BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Rusya Tahıl Koridoru Uzatıldı mı? Rusya İle Tahıl Koridoru Görüşmesi… basvurusonucu

Rusya tahıl koridoru gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Rusya Tahıl Koridoru Uzatıldı mı?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ara buluculuğu ile yüz yirmi gün boyunca uzatılan bu süreç İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen toplantıda 60 gün daha uzatılmasına karar verildi.

Rusya ve BM Görüşmesi

Rusya’nın da içinde bulunduğu tahıl koridoru anlaşması geçen kasım ayında Türkiye’nin ara buluculuk yaparak, Birleşmiş Milletler ve Rusya arasında kasım ayında 120 günlük anlaşma imzalanmıştı. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş dünya da büyük bir gıda sıkıntısına sebep oldu. Gıda sorunun çözülmesi için devlet büyükleri adım atmaya devam ediyor. Bu sefer de Rusya ile Masaya yeniden Birleşmiş Milletler oturdu. İsviçre’nin Cenevre kentinde tahıl koridoru anlaşması için toplantı düzenlendi. Toplantıya katılanalar şu şekilde açıklandı.

rusya tahıl koridoru uzatıldı mı? rusya i̇le tahıl koridoru görüşmesi...
rusya tahıl koridoru uzatıldı mı? rusya i̇le tahıl koridoru görüşmesi…

Rusya dış işleri bakanı yardımcısı olan Sergey Verşini katıldı. Birleşmiş Milletleri (BM) temsil için ise BM genel sekreter yardımcısı, acil koordinatör yardımcısı ve Birleşmiş Milletler ticaret ve kalkınma konferansı genel sekreteri tahıl koridoru anlaşma toplantısına katıldılar. Rusya dış işleri bakanı yardımcısı Verşini, Rusya basınına verdiği açıklama da az önce BM ile yeni görüşmeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti. Daha önce imzalanan 120 günlük anlaşmanın 18 martta son bulacağını belirterek, 60 gün daha uzatılması istenen teklifi kabul ettiklerini dile getirdi. 18 mart tarihinde yenilenecek olan bu uzatılmaya karsı olmadıklarını fakat sadece 60 gün süre ile diyerek eklemede bulundu. Verşini ayrıca ifadelerinde şunlara da yer verdi. Rusya ya uygulaman ambargolardan dolayı anlaşmanın tek taraflı olduğuna dair ifadelerde bulundu. Ayrıca yatırımların hafifletilmesinin anlaşma için yeterli olmadığı aktardı.

rusya tahıl koridoru uzatıldı mı? rusya i̇le tahıl koridoru görüşmesi...
rusya tahıl koridoru uzatıldı mı? rusya i̇le tahıl koridoru görüşmesi…

Rusya ve BM Anlaşma Sonucu

Rusya ve BM tahıl koridoru için İsviçre’nin Cenevre şehrinde yaptıkları anlaşma 60 gün boyunca uzatıldı. Daha öncesinde Türkiye’nin de yol gösterici bir adım atması ile 120 gün uzatılmıştı. 18 Mart tarihin de bitecek olan anlaşma yeniden 18 Mart tarihi ile başlayacaktır. Avrupa ve daha birçok ülke için büyük bir adım atılmış olarak kayıtlara geçti.

 

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu