Sosyal Başvuru

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022

Ücretli Öğretmenlik Başvuru

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Ücretli öğretmenlik sonuç öğrenme işlemi için Milli Eğitim Müdürlükleri aranabilmektedir. Aynı şekilde il ve ilçe illi Eğitim Müdürlükleri’nin resmi sitelerinde de o sene için ücretli öğretmenliğe başvuru yapan kişilerin listesi ve sonuçlar açıklanabilmektedir. Öğretmen adayları bu listeye bakarak başvurularının olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirler. Ücretli öğretmenlik sonuç listesi, bağlı bulunduğunuz ilçenin internet sitesinde ilanlarının açıklandığı gün açıklanmaktadır. Bu listede adını gören kişiler, sözleşme süreleri boyunca ücretli öğretmen olarak görevlerini ifa etmektedir. Ücretli Öğretmenlik Başvuru

Nasıl Ücretli Öğretmen Olunur?

Ücretli öğretmen olmak için her yıl Ağustos ayında ücretli öğretmene ihtiyaç duyulan okul sayısının belirlenmesi ve daha sonra da başvuru süreci beklenmelidir. Başvurular şu şekilde ilerlemektedir.

Nasıl Ücretli Öğretmen Olunur?
Nasıl Ücretli Öğretmen Olunur?
 • Ücretli öğretmenler doğum izninde olan ya da çeşitli sebeplerden dolayı o yıl içerisinde çalışamayacak olan öğretmenlerin yerine derse girecek meslektaşları içermektedir.
 • Ücretli öğretmene ihtiyacı olan okullar bunu önce MEB’e bildirir ardından da süreç başlar.
 • MEB Ağustos ayı itibari ile ücretli öğretmenlik için başvuru sürecini başlatmakta ve bu başvurular ortalama olarak Eylül’ün 15’ine kadar devam etmekte, bu süre zarfında da sonuçlar açıklanmaktadır.
 • İlgili şartları sağlayan kişiler Ağustos ayında başvurmuş oldukları pozisyonun sonucunu Eylül’de öğrenebilir ve daha sonra bu işlemin ardından da okullarda çalışma yapabilmektedir.

Kimler Ücretli Öğretmen Olabilir?

Ücretli öğretmen olabilecek kişiler detayları ile şu şekilde açıklanmıştır.

 • Üniversitelerin 4 yıllık ya da meslek bölümlerinde 2 yıl fen edebiyat fakültesini bitirenler ya da doğrudan öğretmenlik bölümünden mezun olanlar
 • Pedagojik formasyona sahip olan kişiler
 • Sözleşme süresi boyunca okula devam edebilecek ve süreci sonlandırmasına yol açabilecek herhangi bir hastalığı olmayanlar
 • Öğrenciler ile iletişimi iyi olanlar
 • En az 1 sene boyunca sözleşmeli olarak çalışmayı kabul eden kişiler

Ücretli öğretmen olarak çalışabilmektedir. Ücretli öğretmenlik sonuç listesi ilan edildikten sonra kişiler sözleşmelerini hazırlamak üzere ilgili okullara gidebilir ve görevine başlar. Kişilerin başvuru sürecinde tercih yapma hakkı da bulunmaktadır ve KPSS ücretli öğretmenliğe başvuru için herhangi bir şart unsuru oluşturmamaktadır.

Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?
Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Ücretli öğretmen maaşı meslektaşlarına kıyasla çok daha düşüktür. Ücretli Öğretmenlik Başvuru 2022 yılı itibari ile 3360 TL olarak ilan edilmiş olmakla beraber; 2021 yılına göre kişiler yaklaşık 3’te biri oranında daha yüksek maaş almaktadır. Ancak ücretli öğretmen maaşının halen meslektaşlarına kıyasla çok daha düşük olduğunu ve şartlarının da rahat olmadığını söylemek mümkündür. Bu bilgiye göre mesleğe ücretli öğretmen olarak başlayan bir öğretmenin aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurularak çalışacağının bilgisini paylaşalım.

 • Haftada 30 saat derse girmek
 • Yıllık izin, doğum izni gibi ek izinlerden faydalanamamak ve yalnızca hastalık iznini rapor alarak kullanabilmek
 • Ek derse girememek
 • Yönetici pozisyonunda görev yapamamak
 • Görev süresi dolmuş olduğunda sözleşmeli yenilenmezse işten ayrılmak

Ücretli öğretmenin çalışma şartları arasında bulunmaktadır.

Ücretli Öğretmen Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretli öğretmen başvurusu yapmak için üniversitelerin ücretli öğretmenlik başvuru zamanları beklenmelidir. Başvuruların açıldığı zaman adaylar ücretli öğretmen olmak amacı ile E devlet sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirebilmektedir. Ücretli öğretmenlik sonuç listesi E devlet sistemi üzerinden ilan edilmez. Ancak kolay bir şekilde başvuru bu sistem üzerinden yapılabilmektedir. Ücretli Öğretmenlik Başvuru

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?
 • E devlet sistemine şifreniz ile giriş yapın
 • ‘Ücretli öğretmenlik Başvuru’ seçeneğine tıkladıktan sonra ilgili bilgileri doldurabilir ve çalışmak için kendinize tercihte bulunabilirsiniz.
 • Kura yöntemi özellikle çok başvurunun olduğu yerlerde uygulanmakta ancak genelde ihtiyaca bağlı yerleştirme yapılmaktadır.
 • Sonuçların ilan edilmesinden sonra görev yerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu