BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Sigorta Giriş Yılı 2000 Sonrası Olanlar Dikkat! EYT’siz Erken Emekli Olmak Mümkün! 6 Yıla Kadar Öne Çekilecek! basvurusonucu

EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik kapısı açıldı. Yasa kapsamında olan vatandaşların başvuru süreçleri yoğun bir şekilde devam ederken yasa kapsamında olmamasına rağmen erken emekli olmak isteyen vatandaşlar da bu isteklerini gerçekleştirebilmenin yollarını araştırmaya başladı.

Erken emekli olmak ve dolayısı ile de yaşlılık dönemini daha erken zamanlardan garanti altına alabilmek isteyen vatandaşlar, yasal çerçevede bu isteklerini gerçekleştirebilmenin bir yolu olup olmadığını araştırmaya başladılar. Bu noktada devreye giren sosyal güvenlik uzmanları, 4A, 4B, 4C fark etmeksizin bazı kriterler çerçevesinde erken emekliliğin mümkün olduğuna dikkat çekti. Peki kimler, nasıl erken emekli olabilir? Erken emekli olmanın şartları nelerdir?

6 YILA KADAR ERKEN EMEKLİ OLUNABİLİR!

Prim günü, sigorta giriş tarihi ve hizmet yılı kriterlerini sağlayan vatandaşlar EYT yasası kapsamında yaş faktörüne takılmadan erken emekliliği garanti ederlerken bazı vatandaşlar da şartları sağlayamadıkları için emeklilik hayallerini bir kere daha ertelemek durumunda kaldı. Bu noktada devreye giren sosyal güvenlik uzmanları, bazı kriterler çerçevesinde EYT kapsamı dışında da 6 yıla kadar erken emekliliğin mümkün olduğuna işaret etti.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NDAN ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI!

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için birincil tercihin borçlanma yöntemi olduğuna dikkat çeken Sosyal Güvenlik Kurumu, askerlik ve doğum dönemlerine ait prim borçlarının toplu bir şekilde ödenerek erken emekli olunabileceğini ifade etti. Ayrıca yurt dışında istihdama katılmış olan kişilerin de yurt dışı borçlanmasından yararlanabilecekleri belirtildi.

KİM, KAÇ YILA KADAR ERKEN EMEKLİ OLABİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bilgilere göre doğum yapmış olan kadınlar her çocuk için 2 yıl borçlanarak toplamda 6 yıla kadar erken emekli olabilirler. Askerlik vazifelerini yapmış olan kişiler ise o döneme ait prim borçlarını toplu bir şekilde kapatarak 2 yıla kadar erken emekli olabilirler. Bu noktada yapılması gereken Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim borcu yazısını almak ve borçlanma hizmetine başvuruda bulunmaktır.

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu