BaşvuruFinans BaşvuruGüncel HaberlerResmi BaşvuruSosyal Başvuru

Sivas’ta Ev Kalmadı! Acil Konut Yapılmalı… basvurusonucu

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkez üstü yaşanan deprem felaketinin ardından 11 ilde birçok vatandaş yaşamını kaybederken yaşamını süren vatandaşlar da evsiz durumda sokakta kaldılar. Hal böyle olunca depremden etkilenen 11 ilin dışında olan şehirlere müthiş bir göç başladı ve bu durumda satılık ve kiralık evler gittikçe azalmaya başladı. Sivas’ta neredeyse hiçbir şekilde kiralık ya da satılık ev kalmadığı da duyuruldu.

Sivas’ta Ev Kalmadı

Bu konu hakkında Sivas Emlakçılar Birliği başkanı görevinde bulunan Kerim Çayır depremzedeler dışında memur tayinin de geldiğini ve onların çok büyük derecede sıkıntılar yaşadığını anlattı aynı zamanda öğrenciler de Sivas şehrine gelip ev tutmak istediklerinde evlerin olmadığını görünce çok zorda kaldıklarını da duyurdu. Bu konuda hakkında yetkililerden istekte bulunarak acil bir şekilde komut yapımına ihtiyaçları olduğunu anlattı.

sivas’ta ev kalmadı! acil konut yapılmalı...
sivas’ta ev kalmadı! acil konut yapılmalı…

Göç Alan Yerlere Acil Konutlar Yapılmalı

Deprem sonrasında birçok vatandaş Sivas’a göç etmeye başladı. Yaklaşık olarak 11 kişi Kredi yurtlar kurumunun odalarına yerleştirilirken diğer açıda kalan vatandaşlar da Sivas içerisinde kiralık ev arayışına girdiler. Bu süre içerisinde kent merkezinde ve de ilçelerde 5.000 kiralık daire depremden etkilenen vatandaşlar tarafından kiralandı ancak fazla talep nedeniyle kentte herhangi bir şekilde kiralık ev kalmadı.

Depremin ardından ilk iki hafta boyunca Sivas ilinde ve ilçelerinde kiralık dairelerde sıkıntı yaşandığını bildiren Kerim çayır depremzede vatandaşlara çok büyük yardımlarda bulunduklarını anlattı. Herhangi bir şekilde komisyon almadan ve ev sahipleri de yaklaşık olarak 1 yıla kadar kira bedelinin istemediğini bu konuda yardımcı olmaya çalıştıklarını da aktardı.

sivas’ta ev kalmadı! acil konut yapılmalı...
sivas’ta ev kalmadı! acil konut yapılmalı…

Bu süre içerisinde satılık olan konutları da kiralığa çevirip depremden etkilenen vatandaşların hizmetine sunulduğunu ancak gelinen şu noktada herhangi bir şekilde kiralık ya da satılık dairenin bulunmadığını acil bir şekilde devletin çözüm bulması gerektiğini de aktardı. Üniversitelerin tekrar açılması ile birlikte birçok dışarıdan öğrencinin geleceğini aynı zamanda memur tayini için gelen vatandaşların da hal böyle olursa herhangi bir şekilde konut bulamayacağı ve bu noktada daha büyük sıkıntıların olacağı aktarıldı.

 

içeriğimizi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayını

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu