Resmi Başvuru

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

Pasaport başvuru almak için başvuru yapılması gerekir. Başvurular il nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilir. Pasaport almak için belirli belgelerin tamamlanması gerekir. Daha önce sistemde parmak izi kaydı bulunmayan kişilerin başvurularında parmak izi vermeleri de zorunludur. Pasaport başvurusu oldukça kolay bir işlemdir ve hızlı bir biçimde tamamlanabilir. Pasaport başvurusunda bulunmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir.

Pasaport Başvuru Şartları Nedir?

Pasaport başvuru şartları başvuru yapılacak olan pasaport türüne göre farklılık gösterir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes pasaport başvurusu yapabilir. 18 yaşından küçük olanların ise ebeveynleri ile pasaport başvurusu yapması gerekir. KHK dahilinde olan kişiler pasaport başvurusu yapamaz. Pasaport başvuru şartları arasında evrakların tam olması ve parmak izi verilmesi yer alır.

Pasaport Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Pasaport başvurusu için randevu almak birçok farklı platformdan gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Pasaport başvurusu yapmak isteyenler pasaport hizmetlerinin internet sitesinden randevu almaları gerekir. Ayrıca Alo 199 numaralı telefon üzerinden de pasaport başvurusu için randevu alınması mümkündür. Pasaport için randevu almadan başvuru yapılmasına izin verilmez. NVI Mobil adlı telefon uygulaması indirilerek de pasaport başvurusu için randevu alınması mümkündür. Uygulamayı kullanmak için aktif bir internet bağlantısı gerekir.

Pasaport Başvuru Sorgusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvuru sorgusu e – devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Ayrıca başvuru ekranı olan NVI internet sitesi ve mobil uygulamasından da sorgu yapılabilir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden de sorgu yapılması mümkündür. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden de E – Devlet Kapısı’na yönlendirme yapılır. Pasaport başvurusu için e – devlet sistemine giriş yapılmalı ve ardından arama motoruna pasaport sorgusu yazılmalıdır. Çıkan yönlendirmeler takip edilerek başvurunun hangi aşamada olduğu görülebilir.

Pasaport Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Pasaport başvurusu için gerekli evraklar pasaport türüne göre farklılık gösterir. Pasaportun farklı çeşitleri bulunur. Umuma mahsus, hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu olmak üzere 4 kategorisi bulunur. Pasaport başvurusunda istenen belgeler şunlardır:

  • Fotoğraf
  • Kimlik kartı
  • Harç ve defter ücreti dekontu

Kişilerin eskiden pasaportu var ise eski pasaportlarını da sunmaları gerekir. 18 yaşından küçük olan kişilerin ebeveynlerinden alacakları muvafakatname ile başvurularını tamamlamaları gerekir.

Pasaport Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Pasaport başvurusu sonuçlanma süresi genellikle 1 haftadır ancak yoğunluğa ve incelemelere göre bu süreç farklılık gösterebilir. Nüfus müdürlüğünün yoğunluğu az ise birkaç gün içerisinde pasaport başvurusu sonuçlanır. Yoğunluğun fazla olduğu durumlarda ise iki haftaya kadar uzadığı görülür. Pasaport başvurusunun hangi aşamada olduğu sorgu ekranlarından görülebilir. Pasaport başvurusu beklenenden uzun sürmüş ise yetkililer ile iletişime geçilmesi gerekir.

Pasaport 2022 Harç Bedeli Ne Kadar?

Pasaport harç bedeli ve defter ödemesi bulunur. Harç bedeli ve defter ücreti pasaport süresine göre belirlenir. Pasaport sürelerine göre belirlenen fiyatlar her sene güncellenir. 2022 yılına göre belirlenen fiyatlar şunlardır:

  • 6 aylık pasaport için pasaport harcı 309,40 Türk lirası
  • 1 yıllık pasaport için pasaport harcı 452,30 Türk lirası
  • 2 yıllık pasaport için pasaport harcı 738,40 Türk lirası
  • 3 yıllık pasaport için pasaport harcı 1.049,00 Türk lirası
  • 4 ila 10 yıllık pasaportlar için pasaport harcı 1.478,30 Türk lirasıdır.

Pasaport harç bedelinin yanı sıra ödenmesi gereken defter bedeli bulunur. Defter bedeli ise 2022 yılında 225,00 Türk lirasına yükselmiştir. Pasaport başvurusunda bu ödemelerin yapıldığına dair ödeme dekontu sunulması gerekir. Daha fazla başvuru sonucu için anasayfamıza göz atınız. resmi başvurular ekranına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu