BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

NATO ve Avrupa Birliği’nden Rusya’nın Nükleer Silahlarına Tepkiler Geldi basvurusonucu

Avrupa Birliği ve NATO Rusya’nın Beyaz Rusya yani Belarus adı ile bilinen nükleer silah yerleştirmelerine sorumsuz bir karar olarak bulduklarını belirtti.

NATO ve Avrupa Birliği’nden Rusya’nın Nükleer Silahlarına Tepkiler Geldi

NATO sözcüsü Oana Lungescu AA muhabirinin yönelttiği soruya şu şekilde cevap verdi. Rusya’nın Belarus’taki nükleer söylemeni tehlikeli ve sorumsuz buluyoruz.

Oana Lungescu’nun Rusya İçin Söylediği Son Sözleri

NATO Rusya’nın bu girişimine karşı teyakkuz halindedir. Bu durumu yakın bir takip altına da aldık. Ayrıca Rusya’nın yapmış olduğu nükleer silahta bizim fikrimizi değiştirmemizi gerektirecek herhangi bir durum da görmedik ifadelerini söyledi.

Oana Lungescu Rusya’nın yapmış olduğu nükleer paylaşımlarında tamamen yanıltıcı bir girişim olduğunu da belirtti. Ve NATO ile ilgili her müttefiğin de dünya üzerinde yapılan taahhütlere uyguladığını da açıkça vurguladı. Oana Lingescu son olarak şu cümlelerini de muhabirlere iletti. Rusya en son zaman Yeni Start anlaşmasına katılımını askıya aldı. Bu yüzden bu nükleer silahların kontrolü ile ilgili her şeyde kendi sözlerini daima ihmal ettiğinden meydana gelmiştir.

nato ve avrupa birliği'nden rusya'nın nükleer silahlarına tepkiler geldi
nato ve avrupa birliği’nden rusya’nın nükleer silahlarına tepkiler geldi

Bu sebeple Rusya hemen verilen sözlere uymalı ve niyetini de iyi tutması gerektiğini belirtti. Dünya üzerindeki pek çok Avrupa Birliği üyesi de Rusya’nın girişmiş olduğu nükleer silah eylemine tepkilerini açıkça gösterdi. Rusya ise gönderilen bu tepkilere henüz bir yanıt vermediği görüldü.

Avrupa Birliği’nden Yeni Yaptırımlar

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Morell’de sosyal medya üzerinden tepkilerini Rusya ve Belarus’a belirtti. Joseph Morell şu ifadelerini kullandı. Belarus’un yani Rusya’nın nükleer silahlara girişmesi oldukça sorumsuz bir davranıştır. Rusya’nın yapmış olduğu bu sorumsuz davranış Avrupa üzerinde de güvenliklerde şüphe uyandırma anlamına gelir. Belarus istediği her an bunu durdurma yetkisine de sahiptir.

nato ve avrupa birliği'nden rusya'nın nükleer silahlarına tepkiler geldi
nato ve avrupa birliği’nden rusya’nın nükleer silahlarına tepkiler geldi

Bu durum Rusya’nın kendi kararıdır. Ayrıca Joseph Morell Avrupa Birliğine de tedbirlere karşı her zaman hazır olduğu ifadelerini kullandı. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’de televizyon kanalında şu ifadelerini kullandı. Belarus’a nükleer silah yerleştireceklerini ve bu nükleer silahların da dünya üzerindeki yükümlülükleri ihmal edilmeden yapacağını televizyon kanalında belirtti.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu