulen emeklilik gerekli şartların sağlanması ve belirlenen asgari düzeyde engele sahip olunması durumunda devlet tarafından size verilecek olan maaşı ifade etmektedir. Bununla beraber engel durumunuzun yeterli olmaması halinde ne yazık ki tarafınıza maaş ödenmez. Bunun için engelli maaşı almak için başvuru yapabilirsiniz. Malulen emeklilik başvuru sonucu öğrenme SGK aracılığı ile bu şekilde yapılabilir.

Malulen Emeklilik Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Malulen emeklilik başvuru sonuçlanması ortalama olarak 1-1.5 aylık süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu durumun başlıca sebepleri arasında genel başvuru sayısının sayıca fazla olması bulunmakla beraber, kişinin malulen emekli olabilmesi için gerekli olan şartlar hızlıca değerlendirmektedir. Malulen emeklilik başvuruları ortalama olarak 1.5 ayda sonuçlanmakla beraber, ilgili memurlar tarafından E devlet sistemine işleyebilmesi için 15 günlük bir süre zarfı da geçebilmektedir. Totalde 2 aylık bir sürede devletten malulen emekli maaşı alıp alamayacağınızı öğrenmek mümkündür. Malulen emekli olamayan kişiler, engel durumlarının %40’ı aşmaları durumunda engelli maaşı için başvuru yapabilir ancak malulen emekli olamazlar.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olma şartları arasında çalışılan süre boyunca meslek hastalığı sebebi ile o işi ve herhangi bir başka işi yapamayacak durumda olmak bulunmaktadır. Meslek hastalıkları malulen emekli olma konusunda 10 yıl ve 1800 günlük prim süresi olması gerekmektedir. Bunun dışında hastalığın %60 engel üzeri ve çalışma hayatı sırasında yakalanılmış olması esastır. Bu şartları sağlayan kişiler malulen emekli olmak için başvuru yapabiliriler. Malulen emeklilik başvuru sonucu öğrenme, başvuru yapıldıktan sonra 1.5 ay içerisinde E devlet sistemi üzerinden yapılan düzenli kontroller ile öğrenilebilmektedir. Daha fazla resmi başvuru ekranı  buradan bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu