Resmi Başvuru

TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama

TOKİ başvurusu yapmak için belirlenen bazı platformlar bulunur. Bu platformlar aracılığı ile TOKİ başvurusu kolaylıkla gerçekleştirilir. TOKİ başvurusu yapmak için e – devlet sisteminin yanı sıra TOKİ için açılan özel internet sitesi de kullanılabilir. TOKİ başvurusunun yanı sıra sorgulama işlemleri de bu kanallar üzerinden gerçekleştirilmektedir. TOKİ başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin ödeme yapması gerekir ve ödeme için belirlenen kanallar birbirinden farklıdır. Çevrim içi ödeme seçeneklerinin yanı sıra geleneksel ödeme yöntemleri de kullanılabilir. Ödeme yapmak için kredi kartı veya banka kartının kullanılması gerekir.

TOKİ Nedir?

TOKİ bakanlığa bağlı olarak çalışan bir devlet dairesidir. Bağlı olduğu kurum Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıdır. Bu bakanlık üzerinden TOKİ yürütülür ve denetlenir. TOKİ, kamu kuruluşu olarak faaliyet gösterir ve sosyal devletin önemli unsurlarından biri olan barınma ihtiyacını gidermek için kurulmuştur. TOKİ ile yapılan evler sosyal konut olarak geçer ve diğer konutlara göre vatandaşlara daha uygun şartlarda ev sahibi olunması sağlanır. TOKİ, 1984 yılından beri aktif olarak çalışmalarına devam eder.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ’ye başvurmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sunulan platformların kullanılması gerekir. Bu bakanlık tarafından yönetilen TOKİ idaresinin başında Ömer Bulut yer alır. Yönetim kurulu tarafından belirlenen başvuru kanalları vatandaşların kullanımına açılmıştır. TOKİ başvurusu belirlenen bu kanallar üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir.

TOKİ Başvurusu Nereden Yapılır?

TOKİ başvuru kanalları üzerinden TOKİ başvurusu yapmak mümkündür. TOKİ başvurusu yapmak için belirlenen platformlar şunlardır:

  • TOKİ’nin resmi internet sitesi
  • E devlet sistemi
  • Başbakanlık toplu Konut İdaresi Başkanlığı

Üzerinden TOKİ başvurusu gerçekleştirilir. TOKİ başvurusu yapmak için birçok vatandaş genellikle e – devlet sistemi üzerinden hareket eder. Buradan işlem yapmak son derece kolay ve hızlıdır.

TOKİ Başvuru Şartları Nedir?

TOKİ başvuru şartları Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir. Belirlenen başvuru şartları herkes için geçerli olan şartlardır. İlgili şartlara uyan kişiler TOKİ başvurusu yapabilir. TOKİ başvurusu için belirlenen şartlar şu şekildedir:

  • Türk vatandaşı olmak
  • 25 yaşından büyük olmak
  • TOKİ başvurusu yapılan bölgede en az 1 senedir ikamet etmek
  • Hane halkının toplam gelirinin (aylık) maksimum 6.500 Türk lirası olması

İstenen temel şartlar arasındadır. Bunun yanı sıra daha önce başvuru yapılmamış olması istenir. Eğer başvuru yapılmış ise TOKİ ile ev alınmamış olması talep edilir. Daha önce TOKİ’den yararlanmamış kişiler TOKİ başvuru yapabilir.

TOKİ Başvurusu Sorgusu Nereden Yapılır?

TOKİ başvuru sorgusu yapmak için belirlenen bazı kanallar bulunur. Bu kanallar üzerinden başvuru sorgusu gerçekleştirilir. Başvuru kanalları ile sorgu kanalları aynıdır ancak kullanılan URL farklılık gösterir. TOKİ başvuru sonucunu öğrenmek için TOKİ’nin resmi internet sitesinden sonuç ve sorgu sayfalarına gidilmesi gerekir. E- devlet üzerinden ise başvuru yapılan ekran kullanılabileceği gibi TOKİ başvuru sorgu ekranı da kullanılabilir.

TOKİ Ödemesi Nereden Yapılır?

TOKİ ödemesi TOKİ başvurusu onaylanan kişilerin geri ödeme süreci başladığında yapması gereken bir işlemdir. TOKİ ödemesi yapmak için bankaların internet ve mobil bankacılık kanalları aktif olarak kullanılır. TOKİ ödemesi bunların yanı sıra TOKİ’nin resmi internet sitesinden de gerçekleştirilebilir. E – ödeme hizmeti bunulan kamu kuruluşları arasındaki TOKİ çevrim içi ödeme seçeneklerini vatandaşlara sunar. E – devlet üzerinden ödeme sorgusu da gerçekleştirilebilir. E – devlet sistemi, kullanıcıları ödeme yapabilmeleri için ilgili kanala yönlendirecektir. E – devlet üzerinden direkt ödeme yapılmasına izin verilmez. TOKİ başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler ödeme yapabilir. Başvuru sonucu için anasayfamıza göz atabilirsiniz

Daha fazla resmi işlemlerin başvuruları için buraya tıklayarak katagoriye bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu