Resmi Başvuru

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmak için belirlenen şartlar ve başvuru platformları bulunur. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabilir. Tüketici Hakem Heyeti, kişilerin mağdur olduğu zamanlarda devreye girer ve tüm süreç kanunlar ile korunur. Tüketici Hakem Heyeti başvurusu mağdur durumda olan tüm tüketicilerin başvurusuna açıktır. Eğer problem çözülmeye çalışılmış ancak başarılı olunamamış ise bu durumda Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılması gerekir.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir? 

Tüketici Hakem Heyeti, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a tabidir ve bu ilgili kanunun 66 ve 72. Maddelerine göre uygulanır. Bu maddeler uyarınca 6502 sayılı kanun ile yönetilen bir süreçtir ve denetimleri de düzenli olarak yapılır. Tüketiciye verilen ya da satılan mal, hizmet veya ürünün ayıplı olması durumunda geçerlidir. Tüketicinin mağdur olması halinde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurma hakkı bulunur. Tüketici Hakem Heyeti başvuru değerlendirdikten sonra nihai sonucu verir ve verilen karar yürürlüğe girer. Bu neden ile oldukça önemli bir kamu hizmetidir.

Tüketici Hakem Heyetine Neden Başvuru Yapılır?

Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılmasının birçok nedeni vardır ancak tüm nedenlerin temeli tek bir unsura dayanır; tüketicinin mağdur olması. Tüketici, ürün, mal ya da hizmet satın aldığı marka (mağaza) tarafından mağdur edildiği takdirde sorunu çözmek için uğraşır. Ancak haklı olmasına rağmen problem çözülemiyor ise bu durumda Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapma hakkı bulunur. Tüketiciye satılan ayıplı mal ya da hizmetin çözülemediği durumda Tüketici Hakem Heyetinin verdiği karara göre hareket edilir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Tüketici Hakem Heyeti başvuru yapma yöntemi günümüzde elektronik kamu hizmetlerinin artması ile kolay bir hale gelmiştir. Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmak için e- devlet sistemi kullanılır. E – devlet sisteminde Tüketici Hakem Heyeti başvurusu için açılan bir bölüm bulunur. Bu bölüm Tüketici Şikayet Birimidir. Bu bölüm üzerinden hakkını arayan tüketiciler, gerekli başvurularını gerçekleştirebilirler. Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmak için kullanılan farklı platformlar da bulunur. Heyet tarafından belirlenen platformlar aracılığı ile başvurular tamamlanır.

Tüketici Hakem Heyetine Nereden Başvuru Yapılır?

Tüketici Hakem Heyeti başvuru kanalı heyet tarafından belirlenir. Heyet tarafından belirlenen kanallar arasında e – devlet sistemi yer alır. E – devlet sisteminin yanı sıra Tüketici Hakem Heyetinin resmi internet sitesi kullanılabilir. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden Tüketici Hakem Heyeti yönergesine ulaşılabilir. Başvuru yapmadan önce bu yönergenin incelenmesi ve kurallara uygun olarak başvurunun tamamlanması gerekir. Tüketici hakem heyetine başvuru yapmadan önce tüm tüketicilerin bu yönergeyi okuması önemlidir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Şartları Nedir?

Tüketici Hakem Heyeti başvuru şartları Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Tüketici Hakem Heyetine başvurmadan önce bölgedeki Tüketici Hakem Heyetinin bulunması gerekir. Eğer böglede THH yer almıyor ise bu durumda Ticaret Bakanlığı ile iletişime geçilmelidir. Uyuşmazlıkları çözmek için Tüketici Hakem Heyetinin ilçe heyetine başvuru yapılması gerekir. Tüketicinin başvuru yaparken alışveriş yaptığı şehrin heyetine ya da ikametinin olduğu ilçenin heyetine başvurması gerekir. Diğer heyetlere başvuru yapılamaz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sorgusu Nereden Yapılır?

Tüketici Hakem Heyeti başvuru sorgusu Ticaret Bakanlığının belirlediği kanallar üzerinden gerçekleştirilir. E – devlet sisteminden başvuru sorgusu yapılmasına izin verilir. Tüketici Hakem Heyetine yapılan başvurular 3 ay içerisinde karara bağlanarak nihai sonuç elde edilir. Tüketici Hakem Heyeti başvurusunun sonuçlanması için belirtilen süre boyunca beklemek gerekir. Daha fazla başvuru sonucu na bakmak için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Daha fazla resmi işlemlerin başvurusu için buraya tıklayarak katagorimizdedn daha fazlasını bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu