Resmi Başvuru

MSB Uzman Erbaş Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

MSB Uzman Erbaş Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

 

MSB uzman erbaş müracaat sonucu personel genel müdürlüğüne ait olan personel temin daire başkanlığı sayfası aracılığı ile edilebilmektedir. Uzman erbaş olabilmek için personel genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan başvuru tarihi süreci içerisinde aktif kayıt oluşturmuş olan kişilerin faydalanabilecekleri bir konudur. Milli savunma bakanlığı tarafından sözleşmeli olarak ataması yapılacak er ve erbaş alımı duyuruları sonrasında sonuçların öğrenilebileceği platform ve sonucun açıklanma tarihi duyurulmuştur.

MSB uzman erbaş başvuru süreci, her yıl yenilenen kadro ile uzman erbaş ihtiyacı devlet tarafından duyurulmaktadır. Süreçte alım yapılacak olan kadro çalışma süresi ve yapılacak sözleşmeye dair detaylı bilgiler başvuru sürecinde takip edilmelidir.

 

MSB Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman Başlıyor?

MSB uzman erbaş kabulleri tamamlandığında Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenmiş olan Uzman Erbaş alımı 2022 yılı için 5000 adet yapılmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından alınacak olan Uzman Erbaş alımları 2021 yılının Ekim ayı içerisinde yapılmaktadır. Belirlenen tarihler arasında yapılacak başvurularla şartlarını karşılayan adaylar Uzman Erbaş statüsünde personel olarak göreve başlayabileceklerdir.

MSB Uzman Erbaş Başvuru Şartları Nelerdir?

MSB uzman erbaş alım koşulları personel alımlarında ön planda tutulan maddeleri içermektedir. İstenen şartlara uygun olan kişiler arasından, başvuru süreçlerini takip ederek alım şartlarını yerine getirenlerden seçim yapılmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı’nın belirlemiş olduğu Sözleşmeli Uzman Erbaş alanında başvuru kılavuzunda belirtilen şartlar şunlardır:

 • Başvuruda bulunacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Erkek personel alımı yapılacaktır.
 • Başvuran kişinin eğitim geçmişi ilkokul ve ortaokul beraberinde 8 yıllık bir sürecin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra lise, üniversite (lisans veya ön lisans) düzeyinde başvuruda bulunacak olan kişiler KPSS puanı üzerinden alınacak lardır. KPSS puanı 2020 ve 2021 yılına ait olup 50 puan ve üzerinde bulunmalıdır.
 • Başvuru kabulü için istenen yaş aralığı 20 ile 27’dir. 20 yaşından küçük olmak ve 27 yaşından büyük olmak başvuru yapmaya engel bir durumdur.
 • Başvuru sırasında adayın askerlik yapmış olması gerekmemektedir. Ancak herhangi bir şekilde askerlik süreci devam ederken “elverişli değildir” raporu alınmışsa ve terhis işlemi gerçekleşmemişse başvurusu kabul edilmeyecektir.
 • Askerlik yapma sürecinde başvuruda bulunulmuşsa normal süreçten farklı olarak kişinin askerlik yaptığı birlik komutanlığı tarafından belirlenmiş olan nitelik belgesinin belirli bir not ortalaması (80) üzerinde bulunması gerekir.
 • Askerlik yapmış olan adaylar başvuru sırasında değerlendirmeye alınırken terhis süresi üzerinden 5 yıldan fazla bir zaman geçmişse başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • Kişinin herhangi bir şekilde bu görevi ifa etmeye engel olacak bir sakatlığı hastalığı bulunmamalıdır. Fiziksel görünüşünde bir kusur fark edildiğinde başvuru geçersiz sayılabilecektir. Konuşmada herhangi bir tutukluk veya özür durumu bulunmamalıdır. Vücudun görünür noktalarında herhangi bir iz veya dövme bulunmamalıdır.
 • Kişinin vücut ağırlığı ve boy oranlaması istenen ölçülere uymadığında başvurular reddedilecektir. İstenen boy oranlaması 164 ile 210 cm’dir.
 • Nitelikli olarak adli süreçten geçen herhangi bir dava bulunuyorsa, cezaya mahkum olunmuşsa, taksirli suçlar kapsamında kişinin hürriyetini engelleyecek bir suç işlenmişse başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Kişinin sahip olduğu ideolojik görüşlerinden dolayı ülke içerisinde yıkıcı ve bölücü provokasyon veya aktivitelerde bulunmuş olması, Türk Silahlı Kuvvetleri adının geçirilerek yasadışı şahsiyet ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunulması başvurmaya engel teşkil edecektir.
 • Herhangi bir hastalığı ve engeli bulunmadığına dair Uzman Erbaş olabilmesinin önünde bir engelleyici durum olmadığını beyan eden sağlık raporunun alınmış olması gerekmektedir. Bu sağlık raporu Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın belirlemiş olduğu sağlık kriterlerine de uygunluk göstermesi gerekecektir.
 • Güvenlik soruşturması sırasında kullanılacak olan adresin nüfus kayıtlarında bulunması gerekir.

MSB Uzman Erbaş Başvuru Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş başvurusu yapılacak yerler Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenmiştir. Yapılacak başvurular internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Jandarma.gov.tr adresi üzerinden personel alım başvuruları takip edilerek başvurular gerçekleştirilir. 2021 yılı için uzman erbaş alımları açıklanmış ve yapılmış olmasına rağmen 2022 yılı Milli Savunma Bakanlığı Uzman Erbaş alımı hakkında net bir açıklama yapılmamıştır.

MSB Uzman erbaş başvuru öncesinde başvuru şartlarının uygunluk gösteriyor olması gerekir. Şartlardaki tüm yükümlülüklere tamamen uyan erbaş adayı, belirlenmiş seçme sınavından başarı ile geçmek zorundadır.

 

MSB Uzman Erbaş Başvuru Sonucu Nasıl öğrenilir?

MSB uzman erbaş sorgusu e-devlet platformu aracılığı ile yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan alım başvurularının sonuçları da elektronik ortamda öğrenilebilir. Başvuru sonucunu öğrenebilmek için sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Başvurularım, sayfasından kontroller sağlanabilir.Daha fazla resmi basvurular i.iç buraya tıklayınız.

MSB uzman erbaş başvuru alımları ve başvuru sonucuna dair güncel duyuruları takip edebilmek için Milli Savunma Bakanlığının, Personel Temin Daire Başkanlığı sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu